Współczesne metamorfozy wnętrz wykonywane są w jeden weekend. Wystarczy kilka dodatków i zmiana tekstyliów, by cieszyć się aranżacją w innym stylu. Są jednak trendy, które wymagają znacznie więcej i do takich należy styl nowoczesny. Tu potrzebny jest zmysł i kreatywność, a także wyczucie estetyki – tylko wtedy można osiągnąć zamierzony efekt.
Nowoczesny nie znaczy „nowoczesny”
Mnóstwo ludzi myli pojęcia, które brzmią w tym wypadku tak samo. Na wstępie warto sprecyzować, że nowoczesny to nie znaczy aktualnie modny. Popularny dziś styl industrialny czy boho niewiele mają wspólnego ze stylem nowoczesnym, który rządzi się swoimi prawami. Podobnie nowoczesnym nie nazywa się stylu rustykalnego tylko dlatego, że w ostatnich latach zyskał na popularności – wówczas o wiele lepiej określić go mianem modnego.
Styl nowoczesny – charakterystyka
Żelazna zasada stylu nowoczesnego brzmi: mniej znaczy więcej. Wnętrza urządzone w ten sposób wyróżniają się funkcjonalnością. Zwolennicy tego stylu stawiają przede wszystkim na komfort i ergonomię, które idą w parze z praktycznością. To także mniej sprzątania i więcej czasu dla siebie.
Styl ten polega na ograniczaniu dodatków i zakupie tego, co praktyczne w użytkowaniu. Coraz częściej rezygnuje się z ciężkich zasłon na rzecz funkcjonalnych rolet, a zamiast sterty poduszek stawia się na sofę z regulowanym zagłówkiem. Do minimum ogranicza się rzeźbione półki czy szuflady, a meble mają gładkie, połyskliwe fronty.
Wszechobecna elegancja
Jeszcze kilka lat temu w modzie były ciężkie komody oraz meble, których powierzchnie pokrywały rodzinne pamiątki, akcesoria i zbędne dodatki. Współczesne wnętrza pozbawione są efektu zagracenia – czasy muzealnych przestrzeni dawno minęły! Z podłóg poznikały też dywany i chodniki, które stawały się źródłem roztoczy i nieprzyjemnych zapachów. Zamiast tego są drewniane panele i jednolite posadzki. Jeśli dodać do tego jasne ściany, uzyskuje się efekt eleganckiego wnętrza – kolejną cechę charakterystyczną dla tego stylu.
Oświetlenie
Współczesne rozwiązania pozwalają na zabawę światłem, której nie może zabraknąć w nowoczesnej przestrzeni. Tu dominują lampy wiszące czy halogeny sufitowe zamiast ciężkich lamp stojących i żyrandola w centralnym punkcie pomieszczenia. Dzięki takim rozwiązaniom można uzyskać ciekawy efekt, stwarzając nastrojowe wnętrze lub doskonałe warunki do pracy.
W kompozycji nowoczesnego wnętrza nie można pominąć światła dziennego. Duże okna czy szerokie drzwi przesuwne balkonowe skutecznie rozświetlą przestrzeń. Podobny efekt można uzyskać poprzez zastosowanie luster na frontach mebli oraz drzwi.
Minimalizm i geometria
Prostota, funkcjonalność i minimalizm – te trzy cecha niemal zupełnie określają nowoczesne wnętrze. Nie oznacza to wcale, że taka przestrzeń jest nudna i chłodna. Należy wyeksponować przestronność miejsca poprzez eliminację przytłaczających dekoracji. Meble mają symetryczną bryłę o prostej formie i występują w klasycznej bieli lub czerni. Mile widziane są także drewniane dodatki. Istotą wnętrza jest dopasowanie go do potrzeb domowników – przestrzeń jest łatwa w utrzymaniu czystości, a jednocześnie służy jako komfortowe miejsce do odpoczynku.
Oszczędne dodatki
Klimat nowoczesnego wnętrza wyraża się w meblach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na kilka dodatków. Przeważa tu niewielka ilość designerskich akcesoriów oraz symboliczna roślinność. Świeże kwiaty w wazonie, donica z wyrazistym pnączem czy kwieciste motywy w obrazach wiszących na ścianie będą wymownym akcentem, który doskonale uzupełnia nowoczesną przestrzeń.