Obecne możliwości aranżacyjne są naprawdę szerokie. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, które nie tylko ciekawie wyglądają, ale także spełniają wiele funkcji. Przykładem takiego rozwiązania jest drewniana ścianka działowa. Czym jest i kiedy jest stosowana? Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie we własnym wnętrzu?
Ścianki działowe – do czego służą?
Ścianki działowe są prostymi i bardzo funkcjonalnymi konstrukcjami, które swoje zastosowanie mogą znaleźć niemal wszędzie. Ścianka działowa najczęściej wydziela w pomieszczeniu strefy, np. gdy posiadamy duży, przestronny salon połączony z kuchnią, a chcemy wydzielić dodatkową przestrzeń, np. jadalnię i miejsce do pracy. Ścianki działowe mają także zastosowanie w biurach jako element wyznaczający stanowiska pracy. Ścianki działowe najczęściej tworzone są z drewna lub z MDF, są lekkie i łatwe w przenoszeniu, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są ogromne. Z jednej strony ścianki dzielą duże przestrzenie na mniejsze części,a z drugiej stanowią ciekawy element dekoracyjny.
Ścianka działowa drewniana -gdzie znajdzie swoje zastosowanie?
Ścianki działowe używane są zarówno w domach czy mieszkaniach do wyznaczania poszczególnych stref, jak i w biurach do wyznaczania stanowisk pracy. Ściankę działową można wykorzystać w każdym wnętrzu, nawet w łazience. W każdym wypadku będzie stanowiła bardzo estetyczny i atrakcyjny wizualnie element wystroju. Głównym zadaniem ścianek działowych jest efektowne i skuteczne rozdzielenie powierzchni w domu czy w mieszkaniu. Wiele osób traktuje drewniane ścianki nie tyle jako element tworzący nowy pokój we wnętrzu, co jako sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Najczęściej decydujemy się na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy układ domu czy mieszkania nie do końca spełnia nasze oczekiwania, a przebudowa nie wchodzi w grę. W swojej pierwotnej formie ścianki działowe tworzone są z cegieł czy z pustaków. Charakteryzuje je to, że nie podpierają wyższych kondygnacji, mogą więc być dowolnie stawiane i burzone. Ścianki, które są stawiane z ciężkich, masywnych materiałów są sporym obciążeniem dla stropów i podłóg, dlatego ich budowę zawsze należy skonsultować z architektem. Alternatywą dla takich ścianek są właśnie ścianki działowe drewniane, lekkie i nie obciążające w żaden sposób elementów konstrukcyjnych budynku.
Rodzaje ścianek działowych
Ścianka działowa może występować w różnych formach. Jedną z nich jest ścianka działowa dźwiękochłonna. Jest szczególnie polecana do wnętrz, w których istnieje duże natężenie hałasu, zwłaszcza w przestrzeniach biurowych typu open space. Ścianka tego rodzaju doskonale poprawia akustykę wnętrza, a do tego zapewnia większą prywatność. Wykonana jest z drewnianych, solidnych listew wykonanych z litego drewna. Ścianki są wypełnione wełną skalną, zapewniająca izolację nie tylko akustyczną, ale także termiczną i przeciwogniową. Dużą zaletą ścianek drewnianych dźwiękochłonnych jest fakt, że można jest łatwo łączyć ze sobą za pomocą specjalnych łączników. Można również zastosować dodatkowo kółka, które jeszcze bardziej podniosą mobilność ścianki.
Ścianka działowa drewniana może być dowolnie stylizowana, np. na styl rustykalny. Pozwala to na dostosowanie jej do aranżacji danego wnętrza. Przepierzenie w postaci ścianki działowej sprawdzi się nie tylko pod kątem pełnionych funkcji praktycznych, ale także pod kątem funkcji estetycznych. Ściany działowe wyglądają bardzo atrakcyjnie, szczególnie te ażurowe, wykonane z ogromną precyzją i dokładnością.
Z czego zrobić ściankę działową?
Wykonanie ścianki działowej nie jest trudne i przy odrobinie chęci i sprawności dłoni, możliwe jest wykonanie takich ścianek działowych samodzielnie. Sprawę ułatwia fakt, że ścianki działowe nie posiadają żadnych ustalonych z góry wymiarów. Różnią się między sobą wysokością, szerokością, grubością, a także stopniem izolacji. Ściankę można stworzyć zarówno z pustaków czy cegieł z użyciem zaprawy murarskiej, jak i za pomocą tzw. luksferów. Najtrwalsze jest oczywiście zastosowanie cegieł. Ich zastosowanie wymaga jednak sporo pracy, a ceglana ściana jest ciężka i może być dla konstrukcji zbyt dużym obciążeniem. Zdecydowanie lżejszym i bardziej subtelnym rozwiązaniem jest ścianka działowa stworzona z drewna. Ma niezwykły walor estetyczny, co sprawia, że może stanowić bardzo efektowną dekorację każdego wnętrza. Drewniana ścianka działowa jest mobilna i ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być stosowana we wszystkich pomieszczeniach w domu czy w mieszkaniu. Wypełnienie wełną mineralną zapewnia doskonałą izolację akustyczną, a stylowe wzory sprawiają, że ściana działowa z drewna wygląda naprawdę atrakcyjnie. Ścianki działowe nierzadko stawia się także z płyt kartonowo gipsowych czy z betonu komórkowego.
Kiedy zdecydować się na ściankę działową drewnianą?
Warto zdecydować się na drewnianą ściankę działową, gdy układ mieszkania nie spełnia naszych oczekiwań. Można rozważyć jej wstawienie do wnętrza wówczas, gdy chcemy podzielić je na pewne strefy, a także wtedy, kiedy szukamy efektownej dekoracji do wnętrza. Piękne drewniane ścianki działowe znajdziesz tutaj: https://www.ajprodukty.pl/biuro-i-konferencja/scianki-dzialowe-i-dzwiekochlonne/scianki-podlogowe/drewniane-scianki-podlogowe.