Ceglane ściany w salonie i innych pomieszczeniach cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by ten trend przeminął. Cegła ma wiele zalet. Przede wszystkim jest trwała i estetyczna, dodaje również wnętrzom przytulnego i ciepłego charakteru. Co więcej, świetnie wpasowuje się w aranżację domów urządzonych niemal w każdym stylu. Kiedy warto postawić na cegłę na ścianę w salonie? Podpowiadamy.
W jakim miejscu w salonie warto wykorzystać na ścianie cegłę?
Cegła może stanowić główną, a nawet jedyną dekorację salonu. Musi być jednak odpowiednio dopasowana do stylistyki konkretnego wnętrza i dobrze w nim ulokowana. W kwestii dopasowania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kolor takiego elementu.
W zależności od tego, z jakiego materiału ma być wykonany, możemy zamówić płytki w dowolnym odcieniu lub postawić na wersje rozbiórkowe, które zazwyczaj dostępne są wyłącznie w standardowym kolorze cegły, a więc w odcieniach czerwieni. Najlepiej, jeżeli cegła na ścianę w salonie umieszczana jest tylko na jednej płaszczyźnie, zwłaszcza jeżeli wnętrze to jest niewielkie.
W przypadku dużych salonów, połączonych na przykład z kuchnią i jadalnią, możemy udekorować cegłą większą powierzchnię lub kilka ścian. Inwestorzy najczęściej układają płytki ceglane w miejscu, które chcą wyeksponować. Dlatego nierzadko ceglana ściana jest tłem dla telewizora, kominka czy sofy. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się jako okładzina przy schodach czy przy parapecie.
Jaką cegła wykorzystać do dekoracji ściany w salonie?
Obecnie ze względu na to, że ceglane ściany stały się bardzo modne i są szeroko wykorzystywane we wnętrzach urządzonych w różnym stylu, możemy postawić zarówno na płytki wykonane z naturalnej cegły, jak i jej imitacji, a nawet na tapety z takim motywem.
W przypadku starszego budownictwa, jeżeli mamy możliwość wyeksponowania naturalnej cegły na ścianie, warto zdecydować się na taki krok. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a zależy nam na tym, by cegła na ścianie jak najbardziej przypominała ten tradycyjny element, wówczas możemy zdecydować się na płytki ceglane z cegły rozbiórkowej. Takie produkty oferuje na przykład firma Ceglany Renesans. Są to płytki wykonywane z ręcznie pozyskiwanej, historycznej cegły rozbiórkowej, dzięki czemu wyróżniają się wysoką jakością, trwałością i estetyką naturalnej cegły.
Innym rozwiązaniem jest kupno płytek stylizowanych na te ceglane. Z kolei najtańszą i wymagającą niewielkiego wkładu pracy w aranżacje opcją jest montaż tapety imitującej cegłę. Jednak ta wersja w porównaniu z płytkami ceglanymi lub prawdziwą ścianą z cegły będzie wyglądała najmniej realistycznie.
Do jakiego salonu pasuje cegła na ścianie?
Obecnie ceglane ściany możemy znaleźć we wnętrzach urządzonych niemal w każdym stylu. Na początku były one domeną loftowych i industrialnych pomieszczeń, których stylistyka była surowa i bazowała na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Czerwone, niewielkie cegiełki mogą jednak przełamać ascetyzm panujący w minimalistycznych wnętrzach, nadając im nieco ciepła i przytulności.
Cegła na ścianie świetnie prezentuje się także w mieszkaniach urządzonych w stylu rustykalnym lub skandynawskim. W takim przypadku jednak warto zastanowić się nad pomalowaniem jej na kolor biały. Ceglana ściana może być też ozdobą pomieszczeń utrzymanych w tradycyjnym klimacie, a jeżeli odpowiednio wkomponujemy ten element, nawet tych w stylu glamour.
Artykuł gościnny.