Małe mieszkanie może być jednocześnie stylowe i funkcjonalne. Jeśli szukasz inspiracji na urządzenie kawalerki, te porady mogą Ci się przydać. Metraż nie powinien być przeszkodą w kreowaniu wymarzonej aranżacji. Choć jest to wyzwanie, warto go podjąć. Własny styl da się przemycić nawet do kawalerki.
Podstawowe zasady w urządzaniu kawalerki
Musisz wydzielić strefy, w których będziesz jadł, dbał o higienę, odpoczywał i spał. Jak rozplanować niewielkie wnętrze, które będzie łączyło wszystkie funkcje?
- Kieruj się minimalizmem – nie zagracaj pomieszczenia niepotrzebnymi gadżetami. W meblach zachowaj umiar zarówno w geometrii, jak i kolorach, ponieważ proste i jasne fronty bardziej otworzą przestrzeń. Błyszczące szafki sprawdzą się lepiej niż matowe.
- Wykorzystuj mądrze każdy kąt – zamiast masywnego segmentu postaw na połączenie dolnych modułów z półkami. Używaj kątów i wnęk do zbudowania w nich dodatkowych miejsc na przechowywanie. Łóżko piętrowe i składany stół w kuchni poprawią ergonomię wnętrza.
- Nie stosuj ciemnych kolorów – choć moda dyktuje różne wykończenia ścian i dekoracji, w kawalerce sprawdzą się jasne tonacje, jak biel, beż i jasna szarość, które optycznie powiększą przestrzeń.
- Doświetlaj wnętrze – sztuczne światło to dekoracja, która może wiele zdziałać. Stosuj neutralną barwę oświetlenia i dodatkowe gadżety w postaci lamp podłogowych, bocznych i LED-owych.
- Używaj odpowiednich dekoracji – tiulowe firanki, szklane wazony i lustra na ścianach mają moc rozświetlania i wprowadzają do małej przestrzeni dynamikę i lekkość.
Otwarta przestrzeń – obowiązkowa w kawalerce
Małą kawalerkę powiększą: jasne i jednolite kolory ścian, lekkie tkaniny, lustra, prosta geometria mebli i dodatki w postaci szkła oraz metalu.
W kawalerce postaw na salon z aneksem kuchennym niż dwa oddzielne pomieszczenia. Wszelkie działowe ścianki i drzwi zabierają wnętrzu przestronności. Idealnym rozwiązaniem jest jedna, duża przestrzeń, z wydzielonymi strefami, oprócz łazienki i WC. Twoimi ścianami działowymi mogą być ażurowe parawany, regały lub zasłony od sufitu do podłogi. Więcej sprawdzonych sposobów na aranżację salonu z aneksem znajdziesz na stronie https://sonito.pl/.
Aneks kuchenny może być oddzielony od salonu wąską wyspą z wysokimi hokerami lub odwróconą tyłem do kuchennego miejsca sofą. W łazience zrezygnuj z wanny i zastąp ją kabiną prysznicową, której boki powinny stanowić szklane ściany. Podwieszany sedes i szafka pod umywalkę udostępnią więcej miejsca. W salonie mobilne stoliki kawowe, pufy na kółkach i konsole zamiast ciężkich komód nadadzą wnętrzu lekkości. Meble 2w1 jak rozkładane kanapy podniosą ergonomię pokoju.
Jakie meble sprawdzą się w kawalerce?
Wielofunkcyjność doskonale odzwierciedla cechę mebli dedykowanych do kawalerki.
Aneks kuchenny w kształcie litery U będzie lepiej się prezentował, jeśli meble powiesisz tylko na jednej ścianie, wnętrze nie będzie wtedy przytłaczać. Kuchnia w kształcie litery L z kolei nie będzie w odbiorze „ciasna”, jeśli dłuższy odcinek zabudowy wykorzystasz jako miejsce robocze. Krótszy bok może być blatem pomocniczym, do gotowania i pieczenia. W L-ce wykorzystuj zabudowy narożne, w których najlepiej sprawdzą się szafki z obrotową konstrukcją na garnki.
Jadalnia w układzie prostej linii zabierze mniej przestronności wnętrzu niż okrągły stolik z krzesłami. Ciekawym pomysłem są siedziska transparentne oraz szklane akcesoria. Lustrzane wykończenia szafek w górnej części kuchennego segmentu odbiją jadalnię, optycznie powiększając całe wnętrze.
Salon to miejsce na rozkładaną wersji sofy, która połączy część pokojową z sypialnianą. Mobilna ława z dolną półką lub rozkładany ławo-stół to przykłady praktycznych mebli w salonie. Zamiast na ciężkie, masywne i drewniane szafki postaw na lekkie formy z MDF-u, w połączeniach z metalem. Konsole na wysokich, cienkich nóżkach, ażurowe drzwiczki i przeszklenia to rozwiązania, które optycznie powiększą.
Łazienka – zamiast osobno kupować lustro i szafkę, postaw na mini witrynę. Tu wygrają płaskie umywalki, stawiane na blacie i szafki narożne. Szklane, kątowe półki na kosmetyki i wiszące sedesy to wyposażenie, którego w małej łazience nie powinno zabraknąć.
W wysokich kawalerkach można pokusić się o zaprojektowanie antresoli, na której możesz urządzić oddzielną sypialnię.
Aranżacja kawalerki to sztuka wyborów. Tu zawsze musisz iść na kompromis, ale mądre zaaranżowanie każdego centymetra sprzyja efektywnemu wykorzystaniu małego metrażu.