W każdym budynku, do którego dostarczane są media, znajdują się liczniki umożliwiające przeprowadzenie odczytu zużycia. Wciąż w większości przypadków dokonuje się tego ręcznie, czyli poprzez wizytę inkasenta, który kontroluje zużycie w mniej więcej równych odstępach czasu. Coraz częściej jednak dostawcy mediów inwestują w znacznie wygodniejsze, szybsze i bardziej precyzyjne rozwiązanie, jakim są systemy zdalnego odczytu.
Takie systemy już dawno wprowadziły zakłady energetyczne, a teraz ich śladem idą m.in. zakłady wodociągowe i przede wszystkim gazowe. To właśnie systemy zdalnego odczytu gazu szczególnie szybko zyskują na popularności, umożliwiając wygodny monitoring zużycia błękitnego paliwa bez potrzeby wizyty inkasenta. W naszym artykule przybliżamy kluczowe zalety tego rozwiązania oraz objaśniamy, jak właściwie działa ta technologia.
Czym jest zdalny odczyt mediów?
Systemy zdalnego odczytu gazu umożliwiają skontrolowanie zużycia medium bez fizycznej obecności inkasenta. Tym samym eliminują – choć to może złe słowo – najsłabszy łańcuch całego ogniwa. Inkasentów je za mało, przez co wielu odbiorców otrzymuje rachunki z dużym opóźnieniem, a to naraża ich na wyższe jednorazowe koszty. Poza tym inkasent może popełniać błędy, za które ostatecznie i tak zapłaci odbiorca.
System zdalnego odczytu odpowiada zatem na podstawową potrzebę zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy gazu: konieczność przeprowadzenia precyzyjnego i natychmiastowego odczytu w czasie rzeczywistym.
Jak działa system zdalnego odczytu? Wyjaśniamy na przykładzie gazu
W takich systemach najważniejszą rolę odgrywają specjalne moduły komunikacyjne zainstalowane w licznikach gazu oraz tzw. inteligentne liczniki, które stopniowo zastępują te zwykłe.
Moduł komunikacyjny lub inteligentny licznik łączy się z centralnym systemem informatycznym dostawcy gazu za pomocą wybranego protokołu komunikacyjnego. Kiedy połączenie jest aktywne, dane o zużyciu gazu są cyklicznie przesyłane do centralnego systemu. Te informacje są następnie analizowane i udostępniane użytkownikom poprzez aplikacje webowe lub mobilne, co pozwala na bieżący odczyt zużycia gazu.
Odczyty przeprowadzone z wykorzystaniem systemu informatycznego są oczywiście podstawą do naliczenia opłat za pobrany gaz i tym samym do wystawienia faktury.
Mnóstwo zalet
To nie przypadek, że zakłady gazowe w całym kraju inwestują ogromne kwoty w stopniową wymianę starych liczników na te inteligentne, kompatybilne z systemami zdalnego odczytu. Celem jest tutaj automatyzacja procesu monitorowania zużycia błękitnego paliwa (czy innych mediów w przypadku pozostałych zakładów, np. wodociągowych).
Najważniejsze zalety systemów zdalnego odczytu to:
- Precyzja pomiaru– systemy te praktycznie wykluczają ryzyko pomyłek i tym samym eliminują prawdopodobieństwo niedokładnego naliczania opłat, zarówno na korzyść, jak i niekorzyść odbiorcy.
- Wyższy poziom bezpieczeństwa– dzięki stałemu monitoringowi zużycia gazu dostawca może szybko zareagować na gwałtowny wzrost zużycia, co z kolei sugeruje awarię i potencjalne zagrożenie dla odbiorcy.
- Sposób na oszczędności– użytkownicy mogą na bieżąco monitorować zużycie gazu i na tej podstawie wprowadzać własne metody oszczędzania błękitnego paliwa, co jest szalenie ważne w dobie gwałtownych podwyżek cen gazu, zwłaszcza dla firm.
Gdzie można kupić elementy do budowy systemu zdalnego odczytu?
Profesjonalne urządzenia z kategorii systemów zdalnego odczytu, w tym rejestratory impulsów, transmitery impulsów, przeliczniki objętości gazu i inne elementy do zdalnej komunikacji, są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX.
Sklep oferuje systemy zdalnego odczytu na potrzeby monitorowania zużycia różnych mediów, w tym wody i gazu. Z pełną ofertą zapoznasz się na stronie https://sorbex.pl/.
Artykuł partnera.