Coraz więcej gospodarstw domowych okazuje zainteresowanie uzyskaniem samowystarczalności energetycznej, która pozwala na zmniejszenie rachunków oraz w znacznej mierze uniezależnienie się od dostawców prądu. Pomóc w tym mogą odnawialne źródła energii, a zwłaszcza połączenie powietrznej pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych.
Jakie korzyści daje integracja pompy i fotowoltaiki?
Fotowoltaika pozwala nam produkować energię ze słońca i kierować uzyskany prąd do domowej sieci. Ta sama energia może także być wykorzystana do zasilania powietrznej pompy ciepła, która służy do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zależność ta sprawia, że połączenie obu rozwiązań przynosi domownikom mnóstwo korzyści i może spowodować redukcję dotychczasowych rachunków zaledwie do symbolicznych opłat stałych. Dodatkowo, pompa może wykorzystywać ciepłą wodę użytkową do magazynowania energii cieplnej, a gospodarstwo domowe nie musi wtedy oddawać nadwyżek prądu do zewnętrznej sieci i tracić na tym.
Najważniejsze zalety połączenia paneli słonecznych i powietrznej pompy
- niższe rachunki za prąd i ogrzewanie,
- uniezależnienie się od dostawców energii,
- magazynowanie energii elektrycznej w instalacji c.w.u. i ograniczenie strat spowodowanych oddawaniem nadmiaru prądu do sieci,
- możliwość chłodzenia domu w lecie,
- redukcja emisji CO2 do środowiska,
- wysoka żywotność obu instalacji,
- wygoda i bezobsługowość,
- podniesienie wartości domu.
Czy każdy dom może skorzystać z tego rozwiązania?
Z fotowoltaiki i powietrznej pompy ciepła mogą mieć pożytek właściciele różnych budynków – zarówno tych nowych, jak i starszych. Oczywiście w przypadku starszego budownictwa warto zadbać o obniżenie ogólnego zapotrzebowania domu na energię, np. poprzez wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian i podłóg, izolację dachu oraz eliminację mostków termicznych. To sprawi, że mniej ciepła będzie uciekać, pompa będzie wydajniejsza, a na jej zasilanie będzie potrzebne o wiele mniej prądu.
Z kolei nowe obiekty, w trakcie pierwszego roku po budowie, doświadczają tzw. procesu schnięcia, co oznacza, że w tym czasie potrzebne będzie więcej energii do ich zasilania. Okres ten jest jednak przejściowy, a po wyznaczonym czasie zapotrzebowanie energiczne spada.
Ile potrwa montaż instalacji?
Czas montażu będzie zależny od wielkości i skomplikowania całego projektu. W przypadku powietrznej pompy ciepła prace zazwyczaj trwają 1-3 dni, natomiast fotowoltaika instalowana jest w ciągu 1-2 dni. Należy również pamiętać o wyregulowaniu, sprawdzeniu i uruchomieniu wszystkich urządzeń. Warto wybrać pomoc firmy, która w oferuje zarówno jedne, jak i drugie usługi i jest w stanie stworzyć całą instalację za jednym razem.
Opcje finansowania instalacji OZE
Od kilku lat gospodarstwa domowe mogą korzystać z dofinansowań do odnawialnych źródeł energii, które przyznawane są zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i gminnym. Obecnie działa kilka programów, które wspierają inwestycje w fotowoltaikę i pompy ciepła. Najpopularniejszym z nich jest inicjatywa “Czyste Powietrze”, która oferuje dofinansowanie do 30 tys. złotych w wersji podstawowej oraz do 37 tys. w wersji rozszerzonej. Co ważne, program zapewnia dodatkowe wsparcie dla projektów, które łączą różne rozwiązania OZE, w tym np. instalację pompy ciepła i paneli słonecznych. Warunkiem uzyskania dotacji jest wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła.
Warto przyjrzeć się także akcji “Mój Prąd”, której trzecia edycja ruszyła 1 lipca 2021 r. Uczestnicy mogą otrzymać dofinansowanie 3 tys. zł (do 50% kosztów kwalifikowanych) do instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kWp. Oprócz tego, właściciele budynków mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej do 53 000 zł, która jest odliczana od podatku. Niektóre gminy oferują także własne dofinansowania promujące niskoemisyjne i odnawialne inwestycje.