Fotowoltaika to temat, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny na całym świecie. Wynika to m.in. z konieczności zadbania o nasze środowisko, a tym samym skierowanie swojej uwagi na odnawialne źródła energii. Z tego powodu właściciele gospodarstw domowych, rolnych, przedsiębiorstw czy budynków instytucjonalnych decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej.
Niekiedy jednak montaż instalacji pozyskującej energię elektryczną ze słońca może być problematyczny, np. ze względu na specyficzną konstrukcję budynku. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
Panele fotowoltaiczne na gruncie
Jednym z najpopularniejszych miejsc, na którym właściciele nieruchomości mogą zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych, jest grunt. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy dach posiada za małą powierzchnię, jest przykryty cieniem czy skierowany jest w kierunku północnym.
Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość instalacji i nieinwazyjność względem budynku. Montaż fotowoltaiki na gruncie wymaga zastosowania specjalnego stalowego stelaża – cała procedura nie jest jednak nadmiernie skomplikowana.
To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy mamy dużo terenu, którego część można przeznaczyć na taką instalację. Decydując się na umieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie, mamy pewność, że zostanie ona ustawiona w sposób najbardziej zoptymalizowany dla skutecznego pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Na dodatek okresowa pielęgnacja paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie prostsza w przypadku tych, które znajdują się na gruncie niż umieszczonych na dachu.
Warto wiedzieć, że nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę w przypadku większości instalacji fotowoltaicznych znajdujących się na gruncie. W sytuacji, gdy jej moc przekracza 50 kW, tego rodzaju uprawnienia są konieczne.
Panele fotowoltaiczne na elewacji
Kolejnym umiejscowieniem dla systemu pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca jest elewacja. Warto wspomnieć, że istnieją dwa sposoby montażu paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku.
- Pierwszy z nich polega na „wbudowywaniu” ogniw w konstrukcję budynku,
- natomiast drugi opiera się na specjalnych konstrukcjach.
Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji wykonuje się zazwyczaj na wysokich budynkach, które swoją konstrukcją przewyższają wszelkie inne obiekty w okolicy. Jego zaletą jest estetyczny i nowoczesny wygląd elewacji, jak również odporność na zabrudzenia – montaż pionowy paneli fotowoltaicznych pozwala unikać zbierania się wilgoci czy śniegu na ogniwach.
Tego typu instalacje są z reguły nieco mniej wydajne niż tradycyjne instalacje umieszczone na dachu budynku. Jednakże w przypadku okresu zimowego pracują o wiele skuteczniej – właśnie ze względu na konstrukcję „odporną” na zbieranie się na panelach śniegu.
W przypadku instalacji fotowoltaicznych na elewacji budynku trzeba też pamiętać o dodatkowych przepisach związanych m.in. z ochroną cieplną budynku i bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Nie można stosować na elewacji budynku tych samych paneli, co na dachu – muszą one być bowiem obudowane specjalną stalową lub aluminiową ramą.
Alternatywne miejsca montażu paneli fotowoltaicznych
Rozwój technologiczny sprawia, że poszukujemy coraz to bardziej optymalnego wykorzystania przestrzeni na pozyskiwanie energii elektrycznej. Ograniczenia są coraz mniejsze, a przyszłość może nieść za sobą jeszcze ciekawsze rozwiązania, np. „oklejanie” samochodu elastycznymi ogniwami PV. Poniżej przedstawiamy inne ciekawe miejsca, które można wykorzystać na montaż paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne na balkonie
Czy wiesz, że możesz wykorzystać fotowoltaikę nawet w mieszkaniu w bloku? Zgodnie z przepisami prawnymi, takie instalacje mogą jednak produkować energię elektryczną wyłącznie na potrzeby wspólne, tj. zasilanie windy czy oświetlenia na korytarzu. Jeżeli zatem chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd – koniecznie zainteresuj się panelami fotowoltaicznymi na swoim balkonie.
To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które znajduje wielu zwolenników. Konieczne jest jednak uzyskanie na nią zgody wspólnoty. Warto również zlecić jej wykonanie specjalistom, aby najlepiej wykorzystać potencjał fotowoltaiki. Dowiedz się więcej w tym miejscu: https://n-energia.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-na-scianie/.
Panele fotowoltaiczne na oknach
Nowością na rynku są panele fotowoltaiczne montowane na oknach. Wciąż jednak jest to mało rozwinięta technologia, dlatego cechuje się nieporównywalnie mniejszą wydajnością niż tradycyjne panele. Niemniej jednak w przyszłości może nastąpić gwałtowny rozwój tego typu rozwiązań – warto wtedy mieć na uwadze takie możliwości zagospodarowania przestrzeni!