Telewizory już od ponad pięćdziesięciu lat są w Polsce podstawowym urządzeniem domowym zapewniającym rozrywkę. Dawniej ludzie całymi rodzinami oglądali ulubione programy i filmy, dzisiaj coraz większą wagę przypisuje się opcjom dodatkowym, takim jak możliwość korzystania serwisów streamingowych. Istnieje też cała rzesza mieszkańców, dla których telewizor to przede wszystkim narzędzie do grania na konsoli. Powstaje zatem słuszne pytania, który sprzęt będzie dla nas odpowiedni?
Podstawowe kryteria wyboru telewizora
Telewizor to urządzenie o stosunkowo długiej dacie przydatności. Nie niszczy się tak szybko jak lodówki czy pralki. Zwykle więc konieczność zakupu nowego urządzenia następuje nie częściej niż raz na kilka lub kilkanaście lat. Nie dziwi zatem, że część Polaków nie nadąża za rozwojem innowacyjnych technologii, a nazewnictwo nowoczesnych rozwiązań mówi im mniej więcej tyle, co oznaczenia bakterii w składzie jogurtów naturalnych. Jak się w tym nie pogubić? Na które parametry zwrócić uwagę przed zakupem?
Rozmiar
Każdy zakup przedmiotu cechującego się większym rozmiarem powinien być dobrze przemyślany. Nie sztuka kupić największy dostępny obiekt, którego później nie mamy gdzie efektownie zaadaptować. A telewizor jest dziś przecież uznawany za ważną część aranżacji wnętrza. Warto też wziąć pod uwagę odległość ekranu od kanapy, z której będziemy oglądać nasze ulubione programy. Zbyt mały odstęp od dużego ekranu może nie tylko działać negatywnie na jakość obserwowanego obrazu, ale też, przy dłuższym użytkowaniu, powodować bóle głowy, rozdrażnienie czy apatię.
Rodzaj ekranu
Dawniej nie zastanawiano się nad tą kwestią. Dzisiejszy konsument ma do wyboru kilka rodzajów ekranów:
- CRT – tradycyjne, dzisiaj już praktycznie niespotykane ekrany z obrazem wyświetlanym za pomocą kineskopu.
- LCD – są to ekrany ciekłokrystaliczne. Obraz ma w nich wysoką jakość, cechują się niską grubością i zadowalającą jakością oddawania barw. To telewizory stosunkowo tanie, które posiadają jedną istotną wadę – w ekranach tego typu następuje stopniowe wypalenie kryształów, w wyniku czego mogą pojawiać się plamy.
- Plazmowe – zbliżone do LCD. Cechują się chwilowym większym poborem mocy, lecz w zamian dają możliwość zbudowania ekranów większych rozmiarów, lepiej odwzorowują barwy, mają krótszy czas reakcji oraz szerszy kąt widzenia.
- OLED – zostały oparte na technologii organicznej (diody LED), posiadają większą skalę barw i jasność . Dzięki diodom charakteryzują się doskonałym kontrastem, który przekłada się na realistyczny i żywy obraz.
Inne parametry
Wśród innych opcji, które warto wziąć pod uwagę należy rozważyć:
- Rozdzielczość.
- Jakość dźwięku.
- Interfejsy.
- Format telewizora.
- Producenta.
- Dodatkowe aplikacje wbudowane w sprzęt.
Gdy już zdecydujemy się na optymalne dla nas parametry sprzętu, trzeba będzie nałożyć na naszą decyzję ostatni filtr, być może najważniejszy – cenę. Rynek jest bardzo nasycony, promocji w sklepach stacjonarnych i internetowych nie brakuje. A jeśli liczba oferowanych możliwości nas przerośnie, zawsze możemy zapytać o pomoc specjalistę lub przejrzeć dostępne rankingi telewizorów.
Więcej na stronie: https://www.magazynwnetrza.pl/technologia/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-telewizora