Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii klimatyzacyjnych na rynku przez cały czas pojawiają się nowe typy urządzeń. Ich coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności, realnie wpływają na poprawę poziomu życia użytkowników tych systemów. Pełne korzyści z posiadania klimatyzacji gwarantuje natomiast przede wszystkim umiejętny dobór urządzenia do danego obiektu. Dla jednych najlepsza będzie tradycyjna ścienna jednostka, a inni zdecydują się na klimatyzator przenośny do domu. Jakie są mocne i słabe strony obu tych rozwiązań i które z nich wybrać?
Klimatyzator przenośny do domu – jakie ma zalety i wady?
Przenośna klimatyzacja jeszcze jakiś czas temu była nowością na rynku, ale systematycznie zyskuje na popularności. Mobilne urządzenie jest doskonałą alternatywą dla ściennego i tak samo jak ono daje upragniony chłód nawet w najbardziej upalne dni. Mobilna klimatyzacja umożliwia chłodzenie, ogrzewanie i wentylowanie pomieszczeń, a przy tym można ją w dowolnej chwili przestawić w inne miejsce. Dodatkowo takie urządzenie uruchamia się jednym przyciskiem, bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków na montaż.
Wybór klimatyzatora przenośnego do domu nie generuje konieczności planowania jego montażu, a z urządzenia można korzystać właściwie prawie od momentu wniesienia go do domu. To właśnie ta natychmiastowa dostępność często utwierdza kupujących w wyborze mobilnej jednostki. Na korzyść tego rozwiązania przemawia też korzystna cena, gdyż przenośne sprzęty są z reguły nieco tańsze od ściennych, chociaż ostatecznie wszystko zależy od ich mocy i pozostałych parametrów.
– Mobilna klimatyzacja nie wymaga montażu w takim zakresie, jak standardowa, chociaż konieczne jest wykonanie otworu w ścianie na rurę odprowadzającą powietrze i skropliny. Oczywiście można ją wyprowadzić przez okno, ale to sprawi, że do pomieszczenia zacznie docierać gorące powietrze z zewnątrz, co zmniejszy skuteczność i zwiększy koszty działania klimatyzacji. Alternatywą jest zastosowanie dedykowanego adaptera na okno lub specjalnej nakładki z zamkiem błyskawicznym, natomiast i te rozwiązania nie są pozbawione wad – wyjaśnia Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych w KAISAI.
Klimatyzator ścienny do domu – mocne i słabe strony
Ścienne instalacje klimatyzacyjne jeszcze jakiś czas temu były uważane za przejaw luksusu, a dziś są standardem nie tylko w nowych domach, ale też w wielu starszych typach budynków. Duży wybór i coraz korzystniejsze ceny sprawiają, że taką klimą może się cieszyć coraz więcej osób.
Klimatyzacja ścienna to podstawowy rodzaj instalacji składającej się z minimum dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej odpowiadającej za dystrybucję ciepłego lub chłodnego powietrza oraz zewnętrznej wyprowadzającej nadmiarowe ciepło poza budynek. Klimatyzator ścienny do domu jest cichszy niż jednostka mobilna, a jednocześnie bardzo wydajnie ogrzewa i chłodzi pomieszczenia, zapewniając maksymalne oszczędności. Przy włączonej klimatyzacji stacjonarnej można z powodzeniem czytać książkę lub ułożyć dziecko do snu, natomiast dźwięki jednostki mobilnej czasami w tym przeszkadzają.
Klimatyzatory ścienne nie zajmują miejsca na podłodze, są eleganckie i bardzo intuicyjne w zakresie obsługi. Można je ponadto bardzo precyzyjnie skonfigurować na potrzeby konkretnego obiektu. Najważniejszy jest umiejętny dobór klimatyzacji do metrażu domu. W małych budynkach z powodzeniem wystarczają jednostki split, a w większych instaluje się systemy multi-split – jedno urządzenie zewnętrzne połączone z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.
Jeśli chodzi o wady, klimatyzatory stacjonarne mogą stwarzać pewne ograniczenia w kontekście aranżacji ścian, trzeba się też liczyć z koniecznością ich systematycznych serwisów, co generuje koszty, a zaawansowane jednostki o dużej mocy bywają dość drogie.
Wydajność jednostek przenośnych i klasycznych – czy jest różnica?
Mobilne jednostki klimatyzacyjne mają ograniczoną wydajność, a ścienne są w stanie sprostać większym potrzebom. Klimatyzatory przenośne do domu odznaczają się nominalną mocą chłodniczą na poziomie 2,6-3,5 kW, więc są odpowiednie do małych powierzchni, zaledwie na 20-35 m2. Klasyczny klimatyzator ścienny do domu może mieć natomiast zdecydowanie większą moc, nawet powyżej 9 kW, więc będzie w stanie schłodzić i ogrzać odpowiednio większe metraże.
– Osoby wybierające przenośne klimatyzatory często kierują się podczas zakupu poziomem hałasu generowanego przez porównywane urządzenia, ale muszą pamiętać, że w przypadku mobilnych jednostek niższa wartość dB jest związana z mniejszą mocą, a im moc urządzenia jest większa, tym najczęściej jest ono głośniejsze – dodaje Piotr Materek.
Gdzie sprawdzi się jednostka ścienna, a gdzie mobilna?
Klimatyzator przenośny do domu może być dobrym rozwiązaniem na start, zanim inwestor zdecyduje się na montaż pełnowymiarowej instalacji, ale z uwagi na ograniczoną moc lepiej sprawdzi się na niewielkich powierzchniach. To urządzenie jest dedykowane głównie do małych mieszkań, apartamentów typu studio i domków letniskowych. Będzie dobrym wyborem również do niewielkiego biura, salonu fryzjerskiego lub innego lokalu handlowego czy usługowego.
Do domów najlepiej wybierać klasyczne klimatyzatory ścienne KAISAI, a dokładnie instalacje multi-split dostosowane mocą do metrażu, lokalizacji i technologii budowlanej.
Artykuł zewnętrzny.