Taśmy LED cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony domowników. Na rynku pojawia się wiele różnych rodzajów, dlatego kluczem do sukcesu jest dokładne przeanalizowanie podstawowych parametrów najpopularniejszych taśm w wersji LED. Szczególnym uznaniem cieszą się obecnie elastyczne taśmy, które bezproblemowo mocuje się do wybranej powierzchni ich tylną częścią. Podstawowym elementem składowym są w nich diody typu SMD.
Podstawowe rodzaje taśm LED
Taśmy ledowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: SMD 3528 (każda z diod emituje od 3 do 5 lumenów) oraz SMD 5050 (diody emitują od 10 do 15 lumenów). Na jakość strumienia świetlnego wpływa również ilość diod na jeden metr. W tym przypadku najpopularniejszymi rozwiązaniami są: 60 i 120 diod SMD 3528 na metr lub 60, 72 i 120 diody SMD 5050 na metr.
Jeśli komuś zależy na podstawowym i niezbyt intensywnym oświetleniu, a do tego nie chce wydawać na oświetlenie LED ogromnych pieniędzy wystarczy podstawić na wersję SMD 3528. Wśród bardziej wymagających odbiorców (np. w instalacjach RGB) sprawdzi się wersja SMD 5050.
Gdzie można stosować taśmy LED i ile energii będą pobierać?
Taśmy ledowe mają bardzo zróżnicowane zastosowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich w/na:
- gospodarstwach domowych,
- przestrzeni biurowej,
- dekoracji i aranżacji wnęk,
- wystawach sklepowych,
- sufitach i przejściach,
- półkach.
Nie da się ukryć, że oświetlenie LED ma szerokie właściwości dekoracyjne. Konkretne miejsca zostaną wyróżnione i skutecznie doświetlone. Oświetlenie gwarantuje efektywny strumień światła, a do tego nie pobiera zbyt dużej energii, choć dużo zależy przy tym od wybranego rodzaju taśm LED.
Jeśli chodzi o taśmy typu SMD 3528 zużycie energii wynosi 5 (dla 60 diod) lub 9 W na metr (dla 120 diod). W przypadku taśm SMD 5050 zużycie jest większe, a wartości te oscylują w granicach 14,4 (dla 60 diod), 17,3 (dla 72 diod) i 28,8 W na metr (dla 120 diod).
Dobieranie taśm LED – instalacja, zasilacz, sterowniki, profile i wzmacniacze
Przy dobieraniu taśm LED warto skupić się na kilku podstawowych aspektach. W instalacji niebagatelną rolę pełni zasilacz 12 (ewentualnie 24V). Przydadzą się również sterowniki oraz ściemniacze, dzięki którym zainteresowani będą mogli regulować natężenie światła oraz jego barwę. Do taśm LED należy wybierać profile z DMF lub aluminium. W ten sposób nie będzie problemów z tym, aby taśmę umieścić bezpośrednio w profilu i ochronić ją przy pomocy plastikowej osłony.
Jak widać zasilacz LED 12V to zaledwie jeden z elementów, w który trzeba się wyposażyć, aby taśma ledowa wykorzystywała sto procent swoich możliwości i działała bez żadnego szwanku. Ważnym elementem składowym są też wzmacniacze, które przydadzą się szczególnie wtedy, gdy właścicielom taśm będzie zależało na oświetleniu nieco większej przestrzeni użytkowej. To również gwarancja utrzymania satysfakcjonującej intensywności oświetlenia oraz jednolitości światła. Skompletowanie powyższych akcesoriów doprowadzi do tego, że taśmy LED będą działać bezpiecznie i bezawaryjnie.