Pragnienie posiadania domu rodzi wiele pobocznych marzeń z tym związanych. Większość z nich obraca się w sferze rodzinnych pragnień, jednak na etapie przygotowań do budowy warto pomyśleć o bardziej przyziemnych sprawach. Automatyczne rolety i bramy, rekuperacja, sprawne oświetlenie na schodach, nawadnianie ogrodu… Wszystkie te kwestie można ze sobą połączyć, stosując rozwiązania smart.
Budowa nieruchomości a inteligentny dom – czy ten koszt się opłaci?
Pierwszym pytaniem zawsze pozostaje to związane z wydatkami. Kosztorys jest bowiem zmorą każdego inwestora – rzeczy do kupienia jest wiele, a usług do opłacenia jeszcze więcej. W konsekwencji każdy kolejny wydatek traktowany jest jak zło konieczne albo potencjalny element „do wykreślenia”.
Dobra wiadomość jest taka, że inteligentny dom może być rozbudowywany nie tylko na etapie stawiania nieruchomości, ale także później, podczas jej eksploatacji. Kilka integracji jednak lepiej jest przemyśleć nieco wcześniej, chociażby przygotowując instalację prądową pod montaż kolejnych modułów.
Które inwestycje warto ponieść na etapie budowy?
Podczas prac budowlanych dobrze jest po pierwsze wybrać rodzaj systemu inteligentnego domu, a po drugie zainstalować chociaż część czujników i elementów wykonawczych. Na później nie warto odkładać inteligentnej automatyki związanej ze sterowaniem roletami, bramami i oknami. Poziom scalenia tych komponentów z tak istotnymi częściami domu jest na tyle duży, że zbyt późna decyzja może zakończyć się nawet koniecznością… remontu.
Innowacje, które można wdrożyć w każdym momencie
Zakładając, że inwestor decyduje się na system bezprzewodowy, czyli najwygodniejszy obecnie dostępny na rynku, to część urządzeń można zakupić w późniejszym czasie. Przykładem może być sterowanie ogrzewaniem, np. w postaci głowic termostatycznych i osobnych czujników temperatury dla każdego z pomieszczeń. Inteligentne głowice można zamontować w miejsce standardowych, lecz są one od nich kilka razy droższe. Biorąc pod uwagę wiele grzejników, wydatek jest dość spory – można go ponieść nieco później, bez konieczności modyfikacji instalacji.
Podobnie rzecz ma się z oświetleniem. O ile część rozwiązań, np. w obrębie schodów, warto wprowadzić już na etapie budowy, tak sporo punktów świetlnych może zostać wzbogaconych o funkcje smart w dowolnym momencie. Wszelkiego rodzaju czujniki – zalania, dymu etc. – również mogą zostać wprowadzone w pierwszych miesiącach eksploatacji budynku.
Więcej informacji na temat zalet i wad inteligentnych domów można znaleźć w artykule pt.: „Inteligentny dom – fakty i mity”.
Dlaczego warto? Przede wszystkim ze względu na własną wygodę, a nierzadko też i bezpieczeństwo. Komfort korzystania z domów z urządzeniami smart jest nieporównywalny z tymi, gdzie wciąż wykorzystywane są tradycyjne rozwiązania. Bogactwo automatyzacji sprawia, że mieszkańcy oszczędzają czas i pieniądze. Inteligentny dom to też mnóstwo frajdy dla tych, którzy są zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami lub nawet w niewielkim stopniu pasjonują się elektroniką.