Przyjazd zmienniczki to ważne wydarzenie – zarówno dla podopiecznego, jak i dla obu opiekunek, które pracują w Niemczech. O czym, jako opiekunka-rezydentka powinnaś pamiętać? I co zrobić, żeby wymiana przebiegła sprawnie i bezproblemowo? Oto kilka wskazówek, którymi warto kierować się w kontaktach ze zmienniczką oraz z seniorem.
Pozałatwiaj najważniejsze dla nowej opiekunki sprawy
Chodzi tu przede wszystkim o kwestie domowe i organizacyjne. Z pewnością nie chciałabyś, żeby Twoje pierwsze dni na nowej szteli upłynęły pod znakiem biegania po sklepach i dokupowania potrzebnych produktów. Zwłaszcza jeśli niezbyt orientujesz się w okolicy. Dlatego przed wyjazdem uzupełnij zapasy leków seniora, umów najbliższe wizyty lekarskie, dokup produkty spożywcze i gospodarcze. Pamiętaj, że nowa opiekunka w Niemczech musi się najpierw zaaklimatyzować. Załatwiając drobne sprawy, ułatwisz jej spokojne przystosowanie się do nowego otoczenia i obowiązków.
Praca w opiece w Niemczech wymaga kontaktu
Jest duża szansa, że koordynatorzy z agencji przekażą nowej opiekunce Twój numer telefonu albo adres e-mail. Przygotuj się więc na to, że może zadzwonić lub napisać – będzie pewnie chciała dowiedzieć się więcej o zleceniu. Zmienniczki są też ciekawe, jakie zdanie o szteli i o samym podopiecznym ma dotychczasowa opiekunka pracująca w Niemczech. Warto więc szczerze odpowiadać na jej pytania i podzielić się najważniejszymi informacjami. Opisz nowej opiekunce rozkład domu czy mieszkania, powiedz jej, gdzie znajdzie potrzebne na co dzień rzeczy. Wspomnij też, czego może jej brakować podczas pobytu i co dobrze jest ze sobą zabrać. Wygodnym dla Was obojga pomysłem będzie przygotowanie rozpiski. Niech znajdzie się w niej program dnia podopiecznego, jego przyzwyczajenia, potrawy, które lubi i wszelkie inne przydatne informacje.
Podopieczny również powinien być przygotowany
Wymiana opiekunki to znaczące wydarzenie; przede wszystkim dla osoby starszej. Niedługo bowiem wprowadzi się do niego zupełnie nowa, nieznana osoba. Pojawiają się wątpliwości: czy tamta opiekunka będzie miła, czy sobie poradzi? Dlatego dobrze jest jeszcze przed przyjazdem zmienniczki do opieki w Niemczech porozmawiać z seniorem. Zadbaj o jego samopoczucie, a jeśli trzeba, uspokój. Zapewnij podopiecznego, że dobrze przygotujesz nową opiekunkę do pracy. Opowiedz też nieco więcej o swojej zmienniczce – osoba starsza będzie Cię pewnie o nią wypytywać.
Dzień wymiany opiekunek w Niemczech
To, ile czasu będziesz mogła spędzić z nową opiekunką, zależy od rozkładu jazdy Waszych busów. Może to być kilka godzin, cały dzień lub wręcz przeciwnie – tylko parę chwil. Postaraj się więc jak najlepiej wykorzystać dostępny czas. Przedstaw zmienniczce jej obowiązki, pokaż miejsce pracy, opowiedz o swoich obserwacjach i daj zrobione wcześniej notatki. O czym powinnaś poinformować nową opiekunkę przed jej pracą w Niemczech? Przede wszystkim o:
- stanie zdrowia osoby starszej i stopniu jej aktywności umysłowej oraz fizycznej,
- chorobach, na jakie cierpi podopieczny, stałych wizytach lekarskich i ewentualnych wizytach Pflegedienst,
- zaleceniach lekarskich i żywieniowych,
- rozkładzie dnia seniora,
- ulubionych rzeczach, czynnościach, aktywnościach podopiecznego,
- wsparciu rodziny osoby starszej (czy można na nie liczyć i w jakim zakresie),
- formie rozliczeń z kwot, które powierzają opiekunce niemieccy pracodawcy,
- lokalizacji sklepów, aptek, punktów usługowych.
Jeżeli harmonogram przyjazdów i wyjazdów nie pozwala Wam na osobiste spotkanie, spisz wszystko na kartce. Możesz też wykorzystać do tego formę kontaktu, jaką miałyście wcześniej – e-maile lub smsy. I zapewnij swoją zmienniczkę, że w razie potrzeby może się z Tobą kontaktować.
Szukasz pracy w opiece w Niemczech jako zmienniczka? Sprawdź najnowsze oferty na SenioPort: Opieka Niemcy oferty pracy.