Opatrzył ci się wygląd biura, sypialni, salonu, przedpokoju czy pokoju dziecka? Wystarczy trochę kreatywności, aby w krótkim czasie dodać do wnętrza koloru, graficznych elementów i przyjemnej w dotyku faktury. Przy pomocy paneli tapicerowanych w różnych kształtach i odcieniach można stworzyć efektownie wyróżniające się ściany, a nawet całe przestrzenie do relaksu i zabawy. Łącząc panele tapicerowane, można bawić się kompozycjami. Jakie desenie modne są w tym sezonie?
Panele tapicerowane to niebanalne ozdoby domowych wnętrz. Dzięki ich miękkim kształtom pomieszczenia zyskują na przytulności oraz atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Są łatwe w montażu i utrzymaniu. Dostępna w handlu szeroka baza kolorystyczna pomaga w tworzeniu różnych aranżacji.
Panele tapicerowane na ścianę jak zrobić
Przez długi czas panele kojarzyły się głównie z podłogą. Ściany były wtedy zdominowane przez tapety, boazerie czy kolorowe farby. Od kilku lat stale rośnie popularność paneli na ścianach. Są to płyty ze sklejki wypełnione pianką i obite specjalną tkaniną. Tapicerowane panele ścienne na ogół stanowią element dekoracyjny na jednej ze ścian, gdyż rzadko kiedy obejmują całe ściany. Z ich pomocą można tworzyć różne kompozycje.
W zależności od koloru, wzoru i struktury tkaniny panele można dopasować do każdego pomieszczenia. Wielkim hitem są ostatnio panele tapicerowane typu plaster miodu, czyli panele ułożone w charakterystyczne heksagony. Sporządzone z weluru, do złudzenia przypominają plaster miodu, przez co zyskujemy piękną dekorację ścienną.
Tapicerowane panele ścienne pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale sprawdzają się w ukrywaniu nierówności na ścianie. Ich montaż jest znacznie tańszy i prostszy niż szpachlowanie i ponowne malowanie lub tapetowanie całego pokoju. Panele ścienne pozwalają ukryć zabrudzenia ściany, które powstają w wyniku codziennego użytkowania. Mogą również pełnić rolę wyciszającą i wygłuszającą pomieszczenie, co przydaje się zwłaszcza w blokowiskach, gdzie słychać dokładnie, co sąsiad mówi za ścianą. Elementy przymocowane na ścianie niwelują echo i stanowią dodatkową warstwę izolacyjną muru.
Wybierając panele tapicerowane w mocniejszym kolorze, możemy ożywić wnętrze i nadać mu przyjemnego klimatu. W jasnych pomieszczeniach sprawdzą się panele ścienne w kolorze butelkowej zieleni lub w odcieniu musztardowym. Każdy może je zrobić własnoręcznie w domu, a później regularnie zmieniać tkaniny obiciowe na panelach, by motyw dekoracyjny nam się nie znudził. Jak to zrobić?
Jak zrobić panele tapicerowane na ścianę
Do wykonania paneli tapicerowanych we własnym zakresie potrzebne są wycięte kawałki sklejki o grubości ok. 5-7 mm (w zależności od twoich potrzeb), tkanina obiciowa o rozmiarze dostosowanym do sklejki, pianka tapicerska (o grubości 5-7 cm) oraz ostry nożyk do tapet, taker i nożyczki.
Paneli nie można montować na ścianach pokrytych betonem strukturalnym, a ściana powinna być czysta, gładka i sucha. Na jej powierzchni za pomocą poziomnicy i ołówka musisz wyrysować linie pionowe i poziome, które wyznaczą miejsca mocowania paneli. Kiedy skończysz, możesz przejść do prac montażowych.
Na wstępie wytnij nożykiem piankę o wielkości dopasowanej do rozmiarów przygotowanych sklejek. Kawałek materiału wytnij ze sporym naddatkiem. Przypnij takerem tkaninę do sklejki. W trakcie przypinania naciągaj materiał, by ładnie się układał. Delikatnie złóż materiał na rogach. Gotowy baner możesz przykleić do ściany za pomocą kleju, specjalnych taśm lub po prostu powiesić.
Panele tapicerowane na ścianę jak zamontować
Jak zamontować panele tapicerowane na ścianę? W zależności od tego czy materiałem pokryjesz jedynie niewielki fragment ściany, czy całą jej powierzchnię, mocowanie paneli tapicerowanych zajmie ci od kilku do kilkudziesięciu minut. Ich montaż jest czysty i łatwy. Nie wymaga wiercenia otworów czy wbijania gwoździ. Z zadaniem tym poradzisz sobie samodzielnie bez użycia profesjonalnego sprzętu.
Najprostszym rozwiązaniem jest montaż paneli tapicerowanych na rzepy lub taśmy rzepowe. Mocowanie na rzepy pozwala na szybkie ściągnięcie elementów do czyszczenia lub zmianę ich układu w dowolnym momencie bez ryzyka zniszczenia ściany. To także dobry sposób, aby panele tapicerowane przytwierdzić do laminowanej płyty zagłówka łóżka.
Jest to najłatwiejszy sposób montażu paneli tapicerowanych, gdzie jedna strona rzepu zostaje zamocowana na stałe do paneli, a drugą stronę przykleja się do ściany. Rozwiązanie sprawdza się w pokojach dziecięcych lub innych miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie. Montażu paneli tapicerowanych na rzepy nie poleca się, gdy ściana jest mocno zapylona, źle lub nie zagruntowana przed malowaniem (łatwo odkleja się farba), krzywa (wybrzuszenia i wklęśnięcia) lub bardzo chropowata (np. surowy tynk).
Jak przykleić panele tapicerowane na ścianę
W tego typu przypadkach klej na rzepach będzie miał obniżone właściwości klejenia. Aby uniknąć problemów z tym związanych, do montażu poleca się kleje. Aby przymocować panel do ściany, możesz wybrać klej oferowany przez producenta paneli lub uniwersalny środek do tego rodzaju dekoracji. Klej do paneli tapicerowanych nałóż punktowo po wewnętrznej stronie na krawędziach elementu i w kilku miejscach w środku.
Przygotowany panel przyłóż do ściany i mocno dociśnij. Tworząc kompozycję, dopilnuj, aby narożniki idealnie się stykały. Przyklejając ozdobę, zwróć uwagę na kierunek ułożenia splotu tkaniny. Dopilnuj, aby materiał układał się w tę samą stronę. W razie konieczności masz ok. 10 minut na wprowadzenie poprawek. Później klej zwiąże elementy na stałe.