Wiertła można zaliczyć do podstawowych narzędzi, które powinny się znaleźć w każdym warsztacie profesjonalisty oraz majsterkowicza. Są to akcesoria skrawające, które tworzą cylindryczne otwory. Wśród nich wyróżniamy wiertła stożkowe, do drewna, uniwersalne, tytanowe, kobaltowe, diamentowe i wiele innych. Wybór odpowiedniego wiertła będzie zależał od prac, jakie chcemy wykonać i materiału, w którym zechcemy wywiercić otwory. Szczególnie przy obróbce powierzchni metalowych trzeba dobrze dobrać to narzędzie. Co w tym wypadku zda egzamin?
Skuteczne narzędzie
Wiele osób do wiercenia w metalu lub blachach najczęściej używa tradycyjnych wierteł spiralnych. Okazuje się jednak, że o wiele skuteczniejszym rozwiązaniem są wiertła stopniowe. Świetnie sobie radzą nawet w wypadku bardzo cienkiej blachy, elementów z metali nieżelaznych, rur metalowych oraz blachy stalowej. Przy wyborze tych wierteł decydujące znaczenie ma kąt wierzchołkowy. To właśnie on odpowiada za długość krawędzi skrawających. Należy przy tym pamiętać, że im mniejszy kąt, tym długość krawędzi skrawających wiertła będzie większa. To właśnie z tego powodu do wiercenia otworów w cienkich blachach używa się wierteł, które posiadają duży kąt wierzchołkowy. Żeby jednak po takiej operacji otwór wyglądał należycie, trzeba usunąć zadziory i fazowania krawędzi. Jest jednak rozwiązanie, które wyeliminuje taką konieczność. W tym celu używa się wierteł stopniowych.
Profesjonalna konstrukcja
Wiertła, które nazywamy stopniowymi, różnią się od tradycyjnych przede wszystkim specjalną geometrią. Pierwsze ostrze u dołu ma za zadanie nawiercić i wywiercić otwór. Przyjmuje się, że materiał poddawany obróbce powinien być trochę cieńszy od wysokości ostrza. Wiertła stopniowe są tak skonstruowane, że w czasie wiercenia do działania dołączają dwa symetrycznie rozmieszczone ostrza boczne. To właśnie ta właściwość sprawia, że otwory są odpowiednio obrabiane i fazowane. Dlatego nie wymagają dalszej obróbki, gdyż nie zostają na nich zadziory.
Uniwersalne zastosowanie
Jeśli zwrócimy uwagę na budowę wiertła stopniowego, to dostrzeżemy, że posiada on strukturę stożkową z wyfrezowaną średnicą otworów. To właśnie dzięki tej właściwości mamy możliwość przygotowania otworów o różnych wielkościach. Na każdym stopniu znajdują się cyfrowe oznaczenia wielkości średnicy. Poza tym wiertła tego typu pozwalają na stopniowe rozwiercanie gotowych otworów. W ten sposób można powiększać ich średnicę do pożądanej wielkości. Warto pamiętać, że wiertła stopniowe służą nie tylko do wiercenia otworów w elementach metalowych. Równie dobrze sprawdzą się przy materiałach z tworzyw sztucznych i innych.