Szlifierka do gipsu jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi. Jednak wybór modelu może być problematyczny dla osób, które nie miały styczności z danym sprzętem. Zatem jaką szlifierkę wybrać, by w stu procentach spełniła swoją funkcję?
Jeżeli chcesz wybrać odpowiednią szlifierkę do gipsu, przeczytanie tego poradnika może okazać się pomocne. Poruszymy w nim temat związany z rodzajami szlifierek, jak i ich parametrami. Poznasz również zalety i wadami poszczególnych możliwości.
Czym jest szlifierka do gipsu
Szlifierka do gipsu jest urządzeniem przeznaczonym do szlifowania, oraz wygładzania powierzchni gipsowych. Omawiane urządzenie bardzo często i chętnie wykorzystywane jest przez fachowców podczas remontów.
Jak wiadomo, na ścianach mogą znajdować się nierówności, które mogły np. wytworzyć się podczas gipsowania. Szlifierka bardzo dobrze poradzi sobie z takimi problemami. Z uwagi na częstotliwość korzystania, jak i indywidualne potrzeby, wyboru można dokonać spośród wielu modeli dostępnych na rynku.
Rodzaje urządzeń do szlifowania gipsu
Wymienić można szczególnie trzy popularne rodzaje omawianych urządzeń. Poniżej sprawdzisz, o które chodzi.
Szlifierka żyrafa do gipsu i gładzi – często wyposażona w system odsysania pyłu
Charakteryzuje ją dodatkowy wysięgnik. Dzięki temu urządzeniu można sprawnie pracować nawet w wysokich pomieszczeniach. Ponadto często takie sprzęty wyposażone są w funkcję odsysania pyłu.
Szlifierki oscylacyjne – szlifowanie w trudno dostępnych miejscach
To urządzenie głównie charakteryzuje możliwość szlifowania w miejscach ciężko dostępnych. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku narożników, czy powierzchni prostopadłych. Minusem zdecydowanie jest bardzo duża ilość pyłu, która unosi się w powietrzu podczas pracy.
Szlifierka mimośrodkowa
Dzięki niej można dokładnie wyszlifować powierzchnię. Jest urządzeniem uniwersalnym i sprawdzi się w większości prac szlifierskich. Tej szlifierki można także użyć jako urządzenia polerującego. Praca z taką szlifierką do gipsu jest czasochłonna i wymaga większego wysiłku od pozostałych.
Wiemy już, jakie są najpopularniejsze rodzaje szlifierek do gipsu, czas sprawdzić, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru. Z racji, że popularna żyrafa jest jedną z najchętniej wybieranych, wspomnimy o niej dodatkowo, w dalszej części poradnika.
Szlifierka do gipsu – na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru
Szukając szlifierki odpowiedniej dla siebie, należy zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą być bardzo istotne podczas pracy.
- Rodzaj, oraz przeznaczenie – jeśli nosimy się z zamiarem kupna szlifierki do gipsu, zanim zrealizujemy zakup, powinniśmy się zastanowić, do czego konkretnie i jak często będziemy danego urządzenia używać. Dlatego np. szlifierka żyrafa będzie idealna dla osób, które muszą uporać się ze szlifowaniem sufitów, czy muszą podjąć się szlifowania ścian z poziomu podłogi itp.
- Prędkość obrotowa – wartość takowa wpływa bezpośrednio na efektywność pracy urządzenia, jak i długość szlifowania jednorazowego. Można więc przyjąć, że im większą prędkością obrotową będzie charakteryzowało się urządzenie, tym jego praca będzie szybsza, a skuteczność dużo wyższa. Przyjmuje się, że dobrą jakościowo szlifierkę do gładzi gipsowych charakteryzuje prędkość obrotowa na poziomie około 2000 obrotów na minutę.
- Moc – ma ona swój wpływ na szybkość pracy danego urządzenia. Otóż moc szlifierki powinno dobierać się do własnych preferencji związanych z tym, gdzie i jak będziemy jej używać. Przyjmuje się, że np. dobra szlifierka żyrafa do gipsu powinna cechować się mocą na poziomie minimum 600 W. Jeżeli zaś urządzenie będzie użytkowane intensywniej lepiej wybrać takie, które charakteryzuje się mocą minimum 800-1000 W.
- Teleskopowy wysięgnik – przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrane urządzenie jest w niego wyposażone. Jeżeli jest, kolejno należy sprawdzić, jaka jest długość wysięgnika i czy nam ona odpowiada.
- Waga – jest to równie istotny parametr co pozostałe. Jak wiadomo, im cięższy sprzęt, tym praca z nim będzie bardziej męcząca. Do takich zaliczają się już urządzenia cechujące się wagą około 3-5 kilogramów. Jeżeli jesteśmy niedoświadczeni, a poza tym nie czujemy się na siłach pracować z ciężkim urządzeniem, warto wybrać szlifierki o wadze 1-2 kilogramy.
- Wymienne głowice – zakup urządzenia z możliwością wymiany głowic jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli planujemy pracę na różnych powierzchniach. Ponadto taka funkcja może okazać się przydatna jeżeli mamy zamiar szlifować np. ciężej dostępne miejsca.
- Wbudowany odkurzacz lub możliwość integracji z odkurzaczem – część szlifierek może być oryginalnie wyposażona w odkurzacz, a zatem posiadać funkcję odsysania pyłu, co zdecydowanie ułatwia pracę z takim urządzeniem. Inne zaś mogą mieć możliwość połączenia z zewnętrznym odkurzaczem, co również wspomoże pracę i odprowadzi pył gipsowy, który w znacznych ilościach wydobywa się ze szlifierki. Pył jest bardzo uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia, tym bardziej jeżeli pracujemy w małych pomieszczeniach, gdzie jego natężenie może być spore.
- Certyfikaty, oraz jakość – zakup powinien być poprzedzony sprawdzeniem, czy dany sprzęt znakowany jest odpowiednimi certyfikatami. Te świadczą o jego wysokiej jakości, jak i potwierdzają gwarancję bezpieczeństwa. Ponadto szlifierki do gipsu kupuje się już na dłuższy czas, zatem lepiej stawiać na urządzenia lepszych marek.
Dodatkowy osprzęt szlifierki do gipsu
Na rynku można znaleźć dodatki do szlifierek, które mogą jeszcze bardziej ułatwić pracę z urządzeniem. Podstawowymi elementami, o których warto pamiętać, są siatki ścierne, oraz krążki papieru ściernego. Podczas ich wyboru należy zwracać uwagę na to, jaka jest średnica talerza w naszym urządzeniu.
Jeśli mowa o papierze ściernym za najpopularniejsze tworzywo uważa się elektrokorund. Natomiast siatki ścierne w zależności od ich kolorów przybierają inne właściwości. Np. czarne krążki mogą zagwarantować szybkie i sprawne szlifowanie powierzchni. Bardzo dobrze dają sobie radę z dość twardymi gładziami gipsowymi. Przykładowo białe siatki ścierne charakteryzują się miękkością, dlatego lepiej nadają się do gładszych powierzchni.
Ogółem rzecz biorąc gradacja papieru ściernego powinna mieścić się w przedziale P20 do P500 jeżeli zależy nam na szlifowaniu nierówności i zabrudzeń, natomiast w przedziale P100 do P2000 jeśli chcemy szlifować wykończeniowo. Warto też wspomnieć o tym, że zakupić można papiery ścierne przeznaczone do szlifowania na sucho i mokro.
Zaopatrzyć się też możemy w uchwyt do szlifierki, jeżeli ta nie posiada go w standardzie. W razie kiedy wybierzemy urządzenie wyposażone w funkcję odkurzacza, rozglądnąć się można też za specjalnym stojakiem na dane urządzenie.
Jakie są zalety szlifierki do gipsu typu żyrafa
- dzięki niej w szybki i prosty sposób można przeprowadzić prace, które związane są z wygładzaniem powierzchni,
- opcja wymiany głowicy, dzięki czemu można szlifować nawet trudno dostępne miejsca, czy szlifować na małych powierzchniach,
- ten rodzaj szlifierek ma możliwość podłączenia odkurzacza co może być absolutnie niezbędne jeżeli chodzi o unoszenie się pyłu w mieszkaniu,
- użycie szlifierki do gipsu pozwoli uzyskać efekt bardzo gładkiej ściany, bez wszelkich nierówności, co przełoży się na kwestie estetyczne po pomalowaniu powierzchni.
Podsumowanie
Jak wybrać szlifierkę do gipsu? Na to pytanie każdy zainteresowany powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Najlepiej sugerować się wyżej opisanymi poradami, które taki wybór zdecydowanie ułatwią. W więcej informacji znajdziesz u specjalisty, który zajmuje się sprzedażą omawianych urządzeń!