Podnośnik nożycowy jest wykorzystywany przede wszystkim w trakcie prac na wysokości. To wielofunkcyjne urządzenie, które wchodzi w skład podstawowego wyposażenia wielu firm. Jakie możliwości dają podnośniki nożycowe?
Czym jest podnośnik nożycowy?
Podnośnik nożycowy to specjalne urządzenie, które pozwala na wyniesienie pracowników na co najmniej kilkanaście metrów. To konstrukcja składająca się z jednostki jezdnej oraz specjalnego wysięgnika, rozkładanego podczas wykonywania czynności.
– Podnośniki nożycowe pozwalają na bezpieczne wykonywanie prac na wysokościach. Dzięki nim pracownicy pozostają bezpieczni w koszu z barierkami, skąd mogą realizować zlecone czynności. To urządzenia wszechstronne, wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i poza nimi – mówi specjalista z firmy Gizo oferującej podnośniki nożycowe.
Podnośniki nożycowe w wielu przypadkach mają przewagę nad rusztowaniami. Można je bowiem swobodnie przemieszczać na platformie roboczej umieszczonej na kołach. Dzięki temu wykonywanie długich instalacji przechodzących przez całe pomieszczenie staje się znacznie łatwiejsze. Podnośniki te nie zajmują dużo miejsca. Są stabilne i znoszą znaczne obciążenia.
Możliwości podnośnika nożycowego a jego rodzaj
Trzeba pamiętać, że na rynku istnieją różne podnośniki nożycowe. Wśród nich można wyróżnić m.in. modele spalinowe i elektryczne. Pierwsze z nich można zastosować wyłącznie na terenach otwartych, ze względu na wydzielane spalin, które są szkodliwe dla pracowników. W przypadku prac na wysokościach na zamkniętych halach konieczne jest wykorzystanie podnośników elektrycznych.
Modele elektryczne są znacznie bardziej uniwersalne. Pozwalają one na stosowanie także poza budynkiem, jednak warto chronić je przed zamoczeniem.
Wysokość robocza i udźwig podnośników nożycowych
Poszczególne modele podnośników nożycowych mogą różnić się od siebie również długością wysięgnika. Powinien być on dłuższy, niż wynika to z rzeczywistych potrzeb. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której pracownik będzie musiał stawać na palcach lub wychylać się przez barierkę kosza.
Znaczenie ma również to, by koszt w podnośniku mógł utrzymać odpowiednią liczbę osób. Zwykle sprzęty tego typu mają udźwig od około 200 kg do nawet 1200 kg. Wybierając odpowiedni model, warto skupić się więc na tym, ilu pracowników będzie z niego korzystać.
Decydując się na wybór podnośnika nożycowego należy uwzględnić liczbę osób, która będzie z niego korzystać. Właściwy rozmiar i udźwig kosza gwarantuje bezpieczeństwo w pracach na wysokości.
Gdzie można wykorzystać podnośnik nożycowy?
Podnośnik nożycowy ma wiele zastosowań. Sprawdza się podczas różnych prac na wysokościach. Może być wykorzystywany w takich miejscach, jak:
- magazyny wysokiego składowania,
- zakłady produkcyjne,
- magazyny w supermarketach,
- warsztaty samochodowe.
Podnośniki nożycowe koszowe są powszechnie wykorzystywane również przez wszelkie firmy zajmujące się pracami wykończeniowymi. Są one pomocne podczas malowania wysokich budynków. Sprawdzają się doskonale również podczas montażu instalacji grzewczych, elektrycznych czy klimatyzacji. Mowa tu zarówno o pracach wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu.
Oprócz tego podnośniki nożycowe są ogromnym udogodnieniem podczas konserwacji elewacji czy nawet mycia szyb od zewnątrz w wieżowcach. Sprawdzają się doskonale także na budowach, gdzie konieczne jest wznoszenie wysokich konstrukcji.