Kołdra jest dla nas jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego łóżka i nie powinno nas to dziwić. W dużej mierze, to właśnie dzięki niej możemy zapewnić sobie zdrowy i absolutnie komfortowy sen, a jednocześnie nie musimy martwić się o to, że będzie nam zbyt zimno lub zbyt gorąco. Dawniej wybieraliśmy dwa rodzaje kołder do swojej sypialni – kołdrę letnią oraz zimową. Obecnie jednak na rynku pojawiły się kołdry całoroczne, które cieszą się coraz to większa popularnością. Jednak na co warto zwracać uwagę w momencie, kiedy zdecydujemy się na zakup tego typu kołdry?
Kołdry całoroczne i rodzaj ich wypełnienia
Wybierając kołdry całoroczne, a także każdy inny rodzaj kołder, najważniejszym parametrem jest nic innego, jak tylko rodzaj ich wypełnienia. Wobec tego, przy wyborze kołdry całorocznej również musimy zwrócić na to znacznie większą uwagę. Do wyboru zwykle mamy:
- kołdry całoroczne z wypełnieniem puchowym – to bardzo popularny rodzaj kołder całorocznych. Jakość wypełnienia jest jednak w tym momencie zależna od jakości wykorzystanego puchu. Obecnie polecane są kołdry całoroczne z puchem gęsim, gdyż sprawdzają się one znacznie lepiej niż modele, w których wykorzystano puch kaczy.
- kołdry całoroczne z wypełnieniem z pierza – w tym wypadku również możemy mówić o dobrych parametrach kołdry całorocznej. To wypełnienie jest bowiem bardzo podobne do puchu, z tym, że jest ono połączone z pierzem.
- kołdry całoroczne z wypełnieniem syntetycznym – to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj wypełnienia. Te kołdry jednak mają nieco gorsze parametry cieplne.
- kołdry całoroczne z wypełnieniem jedwabnym – to wypełnienie jest idealne dla alergików. Jedwab bowiem nie uczula, a także nie przyjmuje roztoczy.
Jak więc widać, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na wypełnienie kołdry całorocznej, wówczas z pewnością podejmiemy dobry wybór.
Kołdra całoroczna i jej klasa ciepła
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę wybierając kołdrę całoroczną jest nic innego jak jej klasa ciepła. Okazuje się, że producenci tekstyliów do sypialni – w tym także kołder całorocznych – dbają o odpowiednie oznakowanie swoich wyrobów. Wówczas znajdziemy kołdry całoroczne z następującymi opisami:
- skala TOG – skala TOG rozpoczyna się od wartości jakim jest 3 TOG, a kończy na 16,5 TOG. Im wyższa jest wartość, tym cieplejsza jest dana kołdra.
- sezonowa skala ciepła – zwykle kołdra całoroczna nie jest oznaczana tego typu wartością.
- liczbowa skala ciepła – mieści się ona w przedziale od 1 do 6, gdzie 1 oznacza kołdrę całoroczną chłodną, zaś 6 oznacza model najcieplejszy.
Jak łatwo można się domyślić, kołdra całoroczna powinna mieścić się w wyważonym przedziale. Dzięki temu nie doprowadzi ona ani do wyziębienia organizmu, ani także do jego przegrzania.
Kołdra całoroczna oraz jej pokrycie
Finalnym aspektem wyboru kołdry całorocznej jest nic innego jak tylko jej pokrycie. Obecnie najpopularniejsze są modele z pokryciem wykonanym z bawełny. Jest to bowiem materiał o wyjątkowej trwałości i odporności. Dzięki niemu nasza kołdra całoroczna będzie odporna na prawnie – nawet w nieco wyższych temperaturach, a także nie straci swoich walorów estetycznych. Warto ten aspekt również mieć na uwadze.
Wpis reklamowy.