Czyste, uporządkowane biuro jest prawdziwą wizytówką firmy. Kto odpowiada za utrzymanie ładu?
Utrzymanie czystości w biurze – obowiązek pracowników czy pracodawcy?
Każdy pracownik biurowy ma obowiązek utrzymywanie swojego miejsca pracy w czystości. Niemniej jednak porządek odnosi się tutaj w głównej mierze do dokumentów oraz wykorzystywanych na co dzień narzędzi pracy. W niektórych firmach obowiązuje dodatkowo zasada „clean desk”, stanowiąca, że na biurkach nie powinny znajdować się rzeczy osobiste. Tutaj jednak odpowiedzialność pracowników biurowych się kończy, natomiast zaczyna się odpowiedzialność pracodawcy. To w jego gestii pozostaje zadbać o to, aby biuro prezentowało się nienagannie. Czystość w biurze pomaga budować dobry wizerunek firmy w oczach pracowników, kontrahentów czy partnerów biznesowych.
Czyste miejsce pracy – większa efektywność?
Przedmiotem zainteresowań osób badających rynek pracy jest między innymi to, jak czystość w biurze wpływa na pracowników? Okazuje się, że ład i porządek wspomagają efektywność, umożliwiając pracownikowi skupienie się na swoich obowiązkach. Rzutują one także na estetykę miejsca, a więc i na to, jak jest ono odbierane przez zatrudnionych. Warto mieć też na uwadze, że osoby przebywające w czystych pokojach znacznie rzadziej chorują – dotyczy to zarówno infekcji sezonowych, jak i alergii. O czystość w biurze warto dbać na co dzień, mając także na uwadze osoby odwiedzające firmę – kontrahentów, potencjalnych pracowników czy partnerów biznesowych. Negocjowanie warunków kontraktu czy współpracy przebiega znacznie lepiej, gdy odbywa się w odpowiednich warunkach. Ponadto dobrze sprawdza się tutaj powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, dlatego też czystość w biurze to priorytet przedsiębiorców chcących zaistnieć na rynku.
Jak dbać o czystość w biurze?
Utrzymanie czystości w biurze to, jak już wiadomo, obowiązek pracodawcy. Musi on zapewnić pracownikom właściwe warunki do wykonywania obowiązków zawodowych, a także zadbać o renomę firmy. Sprzątanie w miejscu pracy to jednak trudne zadanie, dlatego przedsiębiorcy zlecają je osobom posiadającym w tej materii wiedzę oraz doświadczenie. Coraz częściej decydują się na współpracę z firmą zewnętrzną zamiast zatrudniać pracowników w ramach umowy o pracę. Pozwala to zoptymalizować koszty, jednocześnie ciesząc się dobrymi rezultatami wykonanych zadań. Firmy sprzątające działają dziś w niemal każdym większym mieście – poszukując profesjonalistów w Warszawie, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://www.apa-group.pl/. Ważne, aby na co dzień sprzątać zarówno części wspólne, jak i miejsca pracy poszczególnych zatrudnionych w firmie. Jednocześnie od czasu do czasu konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac, związanych na przykład z myciem okien. Dbając o higienę, warto stosować odpowiednie środki czystości, które nie tylko czyszczą, ale i dezynfekują powierzchnie. W większych firmach osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku najczęściej jest obecna w biurze przez cały dzień (do jej obowiązków należy między innymi bieżące mycie podłóg czy wynoszenie śmieci), natomiast w mniejszych przedsiębiorstwach pojawia się dopiero po zakończeniu dnia roboczego.
Wpis zewnętrzny.