Intralogistyka zajmuje się wewnętrznym transportem materiałów, a także zarządzaniem zapasami oraz magazynem. Każdy przedsiębiorca powinien zdecydować się na efektywne rozwiązania dla swojej firmy, aby zoptymalizować koszty i zwiększyć efektywność pracy.
Intralogistyka w firmie
Wszystkie czynności w zakresie organizacji przepływu towarów i informacji w obrębie jednej firmy są częścią jej intralogistyki. Najistotniejszym elementem jest dobra organizacja, która wymaga zastosowania takich rozwiązań, które umożliwiają płynny przepływ materiałów, przemyślane składowanie, a także szybką kontrolę zapasów. W rezultacie pozwoli to na znaczne obniżenie kosztów. Częścią składową tych działań jest zoptymalizowanie magazynowanie, do którego potrzebne są zarówno nowoczesne sprzęty, jak i odpowiednio rozplanowany układ magazynu. Musi on być zaprojektowany w taki sposób, by regały były dopasowane do ilości i wielkości składowanych ładunków, a także rozmiaru i rodzaju używanych wózków widłowych lub innych urządzeń, takich jak ciągniki elektryczne. Intralogistyka ma spore znaczenie w kontekście efektywnej pracy zespołów.
Idealnie dostosowany układ magazynu
Regały magazynowe, które można dostosować do metrażu i wysokości magazynu oraz wielkości przechowywanych ładunków, to niezbędny element dobrze zorganizowanej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z regałami wysokiego składowania z wąskimi przestrzeniami, czy z szerokim układem korytarzy roboczych, nowoczesne regały można dopasować do przestrzeni w każdej firmie. Ten element jest szczególnie istotny, gdyż odpowiedni sposób magazynowania umożliwi sprawne przyjmowanie i wydawanie towarów. Podstawą do dobrego zarządzania zapasami są przemysłowe systemy regałowe, wśród których można znaleźć rozwiązania statyczne, takie jak regały wjezdne, paletowe czy wspornikowe, a także dynamiczne, czyli regały wjezdne i przejezdne oraz ruchome platformy.
Automatyzacja i zarządzanie przepływem materiałów
Pierwszym krokiem do zwiększenia efektywności i poprawienia jakości pracy w obrębie firmy jest rozpoczęcie procesu automatyzacji. W przypadku tak szerokiego wyboru wózków widłowych z różnym poziomem wspomagania trudno wybrać najbardziej ekonomiczne i wydajne pojazdy. W zależności od potrzeb i wielkości przedsiębiorstwa można dopasować odpowiednie rozwiązanie zarówno do nowych przestrzeni, jak i tych, które już funkcjonują. To kwestia, w przypadku której warto zaufać doświadczonym ekspertom. Po zebraniu danych oraz ich analizie specjaliści opracują najkorzystniejszy plan i dadzą przydatne wskazówki. W koordynowaniu kompletacji zamówień, kontroli magazynu, a także planowaniu tras i wysyłek pomoże odpowiedni system zarządzania magazynem. Umożliwi on kontrolę przestrzeni i inwentaryzację, a dostępne w nim dane, takie jak numery partii, daty przydatności, numery seryjne oraz strategie magazynowania, pozwolą na odpowiednią koordynację, by wszystko odbywało się punktualnie, a powierzchnia była optymalnie wykorzystana.