Tak jak serce jest kluczowym organem niezbędnym do zapewnienia wszystkich funkcji życiowych człowieka, tak instalacja elektryczna jest sercem każdego domu, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesne życie. Za jej pośrednictwem zyskujemy dostęp do energii, dzięki której mamy oświetlenie i ogrzewanie. Ale system ulega z czasem wpływowi czynników zewnętrznych, takich jak zużycie, wilgotność czy zmiany w standardach bezpieczeństwa i wymaga modernizacji. Jak zaplanować operacje na otwartym sercu mieszkania, jakim jest bez wątpienia instalacja elektryczna?
Zgodnie z prawem budowlanym, instalacje elektryczne są urządzeniami budowlanymi, czyli urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym, które zapewniają możliwość użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem.
Co oznacza modernizacja instalacji elektrycznej?
W prawie budowlanym nie ma takiego pojęcia, jak modernizacja. Przepisy definiują jednak co to jest remont, rozbudowa czy przebudowa. Tak więc przebudową są takie roboty budowlane, w wyniku których zmieniają się parametry techniczne lub użytkowe obiektu budowlanego, lecz nie zmienia się jego kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość lub liczba kondygnacji.
Remontem są roboty budowlane, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego i nie stanowią bieżącej konserwacji. W świetle przepisów remontem instalacji elektrycznej może być wymiana niektórych jej elementów na inne, np. starych przewodów aluminiowych na nowe miedziane.
Rozbudowa instalacji elektrycznej pozwolenie
W przypadku gdy przeróbki instalacji elektrycznej mają polegać na rozbudowie tej instalacji, trzeba przeprowadzić podobne formalności, jak dla budowy instalacji. Modernizacja instalacji ma na celu jej usprawnienie, zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa czy funkcjonalności. Czy modernizacja instalacji elektrycznej wymaga projektu? Przeprowadzenie jej wymaga skorzystania z pomocy fachowca, ale jej zakres nie obliguje do przygotowywania projektu.
Remont instalacji elektrycznej zgłoszenie
Wszystkie przeróbki instalacji elektrycznej mieszczące się w definicji remontu lub przebudowy można wykonać bez pozwolenia lub zgłoszenia w urzędzie. Dotyczy to instalacji we wszystkich budynkach mieszkalnych i usługowych, jeśli nie są wpisane do rejestru zabytków. Jednak nawet jeśli prace nie wymagają zgłoszenia lub pozwolenia, trzeba pamiętać, że przeróbki w instalacji elektrycznej powinien robić tylko elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
Jeśli modernizacja instalacji elektrycznej jest przeprowadzana w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, przed rozpoczęciem prac być może konieczne będzie uzyskanie zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli remont instalacji elektrycznej wymaga zdemontowania lub wymiany licznika, trzeba o tym fakcie powiadomić zakład energetyczny. Każdy może jednak wymienić instalację elektryczną za licznikiem, jeśli nie wymaga to naruszenia plomb.
Remont instalacji elektrycznej w bloku
Jednym z najważniejszych powodów wymiany instalacji elektrycznej jest jej wiek. Jeśli instalacja ma ponad 20 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie spełnia współczesnych norm bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. Jeżeli do tego często dochodzi do awarii w instalacji elektrycznej, to czytelny sygnał, że modernizacja jest tyleż konieczna, co pilna.
Pozwolenie na takie działania wydaje zazwyczaj spółdzielnia zarządzająca budynkiem, zwłaszcza jeśli potrzebne są duże zmiany. Generalna wymiana instalacji elektrycznej powinna być omówiona z osobami ze spółdzielni, które są odpowiedzialne za prace remontowe.
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym odbywa się po uzyskaniu pisemnej zgody i warunków realizacji od spółdzielni na wniosek lokatora posiadającego udokumentowane prawo do dysponowania lokalem (właścicielem lokalu jest spółdzielnia, od której lokator nabył jedno z ograniczonych praw rzeczowych, a nie własność). Roboty muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz bez naruszenia praw innych mieszkańców budynku.
Wymiana instalacji elektrycznej bez kucia
Czy można samemu wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu? Kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej wymaga współpracy z zawodowym elektrykiem, ale część prac można przeprowadzić samodzielnie zwłaszcza wtedy, gdy planujemy niewielkie zmiany bez konieczności kucia w ścianach, np. zmianę gniazd i włączników.
Wymiana instalacji bez kucia możliwa jest przy wykorzystaniu listew elektroinstalacyjnych z PVC wzdłuż krawędzi podłóg czy pod parapetami, gdzie umieszcza się przewody. Samodzielna wymiana instalacji elektrycznej bez kucia może polegać też na montażu oświetlenia przypodłogowego, podłączeniu sprzętu RTV lub zmianie gniazd antenowych.
Ile kosztuje wymiana całej instalacji elektrycznej w mieszkaniu?
Ceny wymiany instalacji elektrycznej są uzależnione od indywidualnego kosztorysu konkretnej firmy. Najczęściej w dużych miastach zapłacimy więcej niż w małej miejscowości. Cena zależy również od doświadczenia fachowca, jego renomy oraz posiadanych uprawnień.
Remont instalacji elektrycznej w bloku to zazwyczaj koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Średnia cena oscyluje wokół 100 zł/m2 w przypadku wykonywania nowej instalacji i około 60 zł za punkt elektryczny. Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m2 to wydatek rzędu 5 tys. zł.
Dofinansowanie do wymiany instalacji elektrycznej
Możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany starej instalacji na nowoczesne rozwiązania, które obejmują zakup materiałów elektrycznych oraz usługi związanej z montażem nowej instalacji. Podstawowym warunkiem korzystania z dofinansowania jest zwykle spełnienie określonych kryteriów, takich jak wiek nieruchomości czy obecność przestarzałej instalacji.