Praca biurowa tylko z pozoru jest łatwa i przyjemna. Chociaż większość osób nie myśli o tym, że w biurze jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, to jednak nasz organizm może źle reagować na siedzący tryb życia. Zwyrodnienia kręgosłupa spowodowane przyjętą pozycją mogą bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich mebli, w tym przede wszystkim krzesła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli dla pracowników?
Najważniejszy element krzesła do biur
Meble biurowe muszą być skonstruowane zgodnie ze wszystkimi zasadami ergonomii. Ergonomia to nauka zajmująca się dostosowaniem warunków pracy do anatomicznej budowy człowieka. Ergonomia kładzie duży nacisk na to, czy stosowane maszyny bądź własnie meble nie narażają człowieka na powstawanie zwyrodnień lub nie zagrażają zdrowiu i życiu pracowników. W przypadku pracy biurowej jednym z najważniejszych elementów jest krzesło z odpowiednio wyprofilowanym siedziskiem. Źle dobrany fotel do pracy może bowiem znacznie wpływać na koncentrację oraz jakość wykonywanych zadań. Ważne są także takie części krzeseł jak: zagłówek, podnóżek czy elementy pozwalające na oparcie rąk w wygodnej pozycji.
Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?
Jeśli szukamy idealnego krzesła biurowego, to przede wszystkim zwróćmy uwagę na oparcie i siedzisko. Elementy te muszą bowiem być dopasowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa człowieka. Bardzo ważną rolę odgrywa materiał, z jakiego został wykonany mebel. Powinien on być na tyle elastyczny, aby dopasować się do każdej osoby, niezależnie od tego, jak jest zbudowana. Popularne są krzesła biurowe wytworzone z tak zwanej siatki Mesh. Takie siatkowe oparcie przydaje się zwłaszcza latem, ponieważ przepuszcza powietrze. Siedzisko krzesła do pracy powinno mieć zaokrąglone krawędzie, które nie wbijają się na przykład w uda, co może powodować odczucie dyskomfortu. Siedzisko nie może być też za głębokie. Inaczej będziemy się zapadać i garbić, a to prowadzi do powstawania chorób kręgosłupa. Dobre krzesło do biura wyposażone jest w specjalne podłokietniki wspierające nasze ręce. Szeroki wybór ergonomicznych krzeseł biurowych znajdziemy pod następującym linkiem: https://www.wonder.pl/c/krzesla-biurowe.
Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?
Każde krzesło biurowe musi posiadać szeroki system regulacji wysokości. Każdy z nas jest innego wzrostu, a to wpływa na inne potrzeby. Osoby wysokie nie mogą siedzieć przez 8 godzin na niskim krześle z podkulonymi nogami. Będzie to wpływało na pogorszenie krążenia krwi. Niscy ludzie nie ucieszą się, gdy przez cały dzień ich nogi będą zwisać nie mając żadnego kontaktu z podłożem. Regulacja wysokości sprawia, że z jednego krzesła będą mogły korzystać osoby zarówno mające 160 cm, jak również 190 cm. Istotne jest również regulowanie konta nachylenia oparcia, zagłówka oraz podłokietników. To pozwoli dopasować krzesło do osobistych preferencji danego użytkownika.
Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?
Na fotelu powinniśmy siedzieć prosto. Łokcie muszą być ustawione pod kątem 90 stopni. Trzeba także wyregulować wysokość fotela. Nasz nogi nie mogą być podkulone. Powinny naturalnie dotykać podłoża. Osoby, którym często cierpną nogi, mogą skorzystać z wygodnego podnóżka. Z reguły jest on ustawiony pod kątem, nie na płasko. Dzięki temu krew lepiej krąży w całym organizmie. Kolejna kwestia, to wyregulowanie głębokości siedziska. Musimy siedzieć tak, żeby dolna część kręgosłupa wygięła się w naturalny łuk. Sprawdźmy także, pod jakim kątem ustawiony został zagłówek. Nasza głowa nie może być za bardzo odchylona w tył, ponieważ utrudnia to patrzenie w monitor. Dodatkowo nasz szyja jest cały czas napięta. To samo dzieje się, gdy jesteśmy za bardzo pochyleni. Bardzo ważne jest zatem znalezienie neutralnej pozycji, która pozwoli nam na swobodne poruszanie głową we wszystkich kierunkach.
Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?
Rynek meblarski nasycony jest różnymi produktami. Dlatego trudno zdecydować się na wybór konkretnego modelu krzesła. Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu nowych opcji, które mają przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta. W sklepach znajdziemy między innymi tradycyjne krzesła oraz modele o tak zwanej kubełkowej budowie. Czy charakteryzują się poszczególne produkty i który będzie lepszą opcją na długie godziny spędzone przy biurku? Kubełkowe krzesła to modele z dość niskim oparciem i płytkim siedzeniem. Nie są one polecane do pracy biurowej, ponieważ nie odpowiadają naturalnej krzywiźnie kręgosłupa. Wystrzegajmy się także designerskich foteli prezesa. Po pierwsze, są bardzo drogie. Po drugie, najczęściej nie posiadają rozbudowanego systemu regulacji, który sprawia, że krzesło jest uniwersalne i ergonomiczne.