Ekspres do kawy automatyczny pozwala cieszyć się ulubionym napojem każdego dnia bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby zapewnić idealny smak i aromat kawy, a także zapobiec awariom, musimy urządzenie regularnie konserwować. Czytaj, jak czyścić ekspres do kawy i jakich środków trzeba do tego użyć.
Dlaczego należy czyścić ekspresy ciśnieniowe?
Jest to istotne z kilku powodów. Regularna pielęgnacja pozwala zapobiec:
- szybszemu zużyciu sprzętu, wynikającemu na przykład z nawarstwiania się kamienia, który zatyka podzespoły, uniemożliwiając swobodny przepływ wody,
- nieprzyjemnym zapachom wydobywającym się z urządzenia,
- utracie przez napój swoich niepowtarzalnych walorów smakowych oraz wyjątkowego aromatu – znajdujący się w ekspresie tłuszcz, wchodząc w reakcję z wodą, powoduje, że napar kwaśnieje,
- osadzaniu się na kubkach i szklankach zanieczyszczeń, które są trudne do usunięcia.
Jeśli używany przez Ciebie ekspres do kawy automatyczny nie jest odpowiednio konserwowany, skutkiem mogą być również większe wydatki na prąd – zalegający kamień prowadzi do tego, że cykl parzenia trwa znacznie dłużej niż standardowo. Trzeba pamiętać, że na podstawce czy tacce ociekowej, jak również w pojemniku na fusy, mogą namnażać się chorobotwórcze mikroby. Występują one też wówczas, gdy w przewodach pozostają i psują się niewielkie ilości mleka. Stanowi to istotne zagrożenie dla zdrowia domowników czy gości. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na aspekt estetyczny – brudny i poplamiony ekspres ciśnieniowy automatyczny nie stanie się ozdobą kuchni, a zamiast tego będzie odstraszał użytkowników swoim odpychającym wyglądem.
Czyścimy ekspres do kawy automatyczny. Kiedy i czym to robić?
Ekspres do kawy powinien być odświeżany za pomocą specjalnych środków w regularnych odstępach czasu. Konserwację najlepiej przeprowadzać:
- po zaparzeniu 200–300 filiżanek w przypadku urządzeń automatycznych,
- co 3–4 miesiące, jeśli w Twoim domu znajduje się ekspres kapsułkowy.
Na konieczność umycia sprzętu mogą wskazywać objawy nieprawidłowego działania urządzenia. Chodzi o:
- buchającą parę,
- zbyt długi cykl parzenia,
- chłodniejszy niż zwykle napar,
- kwaśny czy gorzki smak kawy,
- wzrost zużycia wody.
Warte podkreślenia jest to, że czynności pielęgnacyjne znacznie ułatwiają nowoczesne urządzenia, takie jak ekspresy do kawy Siemens. Zapewniają one:
- wyświetlanie na panelu sterowania informacji dotyczących konieczności uruchomienia programu czyszczącego,
- programowanie pod kątem twardości wody – za pomocą pasków testowych możesz sprawdzić ten parametr, dzięki czemu urządzenie w odpowiednim momencie zasygnalizuje konieczność przeprowadzenia odkamienienia.
Ekspresy ciśnieniowe należy czyścić wyłącznie za pomocą środków, które są zalecane przez producenta. Jeśli w instrukcji nie zostały wskazane konkretne preparaty, warto sięgnąć po produkty jednej z renomowanych marek, na przykład Siemensa. Przyda się:
- środek czyszczący, dzięki któremu szybko pozbędziesz się osadów z elementów wykonanych ze stali, aluminium czy mosiądzu – służy on również do likwidacji nalotów rdzy, jakie mogą pojawiać się na częściach chromowanych,
- produkt pielęgnacyjny do stali nierdzewnej, który chroni ekspres przed śladami i odciskami palców,
- odkamieniacz.
Warto ponadto wykorzystywać filtr do wody, dzięki któremu wyeliminujesz kamień jeszcze przed rozpoczęciem parzenia kawy. Pamiętaj, aby w trakcie konserwacji sprzętu nie używać środków mających silne działanie. Dotyczy to produktów, w których składzie znajduje się alkohol. Nie można również stosować preparatów na bazie sody oczyszczonej oraz octu, gdyż mogą one uszkodzić ekspres ciśnieniowy automatyczny czy kapsułkowy.
Jak czyścić ekspres do kawy? Wyjaśniamy krok po kroku
Urządzenie można pielęgnować nie tylko poprzez stosowanie specjalnych preparatów. Inne czynności konserwacyjne, o których będzie mowa poniżej, możesz wykonywać nawet po każdym użyciu urządzenia. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się osadów czy bakterii i wirusów.
Na początek warto wymyć obudowę – zanim zaczniesz to robić, nie zapomnij o odłączeniu sprzętu od gniazdka elektrycznego. Ekspres do kawy automatyczny czy kolbowy nie może być zanurzany w wodzie, gdyż może to spowodować jego uszkodzenie. Dlatego z zewnątrz wyczyść go za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki (dzięki temu nie porysujesz go), a następnie dokładnie osusz.
W dalszej kolejności należy umyć poszczególne elementy urządzenia. Jeśli chodzi o ekspres do kawy automatyczny, dotyczy to:
- tacki ociekowej – do jej czyszczenia, tak jak w przypadku podstawki na filiżanki czy pojemnika na fusy, możesz użyć wody z delikatnym detergentem,
- dzbanka na ciepłą wodę – podczas pielęgnacji przyda się płyn do naczyń,
- pojemnika na kawę – zabrudzenia, podobnie jak z dozownika kawy, usuniesz za pomocą specjalnych szczoteczek.
Nie należy zapomnieć o regularnym odkamienianiu sprzętu. Polega to na:
- wyjęciu, przepłukaniu oraz napełnieniu zbiornika na wodę,
- dodaniu specjalnego środka,
- włączeniu ekspresu (po rozpuszczeniu preparatu) i wypuszczeniu z niego wody – należy podstawić pojemne naczynie, aby nie doszło do zalania kuchni.
Zobacz także: Jak czyścić ekspresy do kawy
Niezbędna jest ponadto okresowa wymiana filtrów. Jeśli są one jednorazowego użytku, po zakończeniu cyklu należy je po prostu wyrzucić. W przypadku filtrów stałych możesz je użytkować wiele razy, przy czym trzeba je czyścić każdorazowo po zaparzeniu napoju. Wystarczy usunąć resztki kawy i wypłukać filtr pod bieżącą wodą albo umieścić go w zmywarce (jeśli producent przewidział taką możliwość).
Wiedząc, jak czyścić ekspres do kawy, sprawisz, że Twój ulubiony napój zawsze będzie aromatyczny. Aby cieszyć się wyjątkowym komfortem, warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, takich jak Siemens. Dzięki temu, że wyposażono je w nowoczesne rozwiązania, jak na przykład system BaristaMode, zapewniający precyzyjną kontrolę nad poszczególnymi parametrami parzenia (czas, temperatura, ilość wody i mleka), czy technologię BeanIdent, która automatycznie dopasowuje ustawienia do wybranego ziarna kawy, w każdej sytuacji uzyskasz najwyższą jakość naparu.
Post sponsorowany.