Kosiarka to bez dwóch zdań jeden z podstawowych sprzętów, który przyda się w każdym ogrodzie albo na działce. Co jednak w sytuacji, kiedy podczas koszenia trawnika urządzenie to nagle zaczyna odmawiać dalszej współpracy? Czy zawsze będzie konieczna wymiana sprzętu na całkiem nowy? A może lepiej najpierw zainteresować się możliwością jego naprawy? Pora to sprawdzić!
Nie podejmuj pochopnych decyzji
Nagła awaria kosiarki to z całą pewnością nic przyjemnego, zwłaszcza jeśli jesteśmy właśnie w połowie koszenia swojego ogrodu, a zależy nam na tym, aby prezentował się on nienagannie, na przykład podczas ważnej uroczystości rodzinnej organizowanej na świeżym powietrzu. Zamiast jednak załamywać ręce i dać się ponieść emocjom, spisując uszkodzony sprzęt od razu na straty, warto na spokojnie zastanowić się nad tym, co mogło się zepsuć i czy będzie możliwa jego szybka naprawa. W końcu kosiarki do najtańszych nie należą, szczególnie te spalinowe oraz elektryczne, a już zwłaszcza traktorkowe i automatyczne.
Co najczęściej psuje się w kosiarkach?
Warto wspomnieć w tym miejscu, że kosiarka, tak jak każdy inny sprzęt, nawet mimo odpowiedniej konserwacji, dbałości i przechowywania, ma niestety „prawo“ od czasu do czasu się zepsuć. Najczęściej mają miejsce problemy z silnikiem, zabrudzonym układem paliwowym, zatkaniem gaźnika, rozregulowaniem zaworów, wyważaniem i ostrzeniem noży, umocowaniem świec. Czasami usterki mogą być rzeczywiście poważne i wymagać wizyty w serwisie, najczęściej jednak są to drobne sprawy, z którymi bez większego problemu można poradzić sobie nawet i na własną rękę. Warto sprawdzić poziom paliwa, oleju, oczyścić obudowę, skontrolować filtr powietrza oraz położenie dźwigni obrotów.
Czy można wymienić w kosiarce poszczególne elementy?
Oczywiście, że tak! W większości przypadków znalezienie odpowiednich komponentów jest jak najbardziej możliwe i nie powinno stanowić żadnego problemu. Części zamienne do kosiarek od Światek Las & Ogród to najlepszy przykład sprawdzonego i zaufanego miejsca, gdzie od ręki można dostać i zamówić najróżniejsze elementy, które najczęściej ulegają awarii. To zdecydowanie tańsza i bardziej opłacalna opcja niż zakup całkiem nowej kosiarki. Takie działanie powinno być ostatecznością, w przypadku gdy koszty naprawy starej kosiarki rzeczywiście przewyższają zakup nowego egzemplarza, co zdarza się niezwykle rzadko i w naprawdę skrajnych sytuacjach. Pamiętajmy także jak wielki wpływ na środowisko ma wyrzucanie i nabywanie kolejnych dużych gabarytowo sprzętów tego typu. Zamiast od razu wyrzucać, o wiele lepiej chociaż spróbować naprawić – to ekonomiczne, jak i ekologiczne podejście.
Jak dbać o kosiarkę, aby zminimalizować ryzyko awarii?
Jak obchodzić się ze swoją kosiarką, aby jak najdłużej mogła nam służyć i aby w miarę możliwości chronić ją przed wystąpieniem ewentualnych uszkodzeń, czy innych defektów? Przede wszystkim należy dbać o nią przez cały rok – czyścić, konserwować, odpowiednio przechowywać. Po każdym koszeniu należy usunąć resztki trawy, sprawdzić poziom paliwa, oleju, filtry oraz noże. Powinno się na bieżąco kontrolować, czy wszystko wygląda i pracuje prawidłowo, a w razie wątpliwości od razu sprawdzać w zaufanym serwisie sprzętu ogrodniczego. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, najlepiej dokonać przeglądu i ewentualnej naprawy na wczesnym etapie awarii, co zdecydowanie zmniejszy koszty i pozwoli często w szybki i łatwy sposób na powrót kosiarki do pełnej sprawności. Dalsze używanie nie do końca sprawnej maszyny może bowiem niestety nieść za sobą opłakane skutki – konieczność wymiany coraz to większej liczy, droższych elementów, aż po jej faktyczne całkowite uszkodzenie, gdzie jednym wyjściem może niestety okazać się już tylko kupno nowego egzemplarza.