Szkodniki żyjące w glebie to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Walka z nimi bywa trudna i długotrwała. Jednym z najpowszechniejszych pasożytów żerujących w żyznej ziemi są pędraki i nicienie. Oto kilka sposobów jak skutecznie je zwalczyć.
Nicienie glebowe – jak rozpoznać, czy są w ogrodzie?
Nicienie glebowe jak sama nazwa wskazuje, żyją w glebie. Są tak małe, że nie sposób je dostrzec gołym okiem. Mimo niewielkich rozmiarów (długość ich ciała nie przekracza 0,3 mm) potrafią uszkodzić korzenie roślin i doprowadzić do ich obumierania. Co więcej, nicienie glebowe mogą przenosić groźne dla roślin choroby wirusowe.
Czy wiesz jak rozpoznać, że w Twoim ogrodzie zamieszkały nicienie? Pierwszym charakterystycznym objawem żerowania tych szkodników są drobne brunatne plamy, pojawiające się przy unerwieniu liści. Po jakimś czasie pąki i liście ulegają deformacji i przestają rosnąć. Trawa zaatakowana przez nicienie zaczyna szybko więdnąć i żółknąć, a jej kępy łatwo odrywają się od ziemi.
Walka z nicieniami – sprawdzone sposoby
Zwalczanie nicieni wcale nie jest łatwe. Na szczęście masz do wyboru kilka metod. Pierwszą z nich jest zakup gotowego preparatu o wysokiej skuteczności http://sklep.poradnikogrodniczy.pl/p-drakol-20g-srodek-na-pedraki-i-nicienie-id-1104. Należy go stosować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, aby nie doprowadzić do skażenia gleby. Specyfiki dostępne w sklepach ogrodniczych są bezpieczne dla środowiska. Ich zadaniem jest nie tylko likwidacja nicieni – również regeneracja systemu korzeniowego roślin i i poprawa ich ogólnej kondycji.
Domowym sposobem w walce z nicieniami jest wyciąg z czosnku. Około 200 gramów zmiażdżonych ząbków czosnku należy zalać 10 litrami wody. Specyfik należy odstawić na 3 dni, a po tym czasie podlać nim rośliny bądź spryskać ziemię.
Trzecim sposobem jest uprawa roślin odstraszających nicienie. Mowa tutaj o aksamitce oraz szparagu lekarskim. Ich zapach odstrasza szkodniki, dlatego warto wysiewać je między innymi roślinami.
Pędraki – czym są i jak je zwalczyć?
Przekopując ziemię, zauważyłeś grube, zwinięte na kształt podkowy białe larwy z brązową główką? To larwy chrząszcza majowego. Owad ten składa jaja w podziemnych kryjówkach, a po około 6 tygodniach wylęgają się z nich małe pędraki.
Pędraki uwielbiają zjadać korzenie oraz bulwy roślin. Wygryzają dziury w burakach, ziemniakach czy w marchwi. Na skutek ich żerowania, rośliny zaczynają więdnąć i obumierać. Ze względu na dużą szkodliwość, walka z pędrakami jest konieczna. Oto kilka sposobów, aby z nimi wygrać:
- Zakładasz trawnik bądź rozpoczynasz uprawę warzyw i roślin? Wybierz do siewu nasiona zaprawione specjalnymi preparatami, które chronią je przed pędrakiem;
- Cebula, gorczyca – tych roślin nie lubią pędraki. Możesz też pokusić się o nawożenie gleby gryką. Roślina ta zawiera taninę, która jest szkodliwa dla pędraków;
- Kolejnym pomocnym zabiegiem jest przekopywanie ziemi podczas suchych i słonecznych dni. Wydobywając na słońce jaja i larwy pędraków doprowadzisz do ich wysuszenia i obumarcia, bądź zostaną one zjedzone przez ptaki;
- Zwalczanie pędraków i chrząszczy możesz dokonać gotowymi środkami chemicznymi. Preparaty zawierają w sobie dobroczynne bakterie, które tworzą środowisko niesprzyjające do rozwoju pędraków. Chemiczna walka ze szkodnikami powinna być przeprowadzona w okresie letnim.
Pędraki chrząszcza majowego oraz nicienie potrafią wyrządzić w ogrodzie naprawdę poważne szkody. Mając minimalną wiedzę o ich sposobie żerowania, możesz z nimi skutecznie walczyć i wygrać.