W cieplejszych porach roku grillowanie to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Nic dziwnego – przyrządzanie pysznych posiłków na świeżym powietrzu to doskonała okazja do spotkania z rodziną i przyjaciółmi, spędzenia czasu na dworze i zrelaksowania się. Do tego jednak potrzebny jest solidny ogrodowy grill, który pozwoli ci sprawnie przygotowywać potrawy i będzie wygodny w obsłudze. Co powinieneś wiedzieć o sprzęcie tego rodzaju?
Jakie są rodzaje grillów?
Najpopularniejszy rodzaj podziału to klasyfikacja ze względu na pochodzenie energii cieplnej wykorzystywanej w urządzeniu. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje grilli – węglowe, gazowe oraz elektryczne. Każdy z nich ma swoje szczególne cechy, które wpływają na takie czynniki jak czas przygotowania potraw, smak i zapach dań, akcesoria potrzebne do obsługi urządzenia, rozmiary oraz koszt zakupu i późniejszej eksploatacji. Dlatego przed zdecydowaniem się na wybór jednego typu sprzętu warto jest szczegółowo zapoznać się z jego właściwościami i sposobem użytkowania. Szeroki wybór urządzeń i akcesoriów do grillowania znajdziesz pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille-weglowe.html.
Grill węglowy to najtańsze i najbardziej popularne rozwiązanie. Najprostsze modele takich urządzeń są zbudowane z pojemnika (misy), który wypełnia się węglem, oraz rusztu, na którym kładzione są potrawy. Jako element dostarczający energii cieplnej wykorzystuje się najczęściej węgiel drzewny lub specjalne brykiety, do których rozpalenia wykorzystuje się płynną lub stałą podpałkę do grilla. Rozpalanie grilla i rozgrzewanie go zajmuje dość sporo czasu, a utrzymanie pożądanej temperatury wymaga trochę wprawy, jednak potrawy z grilla węglowego cechują się wyjątkowym smakiem i aromatem pochodzącym od ognia oraz dymu.
Grill gazowy wykorzystuje gaz z butli, podobnie jak turystyczne kuchenki lub kochery. Część modeli może również wykorzystywać gaz z sieci. Urządzenie składa się z jednego lub kilku regulowanych pokrętłem palników, nad którymi znajduje się aromatyzer (kawałek blachy, która chroni przed skapywaniem tłuszczu i soków bezpośrednio do płomienia oraz pomaga poprawić zapach i smak potraw) oraz ruszt, gdzie umieszczane są grillowane potrawy. Grille gazowe są większe, cięższe i droższe niż węglowe, jednak nie wytwarzają dymu, co jest dużą zaletą w przypadku osób mieszkających w mieście lub pragnących grillować na balkonie. Poza tym, posiłek na tego rodzaju grillu przygotowuje się znacznie łatwiej i szybciej niż na węglowym.
Grill elektryczny stanowi najbardziej nowoczesne z przedstawionych rozwiązań. Urządzenie zasilane jest z sieci energetycznej, dlatego przy jego eksploatacji trzeba zwrócić uwagę na dostępność prądu elektrycznego w pobliżu. Z zewnątrz grill elektryczny wygląda zwykle podobnie jak węglowy – posiada ruszt lub teflonową płytę grzewczą, a często również specjalny pojemnik na spływające z potraw soki i tłuszcz. Do zalet tego rodzaju grilli można zaliczyć między innymi możliwość szybkiego rozgrzania i nastawienia pożądanej temperatury, co pozwala na grillowanie niemal tak precyzyjne, jak w kuchni. Urządzenie nie wytwarza dymu i innych szkodliwych substancji, dlatego można z niego korzystać na balkonie, w ogrodzie, a nawet w mieszkaniu.
Co warto sprawdzić przed zakupem grilla?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na solidną, stabilną konstrukcję – jeżeli urządzenie się przewróci, może stać się przyczyną pożaru lub zrobić komuś krzywdę. Warto też sprawdzić, czy ruszt jest wystarczająco duży jak na twoje potrzeby. W przypadku grilli węglowych dobrze jest zwrócić uwagę na takie elementy jak wyjmowany popielnik i obecność pokrywy z wywietrznikami, a także klap w ruszcie (by móc w każdej chwili dosypać węgla lub dołożyć brykietu). Natomiast kupując grill gazowy należy koniecznie sprawdzić, czy jest wyposażony w termometr i odpowiedni system odprowadzania tłuszczu, a także czy palniki są umieszczone we właściwym położeniu (jednakowe odległości między elementami grzewczymi pozwalają na optymalne rozprowadzenie ciepła).
Dodatkowe wyposażenie w grillach
Do najczęściej kupowanych akcesoriów do grilli należą między innymi sztućce i narzędzia kuchenne (dłuższe, odporne na wysoką temperaturę), dodatkowe ruszty o różnych właściwościach, opiekacze do ryb, akcesoria pomagające utrzymać grill w czystości (jak szczotka do grilla), a także miechy i zapalniczki do rozpalania grilla. W przypadku grilli elektrycznych niezastąpiony będzie również długi, odporny na wilgoć i zmiany temperatury przedłużacz. Przydatne akcesoria znajdziesz pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html.
Czyszczenie i konserwacja grilla
Odpowiednia konserwacja i regularne czyszczenie grilla są niezbędne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i higienę spożywanych potraw oraz utrzymać urządzenie w dobrej kondycji. Dlatego powinno się starannie oczyścić grill po każdorazowym użyciu – najłatwiejszym sposobem jest demontaż rusztu (w niektórych modelach również znajdującego się pod spodem aromatyzera) i staranne umycie go płynem do naczyń. Co jakiś czas powinno się także rozkręcić urządzenie i wyczyścić je specjalnym środkiem do grilli. Warto też pamiętać o korzystaniu z dobrej jakości węgla, brykietów i podpałek, co pozwoli na utrzymanie sprzętu w dobrym stanie i zapobiegnie przenikaniu szkodliwych substancji do przygotowywanych przez ciebie potraw.
Materiał zewnętrzny