Ogrody zimowe powoli stają się coraz bardziej modne. Wynika to z faktu, że zmieniają one tradycyjne, otwarte tarasy w miejsca pełne bujnej roślinności, która kwitnie i zachwyca zielenią nawet w środku zimy. Wiele osób, decydując się na taką przeróbkę tarasu, na pewno zastanawia się, jakie materiały będą do tego najlepsze. Dziś chcielibyśmy rozważyć możliwość wykorzystania PCV.
Jak można scharakteryzować ogród zimowy?
Bez wątpienia ogród zimowy jest miejscem, które ma zachwycać i koić zmysły jednocześnie. Pełne zielonych roślin i słodko pachnących kwiatów, potrafi przenieść nas do słonecznej krainy marzeń nawet wówczas, gdy za oknem jest szaro, smutno i deszczowo. Stanowi idealne miejsce do rodzinnych spotkań albo małego przyjęcia w gronie znajomych. Pokochają go również dzieci, a możliwość zabawy pośród kwiatów na pewno urozmaici im każde popołudnie.
Ogrody zimowe powstają na bazie tradycyjnych tarasów, na których powstają przeszklone ze wszystkich stron werandy. Dzięki temu stanowią one przedłużenie domu, jednocześnie przyprowadzając domowników i ich gości na skraj zieleni. Płynnie się z nią łączą, dzięki czemu cały budynek nabiera bardziej harmonijnego wyglądu.
Stelaż i szkło
Aby powstał ogród zimowy, na tarasie musi znaleźć się przede wszystkim odpowiedni szkielet, który utrzyma całą konstrukcję. Taki szkielet może zostać wykonany z klasycznego aluminium lub PCV. Do niego wbudowywane są szyby, które zapewniają jasność, poczucie większej przestrzeni, a przede wszystkim – niesamowity widok na ogród na zewnątrz, pogrążony w śniegu, zalany deszczem lub wręcz przeciwnie, pięknie rozświetlony przez słońce.
Konstrukcję aluminiową warto wybrać w celu zapewnienia sobie wysokiej trwałości, a także wyjątkowo mocnych wsporników, w których znajdzie się szklane wypełnienie.
Jednakże aluminium jest materiałem kosztownym, dlatego dostępna jest również jego nieco tańsza alternatywa: PCV. Jest to rozpowszechnione tworzywo sztuczne, które również doskonale sprawdza się jako materiał profili, w których następnie znajdą się szyby. Warto wybrać go jednak nie tylko ze względu na cenę.
PCV jest przede wszystkim wysoce odporne, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne. Odznacza się przy tym wyjątkowo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, co gwarantuje, że nie będzie ono uciekało z ogrodu zimowego. W efekcie rośliny w nim ustawione będą znajdować się stale w optymalnych dla siebie warunkach, a i osoby przychodzące do ogrodu zimowego ucieszą się z możliwości spędzenia w nim czasu w przyjemnym cieple.
PCV to także szeroka gama kolorów oraz drewnopodobnej faktury, która pozwoli upodobnić plastikowe ramy do drewnianych. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały ogród zimowy nabiera tradycyjnego, a zarazem eleganckiego charakteru. W rezultacie, decydując się na tworzywa sztuczne, można uzyskać więcej możliwości aranżacji, a to chyba każdego może przekonać do skorzystania właśnie z takiej oferty.
Artykuł powstał we współpracy z winter-gardens.pl – projektowanie ogrodów zimowych.