Pięknie wybarwione owoce, soczysty miąższ, dorodna wielkość oraz dekoracyjny pokrój sprawiają, że czereśnia Regina nazywana jest królową wszystkich czereśni. Nie ma się zatem co dziwić, dlaczego jest najchętniej wybierana do przydomowych ogrodów czy sadów. Odmiana dorasta do 5 metrów, choć coraz większą popularnością cieszą się gatunki karłowe, osiągające wielkość 2,5 metrów, przez co mogą być uprawiane w donicach na balkonach i tarasach.
Czereśnia Regina – jak powstała?
Odmianę uzyskano ze skrzyżowania dwóch gatunków: czereśni Kozerskiej oraz Rube. Do rejestru COBORU trafiła w 2001 r., zyskując dużą sympatię wśród ogrodników i sadowników. Czereśnia Regina pochodzi z Niemiec. Jest gatunkiem eksportowym, który nadaje się do sadów amatorskich, jak i towarowych.
Czereśnia Regina – czym się charakteryzuje?
Drzewko czereśniowe wyróżnia się rozłożystym pokrojem oraz wysokością osiągającą około 5 metrów. Kwitnie w kwietniu pokrywając się pojedynczymi, białymi kwiatami. Owocuje w drugiej połowie lipca, dając owoce o doskonałym, słodkim smaku, które nie pękają w czasie deszczowej pogody. Czereśnia Regina (https://drzewka-faworytka.pl/CZERESNIA-REGINA-Z-ODKRYTYM-KORZENIEM-p284) jest stosunkowo odporna na choroby grzybowe. Zagrażają jej natomiast dolegliwości wirusowe, wywołane przez tzw. szarkę, czyli wirus ospowatości śliwy, który poraża nie tylko czereśnie, ale również wiśnie. Niebezpieczny jest także wirus drobnienia owoców, który objawia się zdeformowanymi, gorszej jakości owocami. Drzewko czereśniowe jest również często atakowane przez szkodniki, takie jak: mszyce oraz ptaki, m.in. szpaki.
Co musisz wiedzieć o uprawie drzewka czereśniowego Regina?
Regina najlepiej rośnie na słonecznym i wilgotnym stanowisku oraz podłożu bogatym w próchnicę, o obojętnym odczynie pH. Sadzenie powinno odbywać się tuż po zakupieniu, najlepiej w okresie od marca i maja, pamiętając o zachowaniu rozstawy na około 350 cm.
Pielęgnacja czereśni Reginy obejmuje regularne podlewanie (dotyczy okazów do jednego roku) i nawożenie. Najlepiej w tym zakresie sprawdzą się nawozy bogate w wapno, dzięki którym drzewko będzie w stanie wytworzyć zdrowe, dorodne owoce.
Drzewko wymaga również odpowiedniego formowania oraz przycinania: we wrześniu, tuż po zbiorze okazów oraz pod koniec lutego, usuwając uszkodzone i suche gałęzie, wilki i odrosty korzeniowe.
Czereśnia Regina – do czego wykorzystać?
Odmiana charakteryzuje się słodkimi, soczystymi i dorodnymi owocami, które świetnie smakują na surowo, w konsumpcji bezpośredniej. Można z nich również przygotować wiele smacznych przetworów, m.in. soki, dżemy, konfitury czy nalewki