Co robić jesienią w ogrodzie? Jak właściwie zabezpieczyć rośliny oraz cały ogród? Prowadzenie ogrodu to praca na cały sezon. Jeżeli chcesz zadbać o swoje rośliny, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.
Kiedy rozpocząć jesienne porządki w ogrodzie?
W ogrodzie jesienne porządki powinny się rozpocząć jeszcze zanim pojawią się pierwsze mrozy. Przed nadejściem zimy musimy zdążyć uprzątnąć ogród, zabezpieczyć rośliny oraz systemy, np. nawadniający.
Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, musimy zdać sobie sprawę z tego, że opieka nad nim będzie przebiegać cały rok. Bez względu na sezon, część z roślin musi mieć wsparcie, żeby zdrowo się rozwijać. Uprawianie ogrodu wymaga wiedzy na ten temat.
Rośliny dwuletnie (np. rośliny cebulowe) lub wieloletnie będą potrzebowały większej troski przed nastaniem zimy. Podobnie drzewa liściaste po tym, jak zgubią już swoją zieloną okrywę.
Jednym z najważniejszych aspektów w kwestii pielęgnowania jest właściwe nawadnianie. Wejdź na stronę https://www.podlane.pl/blog/, gdzie otrzymasz najważniejsze informacje z tego zakresu.
Ogólne przygotowania do sezonu zimowego
Jeżeli decydujesz się na sadzenie drzew owocowych lub masz w ogrodzie rośliny wieloletnie, musisz przygotować się na to, że powinieneś wspomagać je w okresie zimowym, kiedy warunki bytowania się pogarszają.
Rośliny wrażliwe na zimno nie przetrwają bez naszej pomocy. Cześć z nich będzie wymagała okrycia lub wręcz przeniesienia je w miejsce, gdzie jest stabilna temperatura. Do okrywania przydatna jest gruba tkanina, karton lub słoma. Lepiej unikać foli, ponieważ wyższe temperatury mogą doprowadzić do przyspieszenia okresu wegetacji.
Przed nastaniem zimy należy przyciąć osłabione gałęzie drzew, a wrażliwe odsłonięte miejsca przykryć.
Suchymi liśćmi możemy zabezpieczyć okolice roślin cebulowych, tworząc izolacyjną warstwę oraz równocześnie naturalny nawóz. Naturalną warstwę ochronną wykonamy też z resztek roślin jednorocznych oraz zeschniętych chwastów, które uzyskaliśmy po sprzątaniu na grządkach.
Trawnik w okresie jesiennym kosimy rzadziej, natomiast ostatnie koszenie powinno nastąpić w październiku.
W trakcie jesieni musimy pamiętać o roślinach, które potrzebują dodatkowego podlewania. Są nimi szczególnie drzewa i krzewy iglaste. Obfite nawadnianie sprawi, że w ziemi będzie wystarczający poziom wilgoci, który będzie pobierany przez rośliny w okresach bez deszczowych.
Więcej informacji o jesiennym nawadnianiu znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl/blog/podlewanie-ogrodu-zima-jak-sie-za-to-zabrac/.
Bezśnieżne zimy mogą być źródłem okresu suszy. Wówczas gatunki zimozielone oraz młode rośliny muszą być nawadniane. Właściwe nawodnienie zimą ułatwi nam podlewanie w okresie jesiennym, ponieważ wilgotna ziemia lepiej absorbuje wodę.
Zabezpieczamy system nawadniający
Późną jesienią, po pierwszych przymrozkach, może się okazać, że rośliny nie są odpowiednio wilgotne i musimy je nawadniać. System nawadniający musi być jednak wyłączony.
Zbyt niska temperatura zwiększy łamliwość plastikowych elementów oraz spowoduje zamrażanie wody w rurach, której zwiększająca się objętość może doprowadzić do groźnych usterek.
Wskazówki dotyczące właściwego zabezpieczania systemu nawadniającego znajdziesz na blogu: https://www.podlane.pl/blog/zabezpieczanie-systemu-nawadniania-na-czas-zimy/.
Na samym początku należy odciąć dostęp wody. W przypadku kiedy nie jest to możliwe, cały system musi być dokładnie zabezpieczony foliami lub matami termoizolacyjnymi. Osuszone elementy, które można rozkręcić, przetrzymuje się w pomieszczeniach o stałej temperaturze.
Te czynności pozwolą wiosną bez żadnych problemów podłączyć ponownie cały system i usprawnić prace w ogrodzie.