Coraz więcej osób przenosi pracę z biura do domu i również w nim potrzebuje ergonomicznego kąta do efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych. Wielu pracowników przeszło też na pracę zdalną bądź samozatrudnienie, a w związku z tym chcąc zaoszczędzić nie wynajmują biur, a organizują domowe gabinety. Jak zaaranżować mały, ale praktyczny gabinet w domu? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Zadbaj o wyciszenie miejsca pracy
Pokój, w którym urządzasz gabinet powinien być tak przygotowany, by nie dochodziły do niego hałasy z zewnątrz albo dochodziły w jak najmniejszym stopniu. Dlatego warto ściany od wewnątrz wykończyć materiałem dźwiękoszczelnym, ograniczającym hałas. Sprawdzą się piankowe okładziny stosowane w studiach nagraniowych, ale można wykorzystać także płyty korkowe, które również mają właściwości tłumiące dźwięki. Wycisza i dodatkowo ogrzewa, ale w nieco mniejszym stopniu także tapeta winylowa. Domownicy nie będą przeszkadzać Ci w pracy, będziesz mógł w pełni się skupić i wykonywać swoje obowiązki najbardziej efektywnie, co nie znaczy, że praca będzie zajmować większość Twojej doby. Dobra organizacja sprawia, że często obowiązki przewidziane na cały dzień można wykonać w krótszym czasie i albo zabrać się za kolejne zlecone prace, albo cieszyć się większą ilością wolnego czasu.
Wybierz ergonomiczne biurko i fotel biurowy
Czas zabrać się za wyposażenie małego domowego gabinetu. Skoro jest mały to tak naprawdę ograniczymy się do trzech mebli. W tym miejscu przybliżymy dwa najważniejsze. Nowoczesne biurka to elementy, których nie może zabraknąć w żadnym gabinecie. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na swoją pracę, bo poza spędzaniem czasu przed laptopem na pisaniu, do dyspozycji musisz mieć także inny sprzęt np. faks i drukarkę, to, zamiast kupować dwa biurka, wybierz jedno narożne. Zapewni Ci wygodę pracy i pomieści niezbędne sprzęty. Możesz rzecz jasna zdecydować się na blat przykręcany do ściany, bez nóg, co sprawdzi się w naprawdę niewielkim kącie. Wśród nowoczesnych biurek możesz zdecydować się na modele w stylu industrialnym na metalowych nogach albo skandynawskim – z minimalistycznymi uchwytami i asymetrycznymi półkami bądź frontami w kontrastujących barwach. Oczywiście wygodne biurko o odpowiedniej wysokości to nie wszystko. Warto wybrać też odpowiedni fotel biurowy. Wśród dostępnych modeli świetnie będzie się prezentował skórzany bądź wykonany ze skóry ekologicznej, który przywodzi na myśl skojarzenia takie jak: prestiż i profesjonalizm. Wygodę zapewni model wyposażony nie tylko w podłokietniki i wyprofilowane oparcie, ale również zagłówek czy podnóżek.
Umieść na ścianach plakaty motywacyjne
Mamy już gotową strefę pracy, choć nie całkiem. Trzeba wszak dodać sobie nieco więcej energii, charyzmy, pozytywnego myślenia. Zatem doskonałym wyborem będą plakaty motywacyjne, zarówno te inspirujące do samodoskonalenia, np. analizy czy syntezy zebranych informacji, jak i te pobudzające do działania czy przypominające o czekającej nagrodzie za wykonaną pracę. Odpowiednie plakaty motywacyjne mogą dać „pozytywnego kopa” do skrupulatnego i pełnego zapału podejmowania kolejnych zadań, czy podejmowania szybkich i trafnych decyzji bądź doskonalenia umiejętności pracy w grupie.
Zadbaj o praktyczną biblioteczkę, nawet jeśli nie jest Ci niezbędna
Plakaty motywacyjne w antyramach niewątpliwie się przydadzą, podobnie jak antystresowe gniotki czy długopisy, a także tablica, na której będzie można przyklejać swoje pomysły czy plany pracy. Niemniej jednak jest jeszcze jeden mebel, który warto zmieścić w domowym gabinecie, a mowa o biblioteczce. Nawet jeśli nie korzystasz wiele w swojej pracy z książkowych publikacji, to takie tło będzie dobrze się prezentować, zwłaszcza gdy często organizujesz wideokonferencje czy rozmowy biznesowe na Skype. Zrobisz w ten sposób lepsze wrażenie na swoich rozmówcach. Profesjonalne tło bardzo się przydaje, bo skupia też uwagę na tym, co masz do powiedzenia, a nie tym, co dzieje się za Twoimi plecami.
Domowy gabinet może być ergonomiczny i estetyczny. Wystarczy tak naprawdę kilka mebli i parę praktycznych dodatków. Oczywiście nie można zapomnieć też o odpowiednim oświetleniu, najlepiej neutralnym, które nie męczy oczu, a jednocześnie pozwala zachować skupienie.