Stół jest bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów umeblowania domu. Spędza się przy nim czas podczas wspólnych posiłków, czasami pracuje czy odrabia lekcje. Ze względu na swoje gabaryty jest do tego znaczącym elementem całej aranżacji – i to bez względu na wielkość pomieszczenia, w którym jest ustawiony. Dlaczego warto zdecydować się na drewniany stół? Czy mebel z tego surowca będzie miał faktycznie znaczącą przewagę nad wyposażeniem innego rodzaju?
Po pierwsze: drewno to materiał na lata
Meble takie, jak stoły, trafiają do domów do pomieszczeń, gdzie są wyjątkowo intensywnie eksploatowane – do jadalni, salonów, kuchni, czasami do pokojów dzieci. Są użytkowane każdego dnia, nic więc dziwnego, że po pewnym czasie tracą na swojej estetyce, np. poprzez zarysowania i zadrapania. Wybranie trwałego stołu z drewna sprawi, że mebel ten przetrwa naprawdę wiele „niedogodności”, służąc domownikom przez wiele, długich lat.
A wiesz, co jest najlepsze w drewnianym stole i w jego trwałości? Możliwość renowacji! Podobnie, jak w przypadku parkietów z drewna, także i stół, można wielokrotnie odświeżać. Dokładne zeszlifowanie powierzchni usunie zaledwie milimetr samego drewna, odsłaniając słoje, które wystarczy zabezpieczyć w wybrany przez siebie sposób – np. lakierem.
Po drugie: stół z drewna jest ponadczasowy
Tym, co wyróżnia stół wykonany z drewna, jest jego ponadczasowość. Bez względu na to, w jakim klimacie urządzone jest dane pomieszczenie, stół drewniany zawsze będzie się w nim dobrze prezentować! Od minimalistycznego stylu skandynawskiego, przez elegancki glamour, aż po surowy loft i mieszany eklektyzm — drewno wpasuje się w każdą aranżację. W połączeniu ze szkłem, miedzianymi elementami, lnem i welurem stworzy duet idealnie, który w zupełności odpowie na najnowsze trendy. Nie ma zatem drugiego, tak uniwersalnego materiału w branży home décor!
Niezwykle elegancki i ponadczasowy jest drewniany stół kolonialny, który czerpie inspirację z epoki kolonializmu, łącząc elementy designu europejskiego z lokalnymi motywami z kolonizowanych regionów, takich jak Afryka, Azja, czy Ameryka. Styl ten charakteryzuje się używaniem naturalnych materiałów jak drewno, skóra czy rattan, a także bogatym zdobnictwem i “surowością”.
Po trzecie: stoły drewniane są unikatowe
Stół wykonany z naturalnego surowca, jakim jest drewno, będzie jednostkowy – nawet wtedy, gdy producent wypuści na rynek kilka tysięcy sztuk danego modelu. Dlaczego? To już zasługa samego drewna.
Drewno, jako materiał produkowany przez samą naturę, jest zawsze unikatowe. Rosnące obok siebie drzewa, tej samej odmiany, w tych samych warunkach, nigdy nie będą identyczne, co przekłada się oczywiście na późniejszy surowiec stolarski.
Rysunek drewna, czyli jego wybarwienie, ale też widoczne słoje czy sęki zawsze będą dla danego fragmentu oryginalne – nie powtórzą się w identycznej formie. To oznacza, że będziesz cieszyć się unikalnym umeblowaniem, jedynym w swoim rodzaju. A wybrany rodzaj konserwacji – czy poprzez bejcowanie, olejowanie czy lakierowanie, tylko ten efekt podkreśli!
Artykuł zewnętrzny.