Powoli przymierzasz się do zakupu nowego mieszkania? A może podpisanie umowy deweloperskiej jest już za Tobą? Pamiętaj, że możesz w dużym stopniu wpłynąć na układ swojego lokum poprzez zmiany lokatorskie. Oto powody, dla których warto je wprowadzać.
Wnętrza dostosowane do potrzeb mieszkańców
Czy warto w ogóle zaprzątać sobie głowę analizowaniem planu mieszkania? Zgodnie z założeniami dewelopera w tym samym budynku obok Twojego znajdzie się jeszcze kilka lub kilkanaście lokali o niemal identycznym rozkładzie. Czy to możliwe, by jeden wzór zaspokoił potrzeby wszystkich potencjalnych lokatorów? Nie, bo indywidualnych preferencji nie da się w ten sposób ustandaryzować. Właśnie dlatego deweloper oferuje Ci możliwość wprowadzenia zmian, w wyniku których mieszkanie spełni Twoje wymagania. Skoro istnieje więc taka opcja, to lepiej dostosować wnętrza do Twojej wymarzonej aranżacji, a nie odwrotnie.
Zmiany lokatorskie pod okiem firmy wykończeniowej
Zanim przystąpisz do działania, wnikliwie przeczytaj umowę podpisaną z deweloperem. To ona określa zakres możliwych zmian lokatorskich oraz termin, w którym należy je zgłosić. Jeśli prace wykończeniowe zlecasz zewnętrznej firmie, planowane zmiany możesz omówić z jej architektem. Profesjonalna pracownia architektoniczna, która na Twoje zamówienie stworzy mieszkanie pod klucz, zadba o to, by planowane modyfikacje były zgodne z przepisami prawa budowlanego, co zmniejszy ryzyko braku akceptacji ze strony dewelopera.
Dodatkowa przestrzeń bez zmiany metrażu
Zmiany lokatorskie to ogrom możliwości – w ich wyniku zyskasz dodatkową przestrzeń, chociaż metraż Twojego mieszkania wcale się nie powiększy! Na etapie budowy możesz zrezygnować z wybranych ścian działowych, otrzymując w ten sposób otwartą kuchnię albo większą łazienkę. Zmiany lokatorskie obejmują też zmianę lokalizacji drzwi wewnętrznych. Takie z pozoru nieznaczące manewry mogą umożliwić wstawienie większej szafy do sypialni czy wanny w miejsce brodzika prysznicowego.
Estetyka i funkcjonalność
Na Twoje zlecenie deweloper może dokonywać też różnego rodzaju modyfikacji na mniejszą skalę. Jedną z najważniejszych jest możliwość zamontowania większej liczby gniazdek elektrycznych. Dokładnie przeanalizuj zatem ich lokalizację w pierwotnym planie – liczba gniazd niemal na pewno nie jest wystarczająca. Zacznij od zrobienia listy wszystkich elementów oświetlenia oraz sprzętów kuchennych, które wymagają podłączenia do prądu, i zamów przynajmniej tyle samo gniazdek w kuchni. Tak samo zrób w przypadku pozostałych pomieszczeń. Dzięki temu Twoje mieszkanie będzie pozbawione wszechobecnych rozgałęziaczy, przedłużaczy oraz kabli biegnących po dywanie czy zwisających z szafek.
Późniejsze zmiany są kosztowne i czasochłonne
Najbardziej prozaicznym argumentem za wprowadzaniem zmian lokatorskich jest fakt, że dokonanie takich samych modyfikacji już po zamieszkaniu jest w zasadzie niemożliwe. Trudno wyobrazić sobie wszak wyburzanie ścian czy zmianę lokalizacji drzwi wewnętrznych w pomieszczeniu, które jest już wykończone. Wiążą się z tym nie tylko wysokie koszty, ale i czas potrzebny na usunięcie gruzu czy znalezienie i położenie takiej samej podłogi.