Drzwi to wizytówka domu, wywierająca wrażenie na gościach, ale też pierwsza bariera powstrzymująca intruzów. Muszą być trwałe i dobrze się prezentować. Nie można jednak zapominać o drzwiach wewnątrz mieszkania, one też pełnią ważną rolę – izolują pomieszczenia, dają domownikom poczucie prywatności. Warto dowiedzieć się, jak dobrze wybrać i zamontować ten element wyposażenia wnętrz.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów drzwi:
- Pełne,
- Przeszklone,
- Półprzeszklone,
- Harmonijkowe,
- Wahadłowe,
- Przesuwne,
To tylko przykłady podziału ze względu na konstrukcję. A jest jeszcze materiał. Metal ma zastosowanie przy drzwiach wejściowych. Te wysokiej jakości wyposażone są w patentowe zamki i zaawansowane systemy antywłamaniowych rygli. Są też dobrze ocieplone i wygłuszone, dzięki czemu pomagają w izolacji termicznej i akustycznej domu. Na rynku obecne są też drzwi PVC, te są jednak przeznaczone głównie na balkony, tarasy i inne tylne wyjścia z budynków mieszkalnych.
We wnętrzach popularność zyskuje ostatnio MDF. Wykonane z niego drzwi są tanie i do złudzenia przypominają drewno dzięki okleinie. Niestety nie mogą być one montowane wszędzie tam, gdzie występuje wilgoć, a więc m.in. w łazienkach. Są też dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
Niegasnącą popularnością cieszą się wewnętrzne drzwi drewniane. Naturalny deseń może przybrać jakikolwiek kolor dzięki farbom i lakierom, co pozwala na swobodną aranżację wnętrza. Tego typu drzwi są trwałe i przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą wiele lat. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak uniknąć błędów przy montażu drzwi: https://erkado.pl/blog/prawidlowe-wymiary-otworu-pod-drzwi-jak-uniknac-bledow/
Kierunek otwierania się drzwi
Myśląc o montażu drzwi należy wpierw zdecydować się o tym, czy mają być lewe, czy prawe. Od tej decyzji zależy ergonomia przestrzeni i naturalność przemieszczania się w domu. Warto, by drzwi otwierały się w stronę, której i tak nie mamy zamiaru zagospodarować np. meblami. Prawe drzwi to takie, które po pociągnięciu uchylają się do naszej prawej strony. Lewe zaś – na odwrót. Można też wytłumaczyć sobie tak – ciągnąc za prawe drzwi naturalnie chwytamy klamkę prawą dłonią.
Ościeżnica
Jest to element, do którego mocowane są zawiasy drzwi. Musi być więc wytrzymała na tyle, by unieść ich ciężar. Ościeżnice montowane są do ścian. W przypadku drzwi z MDF i drewnianych dostępne są gotowe zestawy drzwi + framuga dopasowane do wymiaru otworu, trzeba je co najwyżej skrócić u podstawy. Na rynku dostępne są też futryny drewniane i metalowe. Te ostatnie montuje się zazwyczaj na etapie prac wykończeniowych przed lub po położeniu tynków. Są wmurowane w ściany, więc po ich zainstalowaniu wymiana może być kłopotliwa.
Drzwi przeszklone, czy pełne?
Wybór drzwi zależy też od pomieszczenia. Do łazienek i toalet dobre będą te lite albo tylko częściowo przeszklone nieprzejrzystą szybką. Zapewni to domownikom poczucie prywatności. Jeśli w korytarzu brakuje okien, to drzwi do pokojów powinny także być półprzejrzyste. Takie o pełnej widoczności montować można np. do salonu, sieni albo kuchni, które mają być funkcjonalne.
Design drzwi
Ostatnią kwestią jest deseń i kształt drzwi. Powinien on być spójny z pozostałymi elementami wystroju. W komplecie warto zainwestować w obramówki do framugi, gustowne klamki (jednolite w całym domu) i np. wywieszki z imionami do pokoju dzieci. Zapewni to domownikom klimat i poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności.