Centrala wentylacyjna to serce systemu wentylacji mechanicznej. To w niej zachodzi proces wymiany powietrza, czy też jego oczyszczania, a także odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Takie systemy różnią się pomiędzy sobą w zależności od umiejscowienia urządzenia i związaną z tym jego budową, zastosowanym wymiennikiem ciepła, wydajnością, czyli ilością tłoczonego powietrza na godzinę na metr sześcienny. Dziś poznasz kompletne kompendium na temat central wentylacyjnych.
Centrala wentylacyjna – jaka jest jej podstawowa budowa?
Zanim zdecydujesz się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, warto byś wiedział jak działa centrala wentylacyjna. Otóż składa się ona z podstawowych elementów takich jak wentylatory, filtry powietrza, wymienniki odzysku ciepła oraz elementów dodatkowych takich jak: nagrzewnice powietrza, chłodnice, tłumiki akustyczne, nawilżacze parowe. Centrale wentylacyjne mogą być także wyposażone w jonizatory powietrza, czy elementy dezynfekcji UV. Wszystkie elementy w centrali wentylacyjnej muszą podlegać szczegółowej i okresowej kontroli. Filtry należy wymieniać co 3-6 miesięcy, w zależności od zanieczyszczenia powietrza, stopnia eksploatacji urządzenia, a także rodzaju stosowanych filtrów. Im dokładniejszy jest filtr, tym częstszej wymiany wymaga. Jest to jednak niezbędne, by rekuperacja mogła działać w sposób efektywny, ale i bezpieczny dla zdrowia. Centrale wentylacyjne różnią się ze względu na zastosowane wymienniki ciepła. Mogą być one przeciwprądowe, spiralne, obrotowe, krzyżowe lub glikolowe. To one odpowiadają za efektywność oddawania ciepła z powietrza wywiewanego, a także niemieszanie się strumieni świeżego i zużytego powietrza.
Centrale wentylacyjne – w jaki sposób mogą być montowane nowoczesne urządzenia do wymiany powietrza i odzysku ciepła?
Centrale wentylacyjne różnią się od siebie budową i tym samym mogą sprawdzić się na mniejszej lub większej przestrzeni. Najczęściej stosowane są systemy monoblokowe, gdzie wszystkie elementy znajdują się w jednej zabudowie, jednak jednocześnie jest dostęp do każdego z nich. Centrala wentylacyjna może być wykonana w formie sekcyjnej, gdy ma znaleźć się w trudno dostępnym miejscu. Elementy centrali wentylacyjnej mogą być też połączone ze sobą kanałowo i takie rozwiązanie wybierają osoby, które montują ją na niskim poddaszu. Jeśli centrala wentylacyjna ma zapewniać najwyższe standardy higieniczne, to znaczy stosowane są w niej najdokładniejsze filtry, to stosowane są także materiały uszczelniające z dodatkiem środków antybakteryjnych. Ponadto uszczelki są odporne na działanie środków dezynfekujących, a wymienniki ciepła i wentylatory epoksydowane. Często w przypadku takich central wewnątrz stosowane jest także oświetlenie.
Kontrola i konserwacja centrali wentylacyjnej – co należy wiedzieć?
Każda centrala wentylacyjna powinna być sprawdzana raz do roku. Kontrola dotyczy wszystkich jej elementów. Raz w roku wszystkie powinny być wyczyszczone. Fachowiec musi również zweryfikować parametry pracy urządzenia. Sprawdza wydajność wentylatorów, temperaturę, funkcjonowanie systemu antyzamrożeniowego, a także by-passów. Te ostatnie odpowiadają za czasowe zaprzestanie odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Tą funkcję stosuje się latem, gdy chce się odrobinę schłodzić wnętrze. Stan techniczny i stopień zabrudzenia samej instalacji powinien być sprawdzany raz na kilka lat. Czerpnia i wyrzutnia także muszą być systematycznie czyszczone. Najczęściej wymieniane są filtry, ale z tym można poradzić sobie samodzielnie i nie trzeba wzywać fachowca.
Sterowanie centralą wentylacyjną i tryby pracy
Oczywiście sterowanie centralą wentylacyjną nie jest trudne dzięki intuicyjnemu panelowi. Zaleca się ustawienie trybu automatycznego, bo w ten sposób nie trzeba stale kontrolować pracy centrali wentylacyjnej. Nie ma też obaw, że będzie funkcjonować zbyt intensywnie zimą czy zbyt słabo latem. Na panelu wyświetlają się wszystkie niezbędne informacje, łącznie z tą o konieczności wymiany filtra. Centrale wentylacyjne mają trzy tryby pracy. Pierwszy bieg lub niższą wydajność stosuje się, gdy nie ma nas w domu, a także w nocy. Z kolei wyższy bieg lub wyższa wydajność sprawdza się w czasie standardowego użytkowania domu przez domowników. Jeśli organizowane jest przyjęcie z większą ilością ludzi, to trzeba zwiększyć tryb pracy na mocniejsze wietrzenie. Często systemy sterowania rekuperacją posiadają funkcję „party” lub „impreza”, dzięki której możliwe jest szybkie przewietrzenie wszystkich pomieszczeń. Ta funkcja przyda się nie tylko w przypadku spotkań w większym gronie. Idealnie spełnia swoje zadanie również w przypadku, gdy gotowane są potrawy o intensywnych zapachach lub z jakiegoś względu w domu panuje większa wilgotność powietrza.