Pojawienie się wilgoci w ścianie to problem, z którym warto jak najszybciej się uporać. Wielu osobom wydaje się, że osuszanie ścian wymaga dużych inwestycji i jest zadaniem bardzo trudnym. Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Dzisiaj nie jest to już tak wymagające, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy podejść do sprawy profesjonalnie, aby wszystko przebiegło gładko. Zatem czemu trzeba wykonać osuszanie i na czym ono właściwie polega? Wyjaśniamy!
Niezbędne osuszanie ścian
Wilgoć w ścianach może się pojawić z wielu powodów. Niemniej jednak najczęściej jest to efekt podciągania kapilarnego. Czym ono jest? Otóż jest to zjawisko przechodzenia wód gruntowych do kolejnych warstw kondygnacji budynków i innych budowli. Zaczyna się od fundamentów, a później wilgoć dociera nawet na najwyższe piętra. Im szybciej zostanie podjęta interwencja, tym lepiej. Niemniej jednak osuszanie ścian ma sens nawet, jeśli wilgoć dotarła już bardzo wysoko. Również w takiej sytuacji może być skuteczna. Nadal można też zapobiec podciąganiu kapilarnemu w przyszłości.
Osuszanie ścian jest czynnością niezbędną z kilku powodów. Po pierwsze, wilgoć stanowi zagrożenie dla budynku. Może spowodować, że ściany zwyczajnie ulegną zawaleniu. Jednak to nie wszystko. Wilgoć powoduje, że w ścianach rozwijają się rozmaite drobnoustroje chorobotwórcze oraz grzyby. Innymi słowy, wilgoć w ścianach to zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Jak przeprowadzić osuszanie ścian?
Istnieją różne metody osuszania ścian. Wśród najskuteczniejszych wymienia się osuszanie metodą cięcia. Choć z pozoru metoda ta może się wydawać trudna do przeprowadzenia, w rzeczywistości fachowcy radzą sobie z nią bardzo łatwo.
Aby osuszyć ściany metodą cięcia, konieczne jest ich przecięcie. Wykonuje się je w poziomie. Jednak zanim do tego dojdzie, specjaliści muszą wykonać fachową analizę. Chodzi o to, aby wykonać cięcie w odpowiednim miejscu. Wybór złej lokalizacji może doprowadzić na przykład od przecięcia przewodów. Po wykonaniu dokładnego przecięcia ściany można przejść do właściwych czynności osuszających. W tym momencie przychodzi czas na stworzenie warstwy izolacyjnej. W szczelinę wkładana jest płyta wykonana z tworzywa sztucznego, które nie przepuszcza wody. Później kładzie się zaprawę. Po wyrównaniu ściany prace zostają zakończone. Wszystko to trwa stosunkowo krótko, kosztuje niewiele i zapewnia wolność od wilgoci aż do kresu trwania danego budynku.
Specjaliści, którzy otrzymują zlecenie osuszania ścian, zwykle wybierają metodę cięcia. Jest ona zdecydowanie najbardziej zalecana w większości przypadków. Niemniej jednak godną uwagi alternatywę stanowi iniekcja ścian. W tym przypadku nie wkłada się żadnej płyty izolacyjnej. Funkcję izolacji pełni…ciecz. Do ściany wprowadzana jest specjalistyczna ciecz, która w kontakcie z wodą pochłania ją oraz ulega krystalizacji. Tym samym, wszelkie ubytki w ścianach, przez które może podchodzić wilgoć, zostają na dobre zatkane. Skuteczność iniekcji jest porównywalna ze skutecznością osuszania metodą cięcia, zarówno jeśli chodzi o pozbywanie się wilgoci, jak i zapobieganie pojawieniu się jej ponownie.