Obecność szkodników w ludzkim otoczeniu jest standardem i trudno znaleźć dom lub mieszkanie, w którym nie ma przynajmniej jednego owada.
Insekty i gryzonie dobrze czują się w takich miejscach, gdyż mają odpowiednie warunki do rozwoju i nieograniczoną ilość pożywienia. Problem pojawia się wtedy, gdy zajmują przestrzeń zarezerwowaną dla człowieka i szkodzą mu swoją obecnością. Wówczas z pomocą przychodzą usługi DDD.
Co kryje się pod skrótem DDD?
W publikacjach internetowych i ogłoszeniach często spotykamy się z ofertą usług DDD. Co to jest za skrót i z jakimi problemami można się zwrócić do specjalistów z tej dziedziny?
Trzy litery D pochodzą od słów oznaczających konkretne działanie, mające na celu zwalczanie określonych grup organizmów żywych. Są to:
- dezynfekcja – usuwanie mikroorganizmów,
- dezynsekcja – eliminowanie insektów, czyli owadów biegających i latających,
- deratyzacja – eliminowanie gryzoni.
Świadczone w zakresie DDD usługi obejmują nie tylko usuwanie żywych szkodników Są to również działania profilaktyczne, mające na celu ograniczenie ryzyka ponownego pojawienia się szczurów czy pcheł. W przypadku gryzoni obejmują również monitoring.
Dezynsekcja
Dezynsekcja jest niczym innym, jak skuteczną walką z owadami wszelkiego rodzaju. Do tej grupy szkodników zaliczają się między innymi pchły, wszy, karaluchy, prusaki, mrówki faraona, rybiki cukrowe czy mole. Za szkodniki o wyjątkowej uciążliwości dla człowieka uznaje się też komary. Ich wyeliminowanie nie jest łatwe, dlatego wymaga stosowania zdecydowanych metod.
Insekty szybko się rozmnażają i zasiedlają zakamarki domu, więc trudno je wszystkie znaleźć. Skutecznymi metodami walki z nimi są metoda żelowa, niszcząca pożywienie, metoda zamgławiania UV oraz wymrażanie.
Dezynfekcja
Dezynfekcja polega na oczyszczaniu biologicznym środowiska przez eliminowanie z niego mikroorganizmów. Stosowane metody skutecznie walczą z bakteriami, wirusami i grzybami, które odpowiadają za wiele problematycznych chorób.
Zabiegi dezynfekcji są zalecane w pomieszczeniach, w których wcześniej przebywali obłożnie chorzy lub osoby przechodzące ciężkie choroby zakaźne. Zaleca się je również po zalaniu mieszkania wodą lub ściekami kanalizacyjnymi.
Deratyzacja
Deratyzacja jest często przeprowadzana w piwnicach domów zasiedlonych przez szczury i myszy. Często również gastronomia korzysta z usług DDD. Czystość jest bowiem priorytetem w takich miejscach, a gryzonie mają w nich nieograniczony dostęp do odpadków pożywienia.
Szczury są stałym elementem środowiska, w którym przetwarza się i produkuje żywność. Są też poważnym zagrożeniem epidemiologicznym, na które zwraca uwagę inspekcja sanitarna. Dlatego placówki zbiorowego żywienia i przetwórnie na stałe korzystają z usług deratyzacji zarówno w zakresie eksterminacji gryzoni, jak i monitoringu.
Walka z gryzoniami obejmuje też kuny i inne zwierzęta wyrządzające szkody w ogrodach. Usuwanie ich wymaga stosowania specjalnych metod, gdyż często nie mogą być zabijane. W celu ich wyłapania stosuje się pułapki, a złapane zwierzęta wywozi do lasu.
Kiedy usługi DDD są przydatne?
DDD – usługi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji są przydatne wtedy, kiedy populacja szkodników znacznie się rozrośnie, a domowe metody nie przynoszą efektów. O szybką reakcję warto postarać się nawet wtedy, kiedy w domu pojawią się pojedyncze karaluchy lub mole.
Zważywszy na zdolność ich przetrwania w ekstremalnych warunkach oraz tempo rozwoju populacji (samice składają po kilkaset jaj), zaniedbanie sytuacji może doprowadzić do znacznego nasilenia problemu.
Kto świadczy usługi DDD?
Usługi DDD świadczą wyspecjalizowane firmy, do których zalicza się też DezStop z Warszawy. Wiedza i doświadczenie są w tym wypadku bardzo ważne, gdyż ułatwiają poszukiwanie gniazd oraz skuteczną eksterminację.
Specjaliści wiedzą też, jakie środki chemiczne czy metody zastosować, by były skuteczne, ale też bezpieczne dla domowników. Do takich metod zaliczają się wspomniane wcześniej zamgławianie UV, wymrażanie oraz metoda żelowa.