Bonie, czyli estetyczne rowki na elewacji, tworzące jej urozmaicenie w klasycznym stylu, są ciągle chętnie wykorzystywanym sposobem wykończenia ścian zewnętrznych. Warto więc poznać pomysły na elewację z boniami w roli głównej, która będzie tania i stylowa. Powiemy także więcej na temat sposobu wykonywania boni.
Bonie kiedyś i dziś – sposoby wykonania
Niegdyś bonie były charakterystycznym elementem dekoracyjnym kamienic i tak jest do dziś, ponieważ gdy są restaurowane konserwator zabytków dba, by ich charakter został zachowany. Kiedyś bonie powstawały przez wycinanie krawędzi kamiennych okładzin albo stosowanie drewnianych listew. Obecnie konstrukcje budynków składają się ze ścian dwuwarstwowych z ociepleniem. W związku z tym od dawnej metody fachowcy odeszli. Bonie mogą być wykonane w warstwie ocieplenia. Jednak tworzenie rowków w styropianie nie należy do łatwych, nie ze względu na samą technikę wykonania, ale przede wszystkim to, że należy uniknąć powstania większych mostków termicznych. Przygotowaną izolację gruntuje się, a następnie nakłada się tynk cienkowarstwowy. Coraz częściej stosuje się specjalne profile z wypełnieniami. Po ich zamontowaniu nakłada się tynk na całą ścianę. Następnie wypełnienia się usuwa, a uzyskaną powierzchnię można pomalować.
Bonie w narożnikach – elewacja nowoczesnego domu z użyciem boni
Aby elewacja nowoczesnego domu zyskała nieco klasycznego charakteru można zdecydować się na uzupełnienie modnego szarego tynku o bonie w narożnikach. Mogą być one szare, tak jak pozostała elewacja, ale dobrze będzie się prezentował kontrast. Dzięki temu uwidoczniona zostanie lepiej struktura boni. Co ciekawe bonie mogą wzmocnić krawędzie budynku i ochronić je przed uszkodzeniami. Dodatkowo niewątpliwie stanowią walor dekoracyjny. Można wykorzystać także bonie wykonane ze sztukaterii dekoracyjnej, które są naklejane na elewację nawet po jej wykończeniu. Można je malować, albo pozostawić w tradycyjnym, białym kolorze. Takie bonie są łatwe w montażu i jeśli decydujesz się na samodzielne urozmaicenie elewacji, to bez wątpienia może być to rozwiązanie dla Ciebie.
Bonie na jednej ze ścian, a na drugiej gont – ciekawe struktury na jednej elewacji
Niezależnie od tego, czy wybierzesz bonie, czy pseudobonie mogą one pokryć całą ścianę budynku. Zatem nie musisz ograniczać się do narożników. W końcu jeśli upiększać elewację to w znaczący sposób. Wykonanie boni z jednej strony może być uzupełnione o inny przestrzenny materiał z drugiej. W ten sposób na jednej elewacji stworzy się wklęsłości i wypukłości, a także różne struktury. Ciekawym wyborem może być gont. Znajdziesz specjalny, którym można pokrywać ściany. Pokrycie dachu i ściany z jednej strony, a także boniowanie i tynkowanie z drugiej tworzy niezwykły efekt. Elewacja nowoczesnego domu będzie się dzięki temu wyróżniać, sprawdzi się w przypadku prostej bryły, która zyska nietuzinkowy charakter. Takie rozwiązanie będzie dobre zarówno do wykończenia nowego budynku, jak i odrestaurowania tego starego, zwłaszcza takiego, który ma dach pokryty gontem. Gont dobrze sprawdza się przy użyciu ocieplenia z wełny mineralnej. Takie ocieplenie można wybrać także w przypadku boni, zwłaszcza tych stworzonych z gotowych profili, ale i wycinanych w warstwie ocieplenia.
Bonie w połączeniu z płytką lub cegłą klinkierową – elewacja w rustykalnym stylu
Bonie można łączyć z wszelakimi materiałami, nie tylko tynkiem, zwłaszcza na sąsiednich ścianach. Oczywiście cokół może być wykończony w różny sposób np. cegłą klinkierową, a bonie mogą znaleźć się na pozostałej części ściany. Innym sposobem wykończenia może być wybór boni z jednej strony budynku i płytki lub cegły klinkierowej z drugiej. Można posługiwać się kontrastem lub barwami dopełniającymi, wedle uznania. W przypadku tradycyjnej ceglanej kolorystyki płytek i beżowych boni, można stworzyć elewację w rustykalnym stylu. Ale to tylko jedna z wielu możliwości.
Przedstawione przez nas propozycje nie są drogie, a są stylowe. Najwięcej można zaoszczędzić w przypadku boni ze sztukaterii dekoracyjnej, ponieważ w tym przypadku pracy będzie najmniej. Bardziej pracochłonne i kosztowne będzie wykonanie boni w warstwie ocieplenia, ale to sposób na który również jako inwestor możesz sobie pozwolić, nawet przy niewygórowanym budżecie. Zawsze zamiast całych ścian, możesz zdecydować się na narożniki w boniach, które także są efektowne.