Szydełkowanie, robienie na drutach wraca do łask. Coraz więcej osób decyduje się niczym nasze babcie, na robótki z użyciem między innymi włóczki. Ci, którzy dopiero co zaczynają przygodę z szydełkowaniem, potrzebują wprawy, wielu godzin pracy, aby nabyć określone umiejętności. Jednak oprócz praktyki, niezwykle istotne jest umiejętne dobieranie odpowiednich włóczek. To jakie włóczki się wybierze, ma późniejsze znaczenie przy przygotowaniu najróżniejszych przedmiotów. Co należy więc wiedzieć o włoczkach? Z czego są przygotowane? Jakie mają właściwości?
Włóczki naturalne i syntetyczne
Wśród włóczek dostępnych w pasmanteriach, musimy odróżniać naturalne od syntetycznych. To bardzo istotne, gdyż określony rodzaj włóczki wpływa na to, do czego może zostać wykorzystana. Dodatkowo mowa tutaj o konkretnych właściwościach danego rodzaju włóczek.
Włóczka wełniana – mamy tutaj do czynienia z włóczkami różnorodnego pochodzenia. Włóczka z angory, merynosów, kaszmiru, alpaki, moherów, czyli jest z czego wybierać. Zatem powinniśmy pamiętać o tym, że mamy tutaj do czynienia z najróżniejszymi właściwościami. Jednak pewne jest, że mamy do czynienia z włóczkami, które będą gwarantować ciepło. Dlatego cieszą się powodzeniem wśród osób, które przystępują do robienia skarpet, szalików czy czapek.
Włóczka bawełniana – szczególne właściwości bawełny powodują, że włóczka bawełniana zapewnia delikatność i miękkość. Bardzo ważne jest również to, że idealnie nadaje się do robienia rzeczy dla alergików, maluchów, gdyż nie ma prawie szans, że będzie uczulała.
Włóczka poliestrowa – doskonale sprawdza się przy produkcji czapek, okryć wierzchnich, elementów odzieży czy koców. Wynika to z faktu, że jest miękka i gładka.
Włóczka akrylowa – najchętniej wybierana przez osoby, które zajmują się domowym szydełkowaniem. Dlaczego? Mianowicie jest to włóczka najtańsza. Minusem tego rodzaju włóczki jest fakt, że mogą się nadmiernie mechacić oraz być gryzące. Dlatego tworzenie wyrobów z włóczki akrylowej, takich jak ubrania, czapki, szaliki nie jest najlepszym pomysłem.
Zanim kupisz włóczkę, sprawdź dokładnie metkę
Wybierając najlepsze włóczki do swoich domowych prac, należy starannie zapoznać się z tym, co widniej na metce. To właśnie z niej wywnioskujemy, jaki jest dokładny skład danej włóczki. Może się okazać, że pozornie włóczka wełniana posiada domieszki innych materiałów. Tym samym nie mamy do czynienia, z idealnie czystą bawełną. Wśród informacji na metce, etykiecie włóczki, znajdziemy również to, jak grube szydełka, druty potrzebujemy do prawidłowej pracy. Wybierając jednak włóczkę, niezależnie od tego, z jakich materiałów pochodzi, powinniśmy stawiać na najlepszą jakość.