Pluskwa jest bardzo podstępnym owadem, który potrafi skutecznie ukrywać się w naszych domach przez długi czas. Dzięki swym niewielkim rozmiarom i nocnej aktywności pozostaje niezauważalna dla domowników. Dopiero objawy ukąszeń mogą zwiastować zagrożenie związane z występowaniem insektów. Skuteczne ich wytępienie jest niezwykle trudne i wymaga specjalistycznych środków.
Czym są pluskwy?
Pluskwy to bezskrzydłe owady niewielkich rozmiarów. Ich głównym źródłem pożywienia jest krew ludzka i zwierzęca. Pasożyty te, przyciąga ciepłota organizmu oraz substancje wydzielane przez skórę. Pluskwy posiadają kłująco-ssące narządy gębowe. Największą aktywność wykazują w godzinach nocnych najczęściej od 2 do 5, czyli w głębokiej fazie snu człowieka. Kiedy są pożywione krwią, wówczas wracają do swoich kryjówek. W krajach rozwiniętych pluskwa została niemal wytępiona, jednak w ciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost jej populacji. Wiąże się to głównie z nabyciem odporności tych pasożytów na insektycydy.
Pluskwy zazwyczaj występują w miejscach, w których jest częsta rotacja ludzi, czyli w akademikach, hotelach, motelach, schroniskach, kinach, teatrach, komunikacji miejskiej czy szpitalach. Samica pluskwy codziennie składa jaja, z których wylęgają się larwy. Dojrzewają one ok. 5-8 tygodni. Do ich rozwoju potrzebna jest krew, jednak dorosłe osobniki są odporne i mogą przetrwać bez pokarmu ponad rok.
Dlaczego pluskwy zamieszkują nasze domy?
Dość częstym i powielanym mitem jest twierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu. Nie jest to prawda. Zanieczyszczenia nie przyciągają tych pasożytów, ponieważ szukają one ciepłoty ludzkiego organizmu oraz krwi, aby się pożywić. Niemniej jednak regularne sprzątanie i porządkowanie przestrzeni wraz z wynoszeniem niepotrzebnych przedmiotów znacząco przyczyni się do odkrycia ich kryjówki oraz skutecznego ich pozbycia się. Pluskwy najczęściej występują w tych miejscach, przez które przewija się sporo osób, dlatego z tych obiektów zazwyczaj przynosimy je do naszych domów. Dodatkowo pasożyty mogą znajdować się w rzeczach używanych np. ubraniach czy meblach, które są kupowane i przynoszone do mieszkania. Zdarza się także, że osoby odwiedzające nasze domy przynoszą na swoich ubraniach insekty.
Pluskwy z reguły bytują w czystych i zadbanych miejscach o gładkiej strukturze, dlatego też często wybierają domową przestrzeń. Najczęściej lokują się w meblach tapicerowanych lub materacach. Do życia potrzebują jedynie krwi, stąd też bytują tam, gdzie są ludzie, aby mogły się pożywić.
Jak rozpoznać pluskwy oraz jak sprawdzić, czy są w naszym domu?
Pierwszym i podstawowym objawem obecności pluskiew w naszych domach są pogryzienia na ciele. Charakteryzują się one zgrupowanymi czerwonymi plamkami, najczęściej występują na plecach. Dodatkowo alarmujący może być nieprzyjemny zapach, który można porównać do psujących się malin. To wydzielany przez pluskwy oleisty płyn. Takie sytuacje powinny skłonić nas do starannych poszukiwań.
Insekty te mają płaski kształt ciała. Dorosłe osobniki charakteryzują się czerwono-brązową barwą lub bladożółto-brązową, jeśli nie odżywiały się przez dłuższy czas. Dodatkowo mają ok. 5-7 mm. Swoim wyglądem przypominają pestkę jabłka. Z racji ich rozmiarów mogą bytować w dowolnym miejscu, jednak najczęściej wybierają odizolowane i ciemne przestrzenie. Ich poszukiwania należy rozpocząć od materacy (w szczególności szwy i zgięcia) oraz mebli tapicerowanych, ponieważ to właśnie tam najczęściej się ukrywają. Pomocna może okazać się latarka z mocnym światłem.
Naszą uwagę powinny zwrócić jaja pluskiew wielkością przypominające ziarenko ryżu, a także osobniki młode (kolor miodowy) oraz dorosłe (najczęściej ciemnobrązowe).
Jak znaleźć ich kryjówkę?
Szukając pluskiew, należy dokładnie sprawdzić całą powierzchnię znajdującą się wokół naszego łóżka. Insekty te mają swoje kryjówki najczęściej w okolicach miejsca, gdzie mają stały dostęp do pożywienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na samo łóżko, a dokładniej na materac (szwy, rowki, suwak i zgięcia). Dodatkowo warto sprawdzić gniazdka elektryczne (dokonując ich demontażu), listwy przypodłogowe, ubytki ścian, ramy obrazów, zasłony, karnisze, inne meble czy krzesła. Konieczny może okazać się również demontaż np. podłóg, boazerii czy tapet.
Jak można pozbyć się pluskiew?
Niestety pluskwy są bardzo odporne na działanie zwykłych środków chemicznych, dlatego skuteczna likwidacja domowymi sposobami jest niemożliwa. Chcąc trwale pozbyć się uciążliwego problemu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej dezynfekcji. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalnej i przede wszystkim certyfikowanej firmy, dysponującej specjalnymi środkami i metodami, które pozwolą na skuteczne pozbycie się insektów.
Szczególnie należy wystrzegać się firm, które mogą oferować tzw. gazowanie pluskiew. Metoda ta jest zabroniona ze względu na dużą szkodliwość. Profesjonalna i skuteczna dezynfekcja polega na użyciu środków fizycznych, termicznych oraz zastosowaniu zamgławiania ULV, suchej pary, a także wymrażaniu. Zlecając usługę odpowiedniej firmie, możemy liczyć na kompleksowe działanie. Pracownicy zlokalizują wszystkie kryjówki pluskiew i dobiorą odpowiednie środki i metody do ich skutecznej likwidacji. Najczęściej profesjonalna dezynfekcja polega na:
- ogólnym oprysku powierzchni,
- zamgławianiu zimnej i gorącej mgły (zawierającej preparat biobójczy),
- oprysku szczegółowym,
- termicznym usuwaniem insektów,
- tępieniu pluskiew metodą Cryonite (wymrażanie).
Tylko profesjonalnie przeprowadzona usługa, daje możliwość skutecznego pozbycia się pluskiew.
Pluskwy to wyjątkowo podstępne owady wiedzące, jak skutecznie ukrywać się przez dłuższy czas. Niezwłocznie po dostrzeżeniu problemu, należy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która wdroży szereg metod pozwalających na skuteczne pozbycie się insektów. Warto pamiętać, że samodzielna walka z tymi owadami może tylko zwiększyć skalę występującego problemu.