Coraz więcej osób zaczyna z troską podchodzić do kwestii ogrzewania naszych domów. Ogrzewanie gazowe jeszcze do niedawna było standardem, a dziś coraz częściej wypierane jest przez pompy ciepła. Gdzie najczęściej mamy do czynienia z funkcją pompy ciepła i o czym warto pamiętać przy zakupie pompy ciepła, by wybór okazał się trafny? Ile kosztuje pompa ciepła i czy ta inwestycja naprawdę się opłaca?
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest jednym z najefektywniejszych, ekologicznych sposobów pozyskania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Pompa ciepła zapewnia niskie koszty ogrzewania, pobierając energię cieplną z otoczenia. Warto wiedzieć, że pompa nie jest pojedynczym urządzeniem, a raczej częścią większego systemu, na który składają się trzy główne elementy. Pierwszym z nich jest dolne źródło, którym jest grunt, powietrze bądź woda. Drugim elementem jest sama pompa, której zadaniem jest czerpanie ciepła z otoczenia. Trzecim elementem systemu jest źródło górne, czyli cała instalacja grzewcza.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła działa w stosunkowo prosty sposób. Istotą jej działania jest pozyskanie ciepła z otoczenia zewnętrznego budynku i przekazanie go w postaci ciepła do budynku. Ciepło jest odbierane z wody, powietrza bądź gruntu. Aby móc skutecznie wykorzystać ciepło z otoczenia, pompa potrzebuje niewielkiej mocy elektrycznej. Aby lepiej zrozumieć zasadę działania pompy ciepła, warto pamiętać, że ciepło zawsze przemieszcza się od cieplejszego do chłodniejszego ośrodka.
Czy pompy ciepła do ogrzewania domu są opłacalne?
Coraz częściej to właśnie pompa ciepła uważana jest za alternatywę dla ogrzewania gazowego, elektrycznego czy olejowego. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet 2/3 wszystkich kosztów utrzymania budynku związane jest z jego ogrzewaniem. W początkach istnienia i stosowania przez ludzi, pompy ciepła były potężną inwestycją. Dzisiaj pompy nie są już tak bardzo kosztowne, a więc dostępne są w zasadzie dla każdego. Zapewniają najwyższe oszczędności, a jednocześnie czystość i wygodę użytkowania. Instalacja pompy ciepła ma sens wówczas, gdy chcemy zastosować ją do ogrzewania domu, a także do podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła są stosowane nie tylko do grzania, ale także do chłodzenia. Pompę ciepła wykorzystuje się także w rolnictwie w układzie alternatywnym do celów grzewczych i chłodniczych. Zdecydowanie najczęściej jednak stosowana jest w instalacji centralnego ogrzewania.
Efektywność pompy ciepła jest zależna m.in. od źródła dolnego, a także od dostosowania wszystkich parametrów pompy do konkretnego budynku. Istotne jest sprawdzenie, jakiej mocy grzewczej faktycznie potrzebujemy, by właściwie dobrać jej parametry.