Panele fotowoltaiczne mogą być montowane w różnych miejscach, jednak największą popularnością cieszą się te zakładane na dachach. Trzeba mieć pełną świadomość tego, że wybór miejsca montażu jest uwarunkowany kilkoma czynnikami, o których potencjalnych użytkowników instalacji fotowoltaicznych powinni poinformować fachowcy. Podpowiadamy, jakie warunki musi spełniać dach pod fotowoltaikę.
O czym pamiętać, decydując się na fotowoltaikę?
Decydując się na panele fotowoltaiczne, wypada pamiętać nie tylko o wyborze dobrych jakościowo modułów, ale też o ich prawidłowym montażu. W szczególności należy dokładnie przemyśleć wybór lokalizacji – to jeden z najistotniejszych czynników, który decyduje o wydajności i opłacalności zamontowanej instalacji. Dlatego warto wziąć pod lupę m.in. stopień nasłonecznienia i zacienienia terenu, dostępne miejsce itp.
Z reguły najkorzystniej wypada dach, chociaż swoich zwolenników ma również montaż paneli na gruncie. Aby z powodzeniem można było zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu, powinien on spełniać zaledwie 2 podstawowe kryteria, jakimi są: dobry stan techniczny oraz brak cienia padającego w ciągu dnia. Chodzi w szczególności o to, aby panele były przez cały czas odsłonięte, a dochodzące do nich promienie słoneczne nie napotykały po drodze na przeszkody.
Jaki powinien być dach pod fotowoltaikę?
Opłacalność domowej fotowoltaiki stoi na bardzo wysokim poziomie, ponieważ można w ten sposób znacznie oszczędzić na dotychczasowych rachunkach za energię elektryczną. Montaż fotowoltaiki na dachu ma wiele zalet:
- W przypadku instalacji po stronie południowej możemy oczekiwać produkcji prądu na bardzo wysokim poziomie.
- W przypadku umiejscowienia paneli fotowoltaicznych po stronie wschodniej lub zachodniej produkcja energii rano i wieczorem jest wysoce efektywna, ponieważ w tych porach najczęściej przebywamy w domu i zużywamy najwięcej prądu.
- W zależności od kąta nachylenia dachu zyskujemy większą produkcję albo latem (nachylenie małe), albo zimą (nachylenie duże).
Reasumując: dach do montażu paneli fotowoltaicznych nie musi być idealny i spełniać ściśle określonych warunków. Większość typów dachu można wykorzystać, aby inwestycja w fotowoltaikę była wysoce opłacalna. Pod względem kształtu wyróżnia się m.in. dachy jednospadowe (zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ gwarantuje identyczne nasłonecznienie na całej powierzchni), dwuspadowe i wielospadowe (można tu napotkać na pewne problemy z uwagi na ich niejednorodną powierzchnię). Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych dachów, najczęściej stosowane są mikroinwertery, które rozwiązują znaczącą większość problemów.
Panele fotowoltaiczne można montować praktycznie na każdym rodzaju pokrycia dachu. Mowa o dachówkach (najbardziej rozpowszechnione, moduły dopasowywane są bez większych problemów), betonie (nie generuje dodatkowych kosztów i nie trzeba stosować żadnych dodatkowych elementów), blachodachówkach (proste elementy mocujące i brak zmian w dachu) oraz styropapie (gładka faktura i możliwość stawiania paneli na konstrukcjach płaskich i skośnych).
Jakie powinno być położenie dachu?
Przy montażu paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych warto wziąć pod lupę parametry związane z położeniem dachu. Chodzi przede wszystkim o:
- kąt nachylenia – optymalny kąt waha się w granicach od 30 do 40 stopni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby panele były rozmieszczone na mniej lub bardziej pochyłych dachach,
- obecność drzew oraz innych budynków – im więcej przeszkód, tym więcej cienia, co oznacza zmniejszenie wydajności zamontowanej instalacji fotowoltaicznej,
- orientację – najlepiej, jeśli dach jest skierowany na południe, choć równie dobrze może to być kierunek wschodni lub zachodni.
Aby przekonać się, czy nasz dach spełnia podstawowe wymagania, najlepiej porozmawiać na ten temat z doświadczonymi specjalistami od fotowoltaiki i pozbyć się wszelkich wątpliwości.
Zawsze jest jakieś rozwiązanie
Nie powinniśmy się zrażać, jeśli nasz dach nie jest idealny. Firmy specjalizujące się w montażu paneli fotowoltaicznych są w stanie znaleźć optymalne umiejscowienie paneli praktycznie dla każdego typu dachu. Jeśli jednak z jakichś powodów nasz dach nie spełnia podstawowych wymagań, możliwy jest też montaż paneli na gruncie (oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednim miejscem).