W wielu domach, w szczególności starszych, znaleźć można pleśń i zapach stęchlizny. Jak się pozbyć tych szkodliwych nieprzyjemności?
Wilgoć pojawia się zarówno w starszych, jak i nowszych nieruchomościach. Kamienice, bloki, a także domy są potencjalne narażone na jej działanie. Pojawia się, szczególnie na terenach podmokłych, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Zwykle przedostaje się do budynków przez fundamenty pozbawione izolacji lub, gdy jest ona uszkodzona. Istnieją także inne rodzaje wilgoci, która powstaje np. w wyniku zalania. Wówczas osuszanie ścian ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników, bo chroni Was przed pleśnią.
Jak pleśń wpływa na zdrowie?
Pleśń pojawia się najczęściej w kuchni i łazience, ale występuje także w innych pomieszczeniach. Początkowo możesz ją zauważyć na fugach i w okolicach okien, a z czasem także na sufitach i ścianach. Płaskie, czarne kropki są dosyć charakterystyczne i bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie.
Zarodniki pleśni wytwarzają toksyny, które prowadzą do różnych dolegliwości. Wśród nich wyróżnić można przewlekłe bóle stawów, głowy i mięśni. Z pewnością obecność grzyba wyczują alergicy i astmatycy. Może pojawić się uporczywe swędzenie lub problemy z oddychaniem. U większości osób wystawionych na działanie pleśni zauważyć można osłabienie koncentracji, rozdrażnienie, a także bezsenność.
Likwidacja wilgoci w domu
Fundamentalna zasada mówi o pozbyciu się źródła wilgoci. W przypadku zalania przez sąsiada stosunkowo łatwo ją zdiagnozować, a następnie podjąć odpowiednie kroki w celu jej usunięcia. Diagnoza wydaje się dużo trudniejsza, gdy proces trwa latami. Dzieje się tak, gdy np. niesprawne parapety źle odprowadzają wodę opadową. Jej cześć trafia pod elewację.
W takiej sytuacji woda wnika w ścianę, a z czasem daje o sobie znać np. w pokoju na piętrze. Wilgoć w takim miejscu może dziwić. Najczęściej spodziewasz się jej w piwnicy lub pomieszczeniach najbliżej gruntu. Znalezienie przyczyny, którą są niesprawne parapety, bywa czasochłonne. Dlatego warto postawić na specjalistyczne firmy, dla których osuszanie budynków to codzienność.
Doświadczony pracownik wie, gdzie szukać źródeł wilgoci. Czasami to podciąganie kapilarne, czyli chłonięcie wody z fundamentów, innym razem uszkodzona rura w pobliżu nieruchomości, a momentami niesprawny parapet. Usunięcie usterki pozwala przejść do osuszania. Jest to jednocześnie dobry moment, aby skutecznie rozprawić się z pleśnią, jeśli ta doskwierała Ci pozostałym mieszkańcom.
Wilgoć w domu – pozbądź się jej!
Pozbycie się źródła pojawiania się wilgoci to połowa sukcesu. Następnym krokiem są oględziny i decyzja o niezbędnych pracach. Czasami, jeśli zdarzenie jest nagłe, jak zalanie przez sąsiada, wystarczy częste wietrzenie lub włączenie nagrzewnic. Jeśli problem nawarstwiał się latami, może być konieczne osuszanie, a następnie remont danego fragmentu ściany. Niezależnie od sytuacji warto wesprzeć się wsparciem doświadczonej firmy. Dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów, a na efekty będziesz mieć gwarancję.