Napęd do bramy ma ogromne znaczenie – to właśnie on odpowiada za możliwość otwierania i zamykania tego elementu. Nie mniej ważny jest jednak jego montaż. W trakcie przeprowadzania takich czynności może dojść do różnych błędów. Jakie z nich są najczęściej popełniane?
Niewłaściwy moment montażu napędu do bramy
Napęd do bramy przesuwnej, dwuskrzydłowej czy garażowej można zamontować dopiero w sytuacji, gdy wszystkie elementy wokół zostaną wykończone. W ten sposób można uniknąć bałaganu, a także sytuacji, w której zamontowana brama mogłaby być utrudnieniem podczas wykonywania kolejnych prac wykończeniowych. Ryzyko to także uszkodzenie napędu np. w trakcie tworzenia elewacji czy podjazdu.
Samodzielny montaż napędu do bramy
W wielu przypadkach błędem jest też montaż napędu do bramy garażowej bez pomocy specjalistów. Zazwyczaj właściciele nieruchomości nie mają odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia do przeprowadzenia takich czynności w odpowiedni sposób. Wówczas mogą oni przyczynić się do zniszczenia napędu, a nawet przymocowania go w taki sposób, że dojdzie do urwania w trakcie użytkowania.
Specjaliści wiedzą, jak poprawnie zamontować napęd do bramy, by był on stabilny i funkcjonalny. Jednocześnie potrafią oni przeprowadzić wszystkie czynności bardzo szybko, bez zbędnych opóźnień i problemów. Z tego powodu nawet w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości wie, jak zamontować bramę, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Mają oni bowiem większe doświadczenie – mówi specjalista z firmy Bramtech.
Niewłaściwie dopasowane i zamontowane elementy
Napęd do bramy przesuwnej, dwuskrzydłowej czy garażowej składa się z wielu elementów. Zwykle są one dostępne w zestawie, ale zdarza się, że niektóre części montażowe trzeba dokupić. Zwykły użytkownik takich produktów może nie wiedzieć, jakie produkty sprawdzą się w tym przypadku. Problemem jest też ich niewłaściwe zamontowanie. Nawet w sytuacji, gdy wiesz, do czego służą poszczególne elementy, może okazać się że nie wypoziomujesz ich odpowiednio, co wpłynie na nośność i ogólną funkcjonalną bramę.
Wybór odpowiedniego napędu do bramy
Jeśli wybierzesz niewłaściwy mechanizm otwierania bramy, również może on nie spełnić swojej funkcji. Zdecydowanie najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego produktu do otworu w ścianie, a w przypadku ogrodzeni – wjazdu i szerokości samochodów. Trzeba też pamiętać, że na posesji czy w garażu musi znajdować się miejsce pozwalające na umieszczenie skrzydeł w sytuacji, gdy brama jest otwarta. Jeśli wybierzesz np. bramę jednoskrzydłową czy przesuwną do miejsca, w którym ogrodzenie jest zbyt krótkie lub budynek stoi za blisko płotu, może okazać się, że produktu nie da się zamontować w żaden sposób.
Brak wykonania testów
Już na etapie montażu napędu do bram należy regularnie wykonywać testy jego działania – w ten sposób można na bieżąco wykryć ewentualne problemy i poprawić ułożenie poszczególnych elementów. W późniejszym czasie może okazać się, że na poprawki jest już za późno i trzeba rozmontować znaczną część mechanizmu. W ten sposób można oszczędzić dużo czasu, co w przypadku montażu m.in. bramy garażowej, dającej dostęp do pozostałej części budynku, ma ogromne znaczenie.