Remonty w pokojach nastolatków bywają trudne – głównie dlatego, że plan rodziców na wystrój przeważnie mocno różni się od wizji dzieci. Dorosłym zależy przede wszystkim na funkcjonalności, dla nastolatków bardziej liczy się design. Na szczęście propozycji lamp do pokoju młodzieżowego jest tak dużo, że bez problemu można znaleźć oprawy, które spełnią oba te wymagania. Sprawdź!
Oświetlenie do pokoju młodzieżowego
Przeprowadzając remonty, nie zawsze poświęcamy kwestii oświetlenia wystarczająco dużo uwagi. A to błąd – odpowiednio wybrane i rozmieszczone oprawy znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy światła palą się niemal przez cały dzień. W sypialni nastolatka oświetlenie ma szczególne znaczenie, ponieważ to przestrzeń, która spełnia różne funkcje. Służy jako miejsce do odrabiania lekcji, ale też do odpoczynku, przyjmowania gości czy oddawania się interaktywnej rozrywce.
Jakie więc powinny być lampy do pokoju młodzieżowego? Przede wszystkim zróżnicowane i wydajne. Obmyślając rozmieszczenie źródeł światła, warto podzielić przestrzeń na kilka stref i do każdej z nich dopasować odpowiednią oprawę. Dzięki temu wszystkie zakamarki pokoju zostaną dobrze oświetlone, a jego lokator będzie mógł w nim wygodnie funkcjonować.
Oświetlenie ogólne
Najważniejszym elementem oświetlenia każdego pomieszczenia, również pokoju nastolatka, jest oczywiście lampa sufitowa, pełniąca funkcję światła górnego, ogólnego. Jej zadaniem jest równomierne doświetlenie wszystkich stref. Powinna dawać światło jak najbardziej zbliżone do światła dziennego: jasne, ale rozproszone, o neutralnej barwie.
Lampy sufitowe dostępne są w niezliczonej liczbie form. Rodzaj oprawy najlepiej dopasować do metrażu pomieszczenia. W większych pokojach dobrze sprawdzą się wieloramienne żyrandole lub oprawy wiszące – równomiernie oświetlą całą przestrzeń i dzięki swojej okazałej formie optycznie nieco ją zmniejszą, aby wydawała się przytulniejsza. W mniejszej sypialni lepszym wyborem będą lampy z tradycyjnym kloszem albo plafony. Duże, rzucające się w oczy oprawy całkowicie zdominowałyby przestrzeń.
Oświetlenie biurka
Kącik do nauki i pracy przy komputerze to obowiązkowy element pokoju każdego nastolatka. Biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna, aby maksymalnie wykorzystać zalety światła dziennego. Dodatkowa lampka biurkowa będzie jednak konieczna. Najlepiej sprawdzi się model z ruchomym ramieniem, dzięki któremu można dopasować kąt padania światła do aktualnych potrzeb i precyzyjnie oświetlić cały blat biurka. Ważna jest także żarówka – światło do pracy i nauki powinno charakteryzować się barwą o chłodnym, białym odcieniu, który sprzyja zachowaniu koncentracji (w przeciwieństwie do światła ciepłego, pomagającego się zrelaksować).
Warto również pamiętać o ustawieniu wybranej oprawy w odpowiednim miejscu. Uniwersalna zasada mówi, że osoby praworęczne powinny mieć lampkę po lewej stronie, natomiast leworęczne po prawej, aby nie zasłaniały sobie ręką źródła światła.
Oświetlenie sprzyjające relaksowi i rozrywce
Dopełnieniem aranżacji każdego pokoju młodzieżowego powinno być oświetlenie punktowe. Ma ono 2 cele: doświetla wybrane strefy i pełni funkcje dekoracyjne, sprzyjające budowaniu odpowiedniego klimatu we wnętrzu. Oświetleniem punktowym może być na przykład lampka nocna, klinkiet nad łóżkiem czy taśma LED umieszczona na regale z książkami albo szafce pod telewizorem.
Takie dodatkowe źródło światła w pokoju nastolatka powinno sprzyjać odpoczynkowi – czytaniu, oglądaniu filmów, graniu na komputerze czy konsoli, relaksowaniu się przy muzyce – dlatego dobrze, aby wyróżniało się ciepłą, miłą dla oka barwą o żółtych tonach, która działa odprężająco. Oświetlenie stricte dekoracyjne, takie jak wspomniane wyżej taśmy LED, mogą być kolorowe. W ich przypadku chodzi o to, aby niwelowały niekorzystne dla wzroku kontrasty świetlne, tworzące się, gdy na przykład oglądamy telewizor w ciemnym pomieszczeniu.
Lampa do pokoju młodzieżowego – moc kolorów i oryginalnych form
A co z designem? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo nie istnieją żadne uniwersalne zasady, które ułatwiałyby wybór. Kwestie estetyczne z całą pewnością warto skonsultować z właścicielem pokoju. Oprawy znanych producentów, takich jak Italux, Philips czy AZzardo, łączą w sobie walory zarówno funkcjonalne, jak i wizualne, więc nawet w przypadku najbardziej designerskich lamp nie trzeba obawiać się o brak funkcjonalności.
Lampy sufitowe młodzieżowe
Idealna lampa do pokoju młodzieżowego powinna być dopasowana do gustu i upodobań jego właściciela. To nadrzędne kryterium. Jeśli lokator nie ma sprecyzowanego stylu, według którego chciałby urządzić swoją sypialnię, dobrym wyborem będą na przykład minimalistyczne reflektory osadzone na listwie. Taka opcja świetnie dopasuje się do różnorodnych aranżacji w nowoczesnym stylu, a jednocześnie skutecznie oświetli przestrzeń – głowice reflektorów są ruchome, więc kąt padania światła można dowolnie regulować.
Równie często wybieranymi lampami do pokoju nastolatków są te w stylu industrialnym – tzw. „pająki”, czyli ozdobne żarówki osadzone na drewnianym pałąku, lub oprawy o drucianym kloszu. Styl loftowy jest nowoczesny, minimalistyczny i nieprzekombinowany, a jednocześnie stylowy – i dzięki temu lubiany przez młodych ludzi.
Lampy do pokoju nastolatków często mają też futurystyczną formę – wyglądają wtedy jak rekwizyt z filmu science fiction. Taka oprawa od razu przyciąga spojrzenia i staje się ważną dekoracją wnętrza. Ponieważ sama w sobie jest bardzo ozdobna, najlepiej pasuje do wnętrz nowoczesnych, ale urządzonych minimalistycznie.
Zawsze dobrym pomysłem na lampy sufitowe młodzieżowe jest również kolor. Pokoje nastolatków zazwyczaj są kolorowe i dzięki temu tętniące życiem, głównie za sprawą dodatków i bibelotów, które zdobią wnętrze. Plakaty na ścianach, książki, płyty, zdjęcia w ozdobnych ramkach, pamiątki, dywan, zasłony – wszystko to zazwyczaj czaruje kolorami. Sypialnia nastolatka co prawda nie jest tak barwna, jak pokoje młodszych dzieci, ale z całą pewnością zwykle jest najbardziej kolorową przestrzenią w domu.
Dodatkowe lampy do pokoju nastolatków
Oświetlenie dodatkowe, takie jak lampa podłogowa czy biurkowa, powinny stylistycznie nawiązywać do oprawy głównej – czyli sufitowej. Nie muszą pochodzić z tej samej kolekcji, ale dobrze, aby łączył je jakiś wspólny element, np. kolor, materiał czy detal dekoracyjny. Dzięki temu można uzyskać tak pożądany w każdym wnętrzu efekt spójności.
Szukasz lamp do pokoju młodzieżowego? Zajrzyj na karel2.pl. Od 30 lat działamy na rynku hurtowni elektrycznych i o oświetleniu wnętrz wiemy wszystko. Znajdziesz u nas najmodniejsze oprawy znanych producentów, które łączą w sobie funkcjonalność i stylowy design.
Źródło zdjęć: karel2.pl, shutterstock.com