Najlepiej przemyśleć swoje potrzeby i dopiero na ich podstawie podjąć decyzję. Pod rozwagę warto będzie wziąć dwie ważne kwestie: czy mamy skłonność do alergii czy potrzebujemy mocnego wygrzania. Może się okazać, iż najlepsze będzie rozwiązanie mieszane – puchowa pościel na zimę, zaś kołdra syntetyczna w okresie letnim. Miejmy na uwadze, iż praktycznie rzecz biorąc z każdego typu wypełnienia szyję się modele całoroczne oraz sezonowe. Ciekawą opcję, mogą stanowić również pościele termoaktywne z syntetycznym wypełnieniem, które mogą regulować temperaturę naszego ciała. Struktura takich poduszek i kołder sprawi, iż w nocy nie będziemy się pocić, a ponadto surowce zastosowane do ich wyprodukowania stanowią gwarancję, iż możemy spać komfortowo, ponieważ odprowadzany jest nadmiar wilgoci.
Pościel puchowa – charakterystyka
Pościel puchowa wypełniona jest zwykle puchem kaczym albo gęsim, warto jednakże zauważyć, iż bardziej docenia się ten drugi. Puch z gęsi jest bardziej sprężysty, lżejszy i delikatniejszy, aniżeli kaczy. Poduszki i kołdry z wypełnieniem puchowym są bardzo lekkie, a równocześnie zapewniają użytkownikowi bardzo dobra cieplną izolację. Możemy stosować je bez względu na porę roku, bez strachu o nadmierne pocenie się. Chociaż przyjmuje się, iż pościel puchowa nie jest zalecana osobom będącym alergikami, na rynku znaleźć można specjalne poduszki i kołdry antyalergiczne wykonane z gęsiego puchu. Wypełnienie w takim rodzaju pościeli, jest dokładnie czyszczone i pozbawione pyłu. Jej poszycie jest gęsto tkane z wysokiej jakości bawełny z uwagi na to, aby uniemożliwiać przedostawanie się do środka roztoczy i kurzu. Ta budowa sprawia, iż pościel puchowa może być użytkowana również przez alergików.
Pościel wypełniona pierzem – charakterystyka
Pierze są następnym surowcem, który wykorzystuje się celem wykonania wypełnienia pościeli. Nie są one jednak na tyle sprężyste co puch i nie potrafią zapewniać odpowiedniej wentylacji ciału. Poza tym poduszki i kołdry z pierzem zajmują znacznie więcej miejsca, mają większą wagę i nie są tak delikatne, jak te puchowe.
Rodzaje pościeli z wypełnieniem syntetycznym
Na rynku dostępne są różne rodzaje wypełnienia syntetycznego pościeli, spośród których większość została przygotowana z poliestru, niemniej pod różną postacią.
Pościel wypełniona włóknami poliestrowymi
Włókna z poliestru są antystatyczne, elastyczne i niezwykle lekkie. Ich minusem mogą być mniejsze zdolności do termoizolacji (poduszki i kołdry z takim wypełnieniem sprawdzą się głównie latem). Ponadto taka pościel doskonale zatrzymuje ciepło, dzięki czemu sprawdzi się zimą.
Pościel wypełniona kulkami silikonowymi
Wypełnienie pościeli pod postacią kulek silikonowych, może imitować puch (jest sprężyste, miękkie i ciepłe), niemniej jednak nie zbija się wyłącznie w jednym miejscu, pozostaje też odporne na odkształcenia, a pranie nie jest w stanie mu zaszkodzić, nawet wielokrotne. Kępki włókien mogą się swobodnie poruszać w pościeli, dzięki czemu nawet jej rogi pozostają wypełnione, co pozwala na łatwe nadawanie kształtu.
Pościel wypełniona włóknem silikonowym
W tym wypadku, pościel wypełniona jest włóknami poliestrowymi, które zostały pokryte silikonem. Takie poduszki i kołdry, są niezbyt ciepłe, bardzo lekkie i do tego elastyczne.
Pościel wypełniona włóknami spiralnymi
Kolejny rodzaj syntetycznego wypełnienia, to włókna spiralne. Utrzymują kołdry oraz poduszki w takim samym stanie przez dłuższy czas użytkowania. Ponadto takie wypełnienie zatrzymuje więcej ciepła, dlatego pościel wykonaną z jego użyciem dobrze jest stosować zimą.