Obecnie niemal wszędzie obowiązuje segregacja śmieci. Kolory worków ułatwiają wyrzucanie poszczególnych grup odpadów do określonych pojemników. Dzięki temu służby zajmujące się ich odbiorem i utylizacją mogą je przekazać do recyklingu. Zasada ta obowiązuje już od dawna, wciąż jednak niektórzy mają wątpliwości, jakie kolory worków do segregacji śmieci wybrać.
Segregacja śmieci a kolory worków
Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie odpady komunalne, czyli generowane przez gospodarstwa domowe, należało wrzucać do jednego zbiorczego kontenera. Na ulicach można było spotkać jedynie specjalne pojemniki do gromadzenia makulatury, szkła i metalu, jednak wciąż stanowiły one rzadkość. Obecnie we wszystkich większych miastach, a także w większości wsi obowiązuje segregacja śmieci. Kolory worków ułatwiają mieszkańcom wrzucanie do nich odpadów określonej frakcji, czyli:
- papieru,
- metalu i plastiku,
- szkła,
- odpadów zielonych, które ulegają biodegradacji.
Śmieci, których nie można przypisać do żadnej z grup, powinny trafiać do pojemnika na śmieci zmieszane czyli niesegregowane. Nie da się ukryć, że spora liczba opcji do wyboru i zasad z nimi związanych może u niektórych budzić wątpliwości, jaki kolor worka, na jakie śmieci będzie odpowiedni.
Sytuacji jeszcze jakiś czas temu nie poprawiał fakt, że w niektórych miastach wprowadzono indywidualne oznaczenia kolorów worków na śmieci. Czasami było ich nawet kilkanaście, co budziło wśród mieszkańców konsternację i de facto negatywnie wpływało na skuteczność segregowania odpadów.
Obecnie ujednolicone nowe kolory worków na śmieci nie pozostawiają wątpliwości, jaka frakcja powinna do nich trafić.
Kolorowe worki na śmieci – co oznaczają poszczególne barwy?
Nie wiesz, jak odczytywać kolory worków na śmieci segregowane? Sprawdź, jak prawidłowo wyrzucać domowe odpady. Do wyboru masz pięć możliwości. Przewidziano cztery kolory worków na śmieci, które mogą zostać poddane recyklingowi i jeden na frakcję zmieszaną.
Kolor worka na szkło to zielony. Możesz do niego wrzucać butelki, słoiki lub szklane opakowania po kosmetykach. Nie można natomiast umieszczać w nim między innymi ceramiki, doniczek i luster, ani żadnych odpadów niebezpiecznych, na przykład nieopróżnionych fiolek z lekami.
Worek na papier – kolor niebieski to z kolei pojemnik do gromadzenia makulatury, czyli gazet, pudełek kartonowych, papieru biurowego, książek i zeszytów. Natomiast nie powinno się wrzucać do niego kartonów po mleku i napojach, ponieważ zawierają one także inne rodzaje materiałów, między innymi plastik.
Plastik – jaki kolor worka? Odpady z tworzyw sztucznych należy wrzucać do pojemników oznaczonych barwą żółtą. Jest to odpowiednie miejsce na odkręcone i zgniecione butelki PET, opakowania po kosmetykach i środkach higienicznych, aluminiowe i metalowe puszki (po napojach i konserwach), kartony po mleku i napojach oraz złom żelazny. Do worka do segregacji odpadów plastikowych nie można wrzucać strzykawek, baterii ani akumulatorów.
Listę zamyka kolor worka na odpady biodegradowalne, czyli brązowy. Tutaj można umieszczać gałęzie ściętych drzew i krzewów, skoszoną trawę, owoce i warzywa, trociny i resztki żywności z wyjątkiem kości i mięsa. Nie należy natomiast wyrzucać popiołu z węgla, płyt wiórowych i martwych zwierząt.
Wszystkie pozostałe śmieci lub te, do których masz wątpliwości, powinny znaleźć się w kontenerze lub worku czarnym, czyli przeznaczonym do zbierania odpadów zmieszanych, niemogących trafić do recyklingu. Wiesz już, jakie są kolory worków na śmieci. Teraz ich segregacja powinna być dużo łatwiejsza.