Stosowanie kolektorów słonecznych lub powietrznych pomp ciepła do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) są stosowane przez wielu inwestorów. W naszym dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat korzyści z wyboru bezobsługowych rozwiązań zasilanych odnawialnym źródłem energii.
W trakcie poszukiwania najlepszych rozwiązań należy zastanowić się, które z dwóch ekologicznych systemów ogrzewania wody użytkowej będą najbardziej odpowiednie. Oczywiście wskazane rozwiązania, czyli zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy ciepła od Sunday Polska charakteryzują się wysoką sprawnością. W dodatku są one ekologiczne i w sposób szybki i sprawny przygotowują CWU a co najważniejsze umożliwiają zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowym atutem jest również ich bezobsługowość – urządzenia te nie wymagają praktycznie naszej ingerencji.
Kolektory słoneczne vs. pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?
Istotnym aspektem w kontekście wyboru kolektorów słonecznych i pomp ciepła nie jest sam wybór pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami. Z większą precyzją powinniśmy bowiem sprawdzić wykonanie urządzeń i analizować je pod kątem jakości wykonania oraz wykorzystania do produkcji solidnych komponentów, możliwość stosowania sprawdzonych technologii, a także ich funkcjonalność. Celem podjęcia decyzji, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze – kolektory słoneczne lub pompy ciepła, warto przyjąć takie same założenia pod kątem tego, jakie potrzeby ma zaspokoić ciepła woda użytkowa – czyli jakie jest średnie dobowe zużycie ciepłej wody. Wszystko zależy oczywiście od ilości osób korzystających oraz średniego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (biorąc pod uwagę potrzeby domowników i różnego rodzaju sprzętów, znajdujących się w budynku).
Pompy ciepła a może kolektory słoneczne?
Pompa ciepła charakteryzuje się porównywalnymi kosztami inwestycyjnymi w porównaniu z kolektorami słonecznymi. Inwestorzy zainteresowani zakupem kolektorów słonecznych często zapominają natomiast o kosztach eksploatacyjnych, wynikających z konieczności przeglądów instalacji i kosztownej wymianie glikolu. Kolektory słoneczne w zależności od parametrów, jakimi się charakteryzują mogą być też tańsze od pomp ciepła. Aby podjąć optymalną dla siebie decyzję, niezbędna jest analiza zarówno obecnej sytuacji, jak i prognozowanie przyszłego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową wraz z analizą innych wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Podsumowanie – kolektory słoneczne i pompy ciepła
Oba urządzenia – kolektory słoneczne i pompy ciepła mają cechy wspólne, takie jak wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Oprócz tego sprzęt tego rodzaju pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania wody użytkowej w budynku i ma swój udział w ochronie środowiska naturalnego. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z wad. W przypadku pomp ciepła – dzięki nim można wygenerować większe oszczędności, niemniej, pod kątem ochrony środowiska to działanie plasuje się gorzej niż kolektory słoneczne, pod warunkiem ich bezawaryjnej pracy. Fakt ten wynika ze zużywania znacznie większej ilości energii elektrycznej przy produkcji niezbędnej na cele CWU energii cieplnej. Nie zapominajmy jednak o kwestiach związanych z obecnością glikolu w kolektorach słonecznych. Awarie mogą doprowadzić do jego wycieku i w konsekwencji stać się dużym obciążeniem dla środowiska.
Dodatkowym aspektem jest złożony mechanizm pomp ciepła. Posiadają one bowiem wiele mechanizmów, które mogą ulec awarii w trakcie procesu eksploatacji. Z kolei na kolektory słoneczne składa się wyłącznie mechanizm pompy obiegowej. Co więcej, pompy ciepła podczas swojej pracy generują więcej hałasu, co dla wielu użytkowników może być dużym minusem. Warto zwrócić natomiast uwagę, że pompy ciepła to urządzenia, z których korzystanie jest możliwe niemal przez cały rok, a kolektory słoneczne słyną ze swojej niezawodności w okresie wiosenno-letnim, podczas gdy w okresie jesienno-zimowym można odnotować wyraźny spadek ich wydajności.