Kiedyś inwestorzy nie mieli dużego wyboru, królowały rury ze stali. I w sumie stal świetnie się sprawdzała. Odporna na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne nie miała sobie równych. Niestety stal nie jest idealna ze względu na ściany, które nie są gładkie. Odkłada się w niej osad i jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii.
Dziś do wyboru mamy szerokie spektrum rur wodociągowych do wyboru i koloru rzec można, choć najczęściej przeważają standardowe. Natomiast obecnie takim złotym środkiem pomiędzy trwałością i ceną są rury cwu z materiałów sztucznych. Jakie atesty powinny mieć?
Dom rurkami stoi
Każdy jest opleciony rurami i rurkami. Jedne to ogrzewanie w domu czyli CO, kolejne prowadzą wodę, a następne służą do wentylacji. Wybór rur ma istotne znaczenie przede wszystkim jeśli chodzi o ich zużycie i częstotliwość wymiany oraz kolejna kwestię, czyli cenę. Najpopularniejsze obecnie są rury z miedzi oraz z tworzyw sztucznych. Stal odeszła już w niepamięć.
Choć miedź jest droższa od rur wykonanych z materiałów sztucznych to spójrzmy na montaż obydwu rodzajów. W przypadku tych drugich, przyjrzyj się cenom złączek i kształtek. Nie należą one do tanich i znacznie podnoszą koszt instalacji rur z tworzyw sztucznych.
Rodzaje rur miedzianych
Rury miedziane występują w trzech odsłonach:
- miękkie – zwoje,
- półtwarde – sztangi,
- twarde – sztangi.
W jednorodzinnych domach najczęściej instalowane są te pierwsze. Dzięki ich giętkości, łatwiej je ukształtować. Miedziane rury łączy się za pomocą złączek zaprasowanych bądź skręcanych albo przez lutowanie. Połączenia są solidne, a koszt złączek niższy niż w przypadku rur do cwu z tworzyw sztucznych. Miedź jest coraz chętniej stosowana przy instalacjach wodnych w domach jednorodzinnych. Przede wszystkim ze względu na uniwersalność tego materiału, bez względu na rodzaj rur, czy są miękkie czy twarde, czy z powłoką czy bez. Kolejny argument za rurami z miedzi to jej właściwości bakteriostatyczne. Oznacza to, że nie przyczyniają się do rozwoju bakterii, co przede wszystkim ma znaczenie przy jakości wody pitnej.
I w przypadku miedzi mamy sto procent pewności, z czego rury są wykonane, inaczej wygląda to przy tworzywach sztucznych.
Rury z tworzyw sztucznych
Obecnie mamy duży wybór rur z tworzyw sztucznych, a sama definicja cwu nie podpowiada, które z nich są najlepsze. Najważniejsze, by wybrane produkty miały atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Do ich tworzenia wykorzystywane są ropa naftowa (dokładniej uzyskany z niej propylen, etylen i inne węglowodory), celuloza oraz gaz ziemny. Są one ze sobą łączone za pomocą chemicznych dodatków.
Nad miedzianymi rurami mają dużą przewagę, jeśli chodzi o utratę ciepła. Znacznie szybciej ciepło oddaje miedź niż materiały sztuczne, dlatego rury z nich wykonane również cieszą się popularnością. Są odporne na środki chemiczne i korozję. Termoplasty, bo tak są również określane, uważane są za rury sprzyjające wodzie pitnej, dlatego często wykorzystywane w transporcie wody przeznaczonej do celów użytkowych.
Termoplasty są łatwiejsze w montażu od rur miedzianych, więc do samodzielnych prac są lepszym wyborem.