Drzwi wejściowe są wizytówką domu, która wpływa na wygląd zewnętrzny budynku. Ponadto są jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia domu, dlatego ważne jest, aby spełniały wszystkie wymagania, służyły przez wiele lat i zapewniały komfort użytkowania. Aby móc cieszyć się takim efektem, trzeba zadbać nie tylko o wybór drzwi zewnętrznych o odpowiednich parametrach technicznych i określonym wyglądzie, ale również ich prawidłowy montaż. Odpowiednie zamontowanie drzwi jest skomplikowane – konieczne jest uwzględnienie wielu czynników oraz posiadanie fachowych umiejętności. Dlaczego tak ważny jest prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych? Co trzeba wziąć pod uwagę? Jak zamontować drzwi wejściowe? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu – czytaj dalej!
Dlaczego prawidłowy montaż drzwi wejściowych jest ważny?
Przy wyborze drzwi wejściowych warto zwracać uwagę na modele, które nie tylko spełniają nasze wizualne oczekiwania, ale będą również posiadać niezbędne parametry techniczne. Jednak wybór odpowiedniego produktu to nie wszystko — konieczny jest poprawny montaż drzwi zewnętrznych. Dopiero on pozwala cieszyć się wygodą użytkowania, trwałością, bezpieczeństwem i właściwą termoizolacją. Źle zamontowane drzwi mogą sprawiać trudności przy otwieraniu i zamykaniu, mogą też zatrzaskiwać się w nieodpowiednich momentach i stanowić łatwiejszą do wyważenia barierę. Ponadto błędy podczas montażu mogą skutkować ryzykiem powstania mostków termicznych i strat ciepła, które z kolei często prowadzają do obniżenia komfortu domowego, większych rachunków za ogrzewanie oraz problemów z pleśnią i grzybem. Tak więc widać, iż prawidłowy montaż jest kluczowy – nawet najlepszy produkt nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli będzie źle zamontowany.
Montażu drzwi wejściowych można dokonać samodzielnie, jednak trzeba liczyć się z faktem, iż nie jest to łatwe zadanie. Wstawianie drzwi zewnętrznych wymaga fachowej wiedzy, umiejętności oraz profesjonalnych narzędzi. Ponadto, jeśli popełnimy błąd, problemy z użytkowaniem drzwi, powstałe w wyniku nieprawidłowego montażu, mogą nie podlegać gwarancji. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest zatrudnić do tego zadania fachowców.
Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu drzwi zewnętrznych?
Montaż drzwi zewnętrznych nie jest łatwy i trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć już na etapie wyboru odpowiedniego modelu, jest sposób, w jaki drzwi będą się otwierać. Drzwi otwierane na zewnątrz wpływają na oszczędność przestrzeni wewnątrz i sprawdzą się szczególnie w przypadku małych przedpokoi, jednak konieczna jest większa przestrzeń na zewnątrz, a ponadto drzwi będą narażone na czynniki atmosferyczne podczas otwierania. Drzwi otwierane do wewnątrz natomiast łatwiej jest zablokować w razie potrzeby. Trzeba też rozważyć, czy skrzydło drzwi będzie prawe, czy lewe.
Następna kwestia, o której należy pamiętać, to właściwe pomiary otworu drzwiowego. Zadanie to powinno zostać zlecone fachowcom, ponieważ najmniejszy błąd może okazać się sporym problemem w przyszłości. Konieczne jest uwzględnienie wymiarów zarówno szpalety zewnętrznej, jak i wewnętrznej.
Nie należy zapominać o uwzględnieniu rodzaju ściany i materiału, z jakiego została wykonana. Montaż drzwi będzie inaczej wyglądał np. w przypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianą z drewnianych bali, gdyż z czasem może ona osiadać. Należy trzymać się wytycznych od architekta, który stworzył projekt konkretnego domu. Szczególnie ważny jest rodzaj ściany – ościeżnica będzie inaczej osadzona w zależności czy mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową, dwuwarstwową czy trójwarstwową, gdyż trzeba uważać, by nie powstał obwodowy mostek termiczny.
W przypadku montażu drzwi w ścianie jednowarstwowej ościeżnica powinna być umiejscowiona w połowie grubości muru, w ścianie dwuwarstwowej na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej, tak aby drzwi licowały się ze ścianą zewnętrzną, natomiast gdy mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową, drzwi montujemy w warstwie ocieplenia.
Przed rozpoczęciem montażu ważne jest również dokładne obejrzenie drzwi i sprawdzenie, czy produkt jest kompletny, zgodny z zamówieniem i nie posiada uszkodzeń ani wad. Należy też zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta, których należy dokładnie przestrzegać, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo utraty gwarancji.
Kolejną istotną sprawą jest dokładne oczyszczenie otworu drzwiowego i zgromadzenie odpowiednich narzędzi, takich jak: młotek, wiertarka, śrubokręty, poziomica, kątownik, miarka, kliny, kołki, wkręty lub dyble, pianka montażowa niskoprężna, folia lub taśma malarska.
Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku
Montaż drzwi zewnętrznych powinien odbywać się zgodnie z wytycznymi producenta i wzięciem pod uwagę specyfiki budynku oraz samych drzwi. W zależności od wielu czynników (np. materiału, z którego zbudowany jest domu) będzie on przebiegał inaczej. Cały proces montażu drzwi można podzielić na kilka ogólnych etapów.
Przygotowanie otworu
Pierwszym etapem montażu drzwi zewnętrznych jest przygotowanie otworu. Przede wszystkim musi mieć on określone wymiary – otwór drzwiowy powinien być około 20-30 cm szerszy od ościeżnicy i 10-15 cm od niej wyższy. Z tego względu warto zaplanować zakup drzwi już na etapie wznoszenia ścian, gdyż pozwoli to uniknąć konieczności późniejszego powiększenia lub pomniejszenia otworu. Wymiary mogą się różnić w zależności od m.in. rodzaju ościeżnicy czy zawiasów. Szczegółowych wymiarów otworu należy szukać wśród wytycznych od producenta. Ponadto ważne jest odpowiednie przygotowanie ościeży – należy zadbać, by powierzchnia była gładka, równa i sucha.
Montaż ościeżnicy
Mając wzgląd na kwestie praktyczne, zdecydowana większość ościeżnic jest produkowana w taki sposób, aby można było ją złożyć samodzielnie. Składanie ościeżnicy polega na umieszczeniu wszystkich elementów, czyli dwóch ramiaków pionowych, ramiaka górnego i ślepego progu, na płaskiej powierzchni i połączeniu ich ze sobą. Gdy mamy do czynienia z gotowym zestawem, trzeba zdjąć ostrożnie skrzydło drzwiowe z ościeżnicy.
Pierwszym etapem montażu jest umieszczenie ościeżnicy w otworze drzwiowym. Aby wyeliminować powstawanie mostków termicznych, konieczne jest ulokowanie jej w odpowiednim miejscu w zależności od rodzaju ściany. Następnie przychodzi kolej na osadzenie skrzydła drzwi. W tym celu najpierw należy unieruchomić ościeżnicę przy pomocy plastikowych lub drewnianych klinów. Ważne jest zachowanie równych odstępów pomiędzy murem a ramiakami po obu stronach. Gdy już wstępnie ustawimy ościeżnicę, montujemy skrzydło i sprawdzamy, czy działa prawidłowo. Jeśli wszystko jest poprawnie, można je ściągnąć i przejść do mocowania drzwi.
Izolacja drzwi zewnętrznych
Gdy zamocowanie ościeżnicy mamy już za sobą, należy uszczelnić szparę pomiędzy futryną a murem niskoprężną pianką montażową. Należy jednak uważać, ponieważ pianka pęcznieje i podwaja swoje rozmiary, dlatego warto zabezpieczyć futrynę przed odkształceniami za pomocą rozpórek. Należy też użyć taśmy malarskiej do zabezpieczenia ościeżnicy. Pianka tężeje po upływie 24 godzin i wtedy możemy usunąć jej nadmiar, taśmę i kliny. Ważny jest też montaż progu, który powinien być stabilny i szczelny, gdyż w przeciwnym wypadku jest ryzyko zawilgocenia i wychłodzenia domu. Próg montujemy w przygotowanej wcześniej w posadzce szczelinie i zabezpieczamy dodatkową warstwą izolacji.
Zakładanie skrzydła drzwiowego i prace wykończeniowe
Ostatnim etapem montażu jest założenie skrzydła drzwi oraz regulacja zawiasów. Montujemy w drzwiach zewnętrznych zamek, klamkę i szyld, a potem należy przykręcić zawiasy do ościeżnicy i zawiesić skrzydło. Następnie regulujemy zawiasy za pomocą klucza imbusowego. Gdy zakończymy montowanie drzwi, można przejść do prac wykończeniowych, takich jak wyrównanie ościeżnicy zaprawą tynkarską, gładzenie i szpachlowanie.
Podsumowane
Drzwi zewnętrzne są ważną częścią każdego domu i mieszkania. Jako że są tak często używane, ważne jest, by spełniały wszystkie funkcje praktyczne i estetyczne, aby zapewnić komfort użytkowania, bezpieczeństwo i zamierzony efekt wizualny użytkownikom. Jednak sam wybór odpowiedniego produktu to nie wszystko – aby drzwi zewnętrzne spełniały wszystkie oczekiwania, konieczne jest ich prawidłowe zamontowanie. Montaż drzwi przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta w staranny i rzetelny sposób gwarantuje odpowiednią izolację cieplną, bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniami, trwałość i komfortowe użytkowanie. Warto więc przyłożyć się do tego zadania lub zatrudnić ekipę profesjonalistów.