Marzysz o zakupie swojego pierwszego mieszkania, a nie wiesz, w jaki sposób zabrać się za formalności związane z jego zakupem? To nic trudnego. Wystarczy zapoznać się z odpowiednimi krokami, jakie powinniśmy podjąć przed każdym zakupem mieszkania. Dom lub mieszkanie to zakup na lata, a nawet na całe życie, dlatego dobrze, aby był zakupem przemyślanym.
(Sprawdź rzetelnego dewelopera – https://republikawnetrz.pl/inwestycje-w-trakcie-sprzedazy/)
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Kupując mieszkanie, zwracamy uwagę na wiele ważnych czynników, które będą miały wpływ na nasze dotychczasowe życie. Wybieramy mieszkania, które jak najbardziej dorównują naszym wymaganiom. Najlepiej by było, aby mieszkanie spełniało wszystkie nasze wymogi, ponieważ zakup mieszkania nie jest tanią inwestycji – radzą eksperci z https://republikawnetrz.pl/.
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:
- okolicę — oczywiście wybór mieszkania w danej okolicy jest zupełnie świadomy, czasami wybieramy mieszkanie położone dalej od naszego miejsca pracy, gdyż cena jest bardziej satysfakcjonująca. Jednakże większość ludzi kupuje mieszkanie w okolicy szkoły dzieci lub własnej pracy.
Warto zapytać się mieszkających na osiedlu mieszkańców, czy dane miejsce jest bezpieczne oraz jakie atrakcje znajdują się tej dzielnicy. - lokalizacja — dobrze jest wcześniej zorientować się, czy w pobliżu są przystanki autobusowe/tramwajowe i parkingi dla samochodów. Warto sprawdzić sobie połączenia do miejsc, do których codziennie będziemy dojeżdżać.
O co zapytać sprzedającego mieszkanie?
Pierwszy spotkanie z osobą sprzedającą mieszkanie, powinno się odbyć w jak najlepszej atmosferze. Na pierwszym spotkaniu warto zapytać o wszystko, co nas interesuje względem mieszkania, a także dokładnie je poznać. Należy w tym czasie wypytać dokładniej właściciela o:
- wysokość opłat — zapytajmy, ile właściciel płaci za czynsz, a ile wynoszą go pozostałe opłaty za media. Zasięgnijmy opinii, ile w ciągu miesiąca właściciel wydaje na utrzymanie mieszkania.
- wyposażenie mieszkania — dowiedz się, co właściciel zostawia w mieszkaniu, a co z sobą zabiera, żeby w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek. Może okazać się, że osoba sprzedająca nieruchomość chce ze sobą zabrać na przykład: pralkę, lodówkę, ale może również to wszystko zostawić. Warto mieć pewność przy zakupie mieszkania.
- standardy mieszkania — tutaj należy dokładnie sprawdzić, czy mieszkanie jest w dobrym stanie. Może okazać się, że sprzęty, które zostawia właściciel, są popsute i nie nadają się do użytku. Trzeba się wszystkiemu dokładnie przyjrzeć i zapytać właściciela o ich stan.
- powód sprzedaży nieruchomości — zapytajmy otwarcie i bez krępacji, z jakich powodów właściciel sprzedaje mieszkanie.
Jak najbardziej możemy pytać o ukierunkowanie okien w mieszkaniu, a także czy są dodatkowe pomieszczenia tak jak: komórka lokatorska, czy piwnica. Można także zapytać o rok budownictwa, pozwoli nam to w ocenie możliwego stanu technicznego nieruchomości.
Jeżeli dane mieszkanie nas zainteresowało, to warto na spokojnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy jego posiadania. Należy pomyśleć, czy proponowana przez właściciela cena jest dla nas odpowiednia. Jeżeli jest za wysoka, warto zastanowić się nad przebiegiem negocjacji, które przeprowadzimy na kolejnych spotkaniach. Zakup mieszkania jest inwestycją bardzo poważną wiążącą na lata, dlatego należy tę decyzję bardzo dobrze przemyśleć.
Kontakt do ekspertów – https://republikawnetrz.pl/kontakt/.