Większość instalacji grzewczych wykorzystujących powietrzną pompę ciepła jest wyposażonych w bufor ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, główną funkcją zbiornika buforowego jest magazynowanie ciepła i oddawanie go do instalacji centralnego ogrzewania. W instalacjach z pompami ciepła zbiornik buforowy ma jednak większe znaczenie, a jego rola jest bardziej złożona. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zastosować zbiornik buforowy w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła i jak go dobrać.
Co daje zbiornik buforowy instalacji centralnego ogrzewania i pompie ciepła?
Bufor ciepła zwiększa pojemność wodną w instalacji. W systemach opartych o pompy ciepła jest to szczególnie ważne. Dlaczego? Otóż w taki sposób unikamy taktowania urządzenia. Takie rozwiązanie umożliwia rzadsze załączanie się sprężarki pompy ciepła, dzięki czemu wydłuża jej żywotność. Kolejnym zadaniem zbiornika buforowego w takich instalacjach jest regulacja przepływu cieczy grzewczej i magazynowanie energii, która potrzebna jest do odmrażania parownika.
Zastosowanie zbiornika buforowego daje również szersze możliwości w kontekście podłączenia innych źródeł ciepła. W zależności od modelu, do takiej instalacji możemy podłączyć np. kolektory słoneczne.
Kiedy stosować bufor ciepła?
Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy warto zastosować bufor ciepła, jest pojemność wodna instalacji. Zastosowanie takiego rozwiązania jest zalecane, gdy pojemność wodna systemu centralnego ogrzewania jest mniejsza niż 10 L na 1 kW mocy grzewczej pompy. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której warto zamontować bufor ciepła.
Zbiornik buforowy powinien być częścią instalacji centralnego ogrzewania jeśli budynek podzielony jest na kilka obiegów (np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe) oraz kiedy wykorzystuje się różne źródła ciepła, nie tylko pompę.
Jaka pojemność buforu ciepła?
Dla efektywnej pracy całego systemu niezbędny jest odpowiedni dobór pojemności zbiornika buforowego do pompy ciepła, np, Shizen. Do optymalnej pracy instalacji z ogrzewaniem podłogowym. pojemność buforu nie powinna być mniejsza niż 10 l/1kW mocy pompy ciepła. Dla instalacji wyposażonej w grzejniki wartość ta powinna wynosić co najmniej 20l/1 kW.
Rodzaje zbiorników buforowych
Oprócz pojemności warto zwrócić uwagę na sam rodzaj zbiornika. Na rynku występuje kilka wariantów:
- zbiornik buforowy z wymiennikiem;
- zbiornik buforowy bez wymiennika;
- bufor ciepła wyposażony w zbiornik CWU;
- bufor ciepła posiadający wężownicę CWU.
To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i rodzaju instalacji grzewczej. Do instalacji opartych o powietrzne pompy ciepła idealnym rozwiązaniem jest jak najprostszy zbiornik bez wymiennika i dodatkowych opcji związanych z ciepłą wodą użytkową. Głównym zadaniem buforu ciepła w takich systemach jest wydłużenie żywotności sprężarki, dlatego nie ma konieczności, aby dopłacać za dodatkowe funkcje. Warto podkreślić, że większość pomp ciepła powietrze-woda jest wyposażonych we wbudowany zbiornik na ciepła wodę użytkową, dlatego bufor z C.W.U. jest zbędny.
Zbiornik buforowy wyposażony w wymiennik ciepła jest nieodzownym elementem każdej instalacji wyposażonej w kilka urządzeń grzewczych. W takiej sytuacji, zbiornik buforowy „zbiera” energię cieplną ze wszystkich źródeł i przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania.
Montaż pompy ciepła – jaki bufor wybrać?
Od doboru odpowiedniego buforu zależy efektywność i wydajność całej instalacji grzewczej. Zalecam, aby dobór zbiornika do pompy ciepła pozostawić fachowcom, którzy mają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie. Wtedy będziemy mieć pewność, że urządzenie zostało dobrane prawidłowo, a nasza instalacja z pompą ciepła będzie przynosiła regularne oszczędności.
Wpis sponsorowany.